امیدواریم اجرای سیاست های محیط زندگی کردی نظام در برنامه ششم تجلی پیدا کند


امیدواریم اجرای سیاست های محیط زیستی نظام در برنامه ششم تجلی یابد

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محافظت زیستگاه طبیعی نقل کرد: با توجه به این که سیاست های کلی محیط زندگی کردی نظام که توسط رهبر انقلاب ابلاغ شد نکته توجه دولت و مجلس است، امیدواریم اجرای آن در برنامه ششم توسعه تجلی یابد.

تصویر و عکس امیدواریم اجرای سیاست های محیط زندگی کردی نظام در برنامه ششم تجلی یابد

محمد مجابی روز چهارشنبه در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار علمی ایرنا بیان کرد: تنظیمی که دولت برای تهیه برنامه ششم توسعه به انجام رساند این بود که شوراهای گوناگونی تشکیل و ریاست هرکدام برعهده وزیر یا رییس سازمان زیر نظر رییس جمهوری سپرده شود.
وی بیان کرد: این شورا در سازمان محافظت زیستگاه طبیعی نیز بوجود آمد و بر اساس آن ۳۰ نشست با دو هزار و ۴۰۰ نفر ساعت نشست با اشخاص متخصص شامل نمایندگان ۲۰ وزارتخانه و سیستم های مرتبط نهادهای غیردولتی شبیه به اطاق تبلیغاتی و سمن ها به انجام رسانده شد.
وی ادامه داد: علاوه بر این جلسات، دو همایش مرتبط نیز به انجام رسانده شد که نتایج آن به دولت اهداء شد، در این نتایج توصیه محور قرار گرفتن آب و زیستگاه طبیعی به دولت داده شد و اکنون دولت در خصوص برنامه ششم نیز سه محور آب، زیستگاه طبیعی و اقتصاد مقاومتی را در نظر گرفته است.
مجابی افزود: همچنین در خصوص مواد مختلف برنامه ششم توسعه نیز شورا پیشنهادات خود را به دولت اهداء کرد و با توجه به این که نگاه دولت به این بود که مجوز های قانونی فقط در نکاتی باشد که احتیاج است و مکان هایی که دولت خودش اختیار قانونی دارد دوباره در لایحه نیاید، بنابراین تقسیم بندی برای پیشبرد برنامه انجام شد.
وی ادامه داد: بر اساس تقسیم بندی حامی قرار گرفتن یک سند، دوم همیشگی شدن برخی احکام و برنامه هایی که باید همیشگی شوند و سوم برنامه هایی که باید در این قالب ارائه می شد تا به تصویب برسد، مد نظر قرار گرفت.
معاون پارلمانی سازمان محافظت زیستگاه طبیعی نقل کرد: هفته گذشته مجلس موادی که باید همیشگی می شد را به تصویب رساند که در این مواد مباحث محیط زندگی کردی در حوزه های مختلف از جمله تندرست نیز نگاه شده است.
وی درباره اسناد حامی بیان کرد: در اسناد حامی بخشی برای زیستگاه طبیعی انتخاب شد که در آن بر موضوعات کمی و کیفی توجه شده است.
مجابی درباره موادی که باید به تصویب برسند نقل کرد: در لایحه دولت ۳۵ ماده انتخاب شد که می نگاه کنیم نسبت به برنامه های پنجم، چهارم و سوم مواد کمتری را در بر می گیرد به طوری که تا ۲۰۰ مواد هم در برخی برنامه ها دیده می شد، اما بر اساس رویکرد دولت شمار مواد کمتر شده است.
وی بیان کرد: از این شمار ماده که در لایحه دولت اهداء شد یک ماده به زیستگاه طبیعی اختصاص یافت که در آن اجرایی شدن سیاست های کلی زیستگاه طبیعی آورده شده است اما به صورت معلوم به بحث ارزیابی زیست محیطی و ارزیابی استراتژیک در این ماده توجه مخصوص شده که در قالب ماده ۸ در برنامه ششم توسعه آمده است.
مجابی نقل کرد: علاوه بر این در ۹ ماده دیگر نیز به مباحث محیط زندگی کردی پرداخته شد که مربوط به آب، انرژی ، کشاورزی و به طور کلی به تمام مباحث محیط زندگی کردی توجه شده است.
وی افزود: در طی مسیر رسیدگی لایحه در مجلس تغییرات ساختاری زیادی در کمیسیون های تخصصی و تلفیق انجام شد، در کمیسیون تلفیق مباحث محیط زندگی کردی نکته بحث قرار گرفت و همان موضوعات محیط زندگی کردی که در لایحه دولت آورده شده نکته تاکید قرار گرفت.
مجابی ادامه داد: علاوه بر آن موادی که در اختیار دولت بود و به همین علت در لایحه دولت آورده نشده بودند، در کمیسیون تلفیق به لایحه افزوده شد که مباحثی شبیه به آبگیرها، جنگل، پسماند و پوشش مراتع است.
وی تاکید کرد: به چشم مییاید به لحاظ وقتی ابلاغ سیاست های کلی نظام در زمینه زیستگاه طبیعی توسط رهبر انقلاب با تهیه لایحه برنامه ششم توسعه، خوب ترین زمان بود چون هنوز لایحه دولت آماده نشده بود و در همان زمان در حال وارسی بود که ابلاغ سیاست های کلی بر این بحث تاکید کرد.
علمی ۹۰۱۴**۱۴۴۰
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** پخش:‌معصومه گلشن


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات