«شهید فهمیده» ماندگارترین فصل کتاب درسی/ «فهمیده های» دفاع مقدس چراغ راه سعادت نسل امروز


«شهید فهمیده» ماندگارترین فصل کتاب درسی/ «فهمیده های» دفاع مقدس چراغ راه سعادت نسل امروز

خبرگزاری فارس: «شهید فهمیده» به یاد ماندنی ترین فصل کتاب درسی/ «فهمیده‌های» پاسداری مقدس چراغ راه سعادت نسل امروز

اهتمام به ترویج فرهنگ و ارزش‌های پاسداری مقدس و نمادهای عینی آن همچون شهید «محمدحسین فهمیده» در متون درسی، رمز به یاد ماندنی ای و بقای جامعه امروز و آینده ایران است.

خبرگزاری فارس _محمد تاجیک: هفته جاری، هفته بسیج دانش‌آموزی است و نام ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز را یادآوری می‌کند که در رأس آنها، «حسین فهمیده» است.

۸ برج آبان سالروز شهادت شهید «محمدحسین فهمیده»، نوجوان ۱۳ ساله و نماد فداکاری و سمبل گذشت نوجوانان این مرز و بوم است؛ او که مصداق عینی و ترجمان ساده و بی تکلّفی از خوشگل ترین مفاهیم و ارزش های انسانی در عصر حاضر و راهبری بزرگ برای همه جوامع فارغ از رنگ، نژاد ، آیین و مرام است و به پاس این دلاوری او در این سن کم،بنام «روز نوجوان» نام‌گذاری شده است.

 گرچه این شهید از نظر سنی در عنفوان نوجوانی بود، اما روح بلند، همت و غیرت مثال زدنی‌اش، جریان‌ساز و محور مردانگی و قهرمانی در آوردگاه جنگ با اهریمنان زمان بود.

بزرگ نوجوان و قهرمان بی‌بدیلی که اوج فداکاری و مردانگی‌اش، زمینه‌ساز و چراغ راه هزاران نوجوانی شد که به تأسی و پیروزی از مرام و منش بی‌مانندش که برگرفته از یگانه نوجوان قهرمان قیام عاشورا، حضرت قاسم‌الحسن (ع) بود، سبب‌ساز جانفشانی‌های مثال زدنی‌ در طول ۸ سال پاسداری مقدس شد؛ بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی حضرت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (ره) نیز او را رهبر و مقتدای خود مورد خطاب گذاشت.

اهمیت و نقش بسیار اصلی ترویج فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی که تجسم و نماد عینی آن را در فرهنگ شهادت به درستی می توان به وضوح دید و نیز لزوم گسترش چنین فرهنگی درمیان اقشار مختلف جامعه، خاصه دانش آموزان و نوجوانان، موجب شده است که در طول سال های پس از انتها پاسداری مقدس در تألیف و تدوین محتوای کتب درسی مقاطع مختلف به این اصلی به صورت خاص پرداخته و شخصیت و منش بزرگمردان عرصه پاسداری مقدس که با مردانگی و غیرت خود، حماسه‌سازان بزرگی در تاریخ این مرز و بوم شده‌اند نمایش داده شود و جان تشنه صدها هزار خردسال و نوجوان را با این دریای بی کران معرفت سیراب کنند.

هر چندین که در کتاب‌های درسی به بحث ایثار و شهادت توجه شده است و نسبت به سال‌های گذشته رنگ و بوی ایثارگری در کتاب‌های درسی بسیار نمایان‌تر است اما نام شهید فهمیده آن طور که باید، در کتاب‌های درسی وجود ندارد.

رحلت کرده در کتاب فارسی پایه سوم دبستان، درس جداگانه‌ای پیش‌بینی شده بود که به زندگی شهید فهمیده می‌پرداخت اما در سال‌های گذشته این درس حذف شد و درس تازه ای بنام فداکاران نگاشته شد.

درسی که شهید فهمیده یک پاراگراف از آن را به خود اختصاص داده است.

***آغاز داستان در ابتدای سال تحصیلی جدید

در ابتدای سال تحصیلی، اخباری انتشار داده شد مبنی بر این که درس «رهبر کوچولو» از کتاب هدیه‌های آسمانی پایه ششم ابتدایی کنار زده شده است؛ درسی که مربوط به شهید فهمیده بود.

این حرکت باورنکردنی و برخلاف انتظار که از سوی معتبرترین مرجع و متولی عمده تدوین محتواهای درسی نظام تعلیم و تربیت صورت گرفت، واکنش‌های زیادی در درون کشور و جوسازی و شانتاژ خبری وسیعی از سوی معاندان و دشمنان قسم خورده نظام و در رأس آنها رژیم صهیونیستی درپی داشت.

موج اعتراض‌ها به صورت گسترده و فراگیر درمیان اقشار مختلف جامعه ایجاد شد و نمایان کرد که علی رغم گذشت نزدیک به ۳۰ سال از انتها جنگ تحمیلی، هنوز نوستالژی حماسه سازی‌های شهدای پاسداری مقدس و به خصوص شهید نوجوان این جنگ نابرابر، در اذهان به درستی ماندگار است.

در این میان مسئولان ارشد وزارت آموزش و پرورش، مدیران سازمان تحقیق و برنامه ریزی تعلیمی و دفتر تألیف کتاب‌های درسی، هریک به این بحث پاسخ داده و سعی در متقاعد کردن مخاطبان خود کردند که قصد بدی از این بحث نبوده است.

تحلیل‌ها و تحلیل های گوناگونی از سوی اشخاص کارشناس و غیر کارشناس در مجامع و محافل مختلف بیان شد و در این راستا حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان سرپرست سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی در ۴ مهر امسال در نشست خبری اطراف علل حذف برخی دروس مربوط به فرهنگ ایثار و شهادت در کتب درسی سال تحصیلی جاری، در میان خبرنگاران اظهار داشت: در سالیان سال رویکرد ما این بود که بحث جهاد، شهادت و ادبیات مقاومت در کتب درسی بیان شود و این بحث‌ها از اهداف بنیادین ما است و اگه بخواهیم چنین موضوعاتی درمیان نسل‌های بعدی جاری شود احتیاج به پردازش و توجه کردن به این موضوعات هستیم.

وی ادامه داد: به همین جهت در سال‌های اخیر در کتب درسی به نوعی از شهدا تجلیل شده و به برخی شهدای شاخص شبیه به شهیدان چمران، فرماندهان ارشد سپاه، بسیج و ارتش، شهدای روحانی و شهدای دانش‌آموز توجه شده است و این مباحث از پایه نخست ابتدایی تا پایه دهم در کتاب‌های درسی وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان افزود: این کار ما مورد بغض بعضی از کشورها و معارضین نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است و برخی رسانه‌های صهیونیستی نسبت به این کار دادخواهی داشتند خلال این که آنها تفسیر دشنامی مبنی بر این که این کار موجب ایجاد روحیه جنگ‌جویی و نفرت درمیان دانش‌آموزان می‌شود را اعلام کردند.

سرپرست سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی تأکید کرد: کسانی به ما ستم کرده‌اند و مورد نفرت ما قرار دارند و باید دانش‌آموزانمان را نیز مورد توجه این بحث گذاریم خلال این که ادبیات مقاومت از جمله بحث فلسطین و جنوب لبنان نیز در کتاب‌های درسی مورد توجه قرار گرفته است. 

 حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان با اشاره به حذف درس مربوط به شهید فهمیده در کتاب درسی پایه ششم سال تحصیلی جدید عنوان کرد: برخی دوستان هم عجول بوده و هم دقت ضروری را در این خصوص نمی‌کنند؛‌ باید برنامه درسی هر ساله ارزشیابی شود؛ در سال‌های گذشته در پایه ششم ابتدایی درس «رهبر کوچولو» نامگذاری کرده‌ایم که احساس کردیم عنوان آن عالی نیست به این دلیل چون قصد داشتیم بحث شهادت را مطرح کنیم، به مکان درس «رهبر کوچولو»، شهیدان زین‌الدین و همت گفته شده و یک مرکز نوستالژیک پاسداری مقدس مورد توجه قرار گرفت که آن پادگان دوکوهه است که به صورت داستان‌واره در کتابی با عنوان «سرزمین سبز» بیان شده است. 

وی در تشریح جزئیات این درس تصریح کرد: در این درس به بحث راهیان نور اشاره شده و به مباحث سفر‌، رسوم آن، ارزش‌های انقلاب اسلامی و شهادت توجه شده است و این بحث با شهدای ۱۷ برج شهریور آغاز شده است. 

سرپرست سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی افزود: در این درس اعلام کردیم که مکان آغاز انقلاب از شهرها تا مرزها بوده است و همه این نکات بر اساس برنامه معلومی است؛ در این درس قسمتی که مربوط به شهید فهمیده است، کنار زده شده و در پایه سوم ابتدایی بحث شهید فهمیده شهیده سهام خیام دانش‌آموز دختر، معلم شهید فداکار امیدزاده و ریزعلی خواجوی نیز آورده شده است. 

 حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان متذکر شد: بحث دیگر کتب سال پایه هفتم است که مورد تجدید نظر قرار می‌گیرد و در آنجا بخشی تحت عنوان درسی با محوریت بسیج دانش‌آموزی مطرح می‌شود که شهید فهمیده به عنوان شهید شاخص در آن درس شناسایی و مطرح می‌شود که این برنامه آینده سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی است.

وی بیان داشت:‌ گلایه ما این است آنها که بیان می‌کنند این بحث را رادیو اسرائیل گفته است و بر علیه سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی حرف زدند، در واقعیت با اسرائیل همصدا شدند زیرا این کلکسیون کارهای همکاران ما بوده است و همه مطابق با منطق برنامه‌ریزی درسی اندیشیده شده و انجام شده است و ما اعلام کرده‌ایم که دانش‌آموز ۱۳ ساله را متناسب با سن دانش‌آموز پایه هفتم مطرح شود و این ابراز همسویی با اسرائیل گناه نابخشودنی است. 

سرپرست سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی تعلیمی تأکید کرد: این سازمان و آموزش و پرورش درپی ارائه و بارورسازی ارزش‌های پاسداری مقدس است؛‌ برای نمونه درس ولایت فقیه نیز یک بحث دینی است اما این بحث تنها یک مسئله دینی نبوده بلکه بحث سیاسی است و خلال این که در درس تعلیمات دینی وجود دارد باید در درس مطالعات اجتماعی نیز موجود موجود باشد.

 حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان افزود: سبک ما این است که نهادسازی روز بسیج دانش‌آموزی صورت گیرد و بحث شهید حسین فهمیده به عنوان درس مستقل و متناسب با بسیج دانش‌آموزی مطرح شود.

وی یادآوری کرد: در سال آینده در پایه هفتم درس شهید فهمیده در بحث ۱۳ ساله‌ها و به صورت ویژه پرداخته و ارائه می‌شود.

در این میان مسئولان سازمان تحقیق و برنامه‌ریزی آموزش کشور و به خصوص دفتر تألیف کتب درسی مدام بر عدم هرگونه سوءنیتی در این خصوص تأکید داشته و تصریح کردند که این کار بر اساس برنامه مدون و برنامه‌ریزی شده قبلی و به صورت هماهنگ با برنامه درسی تنظیم و انتشار پیدا کرده است و مدام بر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در کتاب درسی تاکید داشتند و آن را به نوعی اختلاف سلیقه در بیان محتوایی این بحث از نظر زمان و جا در کتب درسی بیان کردند.

فرشته فهمیده خواهر شهیدان «محمد حسین و داوود فهمیده»، در مکالمه با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در پاسخ به این سوال که در خصوص «حذف درس شهید فهمیده از کتب درسی چه نگاه ای دارید؟»، تصریح کرد: به عنوان یک فرهنگی به این بحث وارد شدن پیدا نکرده‌ام؛ به این علت که پس از چاپ مطلب در کتب درسی دیگر نمی‌توان به آن وارد شدن پیدا کرد و تحولی در آن بوجود آورد.

وی افزود: احتمالا دغدغه و آزردگی خیلی از افرادی که ما می‌گوییم به جوانب پرداخته‌اند، این بود که اصل مطلبی که در درس پانزدهم کتاب پایه ششم کنار زده شده بود، مربوط به بیان تاریخی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (ره) در خصوص این شهید بود.

خواهر شهید فهمیده متذکر شد: بنده فکر می‌کنم اسم شهید فهمیده برای دیگران ملاک عدم؛ بلکه یک جمله تاریخی از بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران (ره) بود و یا این که رهبر معظم انقلاب اسلامی که در خصوص این شهید می‌فرمایند «شهید فهمیده حاصل تربیت درست اسلامی است».

 فهمیده با تأکید بر این که این جملات تاریخی از ذهن‌ها تمیز نمی‌شود، افزود: جمله‌ای که بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران(ره) در وصف شهید فهمیده می‌گویند، نه تنها برای یک نوجوان ۱۳ ساله شبیه به شهید فهمیده بود؛ بلکه این نوجوان ۱۳ ساله‌ای بود که «رهبر او، او را رهبر خود نامید» و جمله تاریخی امام (ره) ملاک کسانی بود که دغدغه حذف این بحث را داشتند.

وی تصریح کرد: بحث همه ما روی بیان تاریخی بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران(ره) بود که قید کرده بودند و آن کنار زده شده است.

***

به هرصورت در حالی که رسانه های مغرض بیگانه، خاصه رژیم صهیونیسی با توجیه و استدلال غیر سنجیده خود مبنی بر ترویج خشونت درمیان نوجوان ایرانی، سعی در ماهی گرفتن موردعلاقه خود از آب گل آلود به وجود آمده داشتند، با اظهارات مسئولان آموزش و پرورش و تأکید بر رفع این سوءتفاهم به صورت بخشنامه ویژه به همه مدارس کشور و پیوست مجدداً این بحث به این مبحث درسی برای سال تحصیلی جاری، محیط ملتهب را تلطیف و بر ارائه این محتوای ارزشمند در سال تحصیلی آینده و به صورت مشخص و سازمان دهی شده در کتاب پایه هفتم، متناسب با سن دانش آموزان این مقطع که همسان با سن شهید ۱۳ ساله پاسداری مقدس،«شهید محمد حسین فهمیده»، است، در کتاب مطالعات اجتماعی و یا ادبیات فارسی تأکید و تصریح دارند.

اما همگان باید آگاهی بداریم که ترویج ارزش‌های والای پاسداری مقدس و زندگینامه بزرگ آقایان و اسطوره‌های این پاسداری جانانه، نه تنها هرگز قدیمی و مندرس نمی‌شود؛ بلکه به خاطر نشأت گرفتن از والاترین مکتب انسان ساز تاریخ که همانا قیام عاشورا و نهضت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) است، خود سب ساز فرهنگی غنی از ارزش‌های بلند مرتبه ای انسانی است که امروز الگو و اسوه بسیاری از نوجوانان و جوانان کشورهای اسلامی و غیر اسلامی شده است.

 پر هویدا و مبرهن است که اهتمام به ترویج این فرهنگ بلند مرتبه ای و باز خوانی و انتشار آن در متون مختلف تحصیلی از دوره ابتدایی تا بالاترین سطوح تحصیلی متناسب با شرایط فکری و روحی اشخاص، قادر هست جامعه امروز و آینده ایران را بیمه کرده و تا وقتی که بتوانیم چنین محتواهای پر ارزشی را با توجه به اقتضائات روز جامعه و در قالب های نو هنری و به زبانی هنرمندانه در کتب درسی و تعلیمی بیان کنیم، می‌توان ادعا کرد که دغدغه داشتن منشور جامع انسان سازی، برای هدایت و راهبری درست نسل نوجوان و جوان را نداشته باشیم.

— نظرات شما مايه دلگرمى ماست —

نگارش : خدايار ز.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خال سرسبز تو خوش دانه عيشيست ولی
««« »»»
بر کنار چمنش وه که چه دامی داری

«شهید فهمیده» ماندگارترین فصل کتاب درسی/ «فهمیده های» دفاع مقدس چراغ راه سعادت نسل امروز

TT / 290 — TP / 14%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال