ایجاد بازار جدید ۱۰هزار میلیارد تومانی برای تولیدات شرکتهای دانش بنیان/ فعالیت ۲۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور


ایجاد بازار جدید ۱۰هزار میلیارد تومانی برای تولیدات شرکتهای دانش بنیان/ فعالیت ۲۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور

رئیس امور مؤسسات و شرکتهای دانش‌بنیان با بیان این که صندوق نوآوری و شکوفایی، معافیتهای مالیاتی و معافیت گمرکی از جمله این تسهیلات برای شرکتهای دانش‌بنیان است، نقل کرد: قصد داریم بازار تازه ۱۰هزار میلیارد تومانی برای کالاهای شرکتهای دانش‌بنیان بوجود آوریم.

تصویر و عکس   ایجاد بازار تازه ۱۰هزار میلیارد تومانی برای تولیدات شرکتهای دانش بنیان/ فعالیت ۲۷۰۰ شرکت دانش  بنیان در کشور

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ صبح امروز محمد صاحب کار خراسانی در نشست صمیمانه با اصحاب رسانه در معاونت علمی و تکنولوژی رئیس جمهور با بیان این که تأکیدات آیت الله علی خامنه ای مدام پشتیبان بخش دانش بنیان کشور بوده، بیان کرد: در چندین سال اخیر سابقه نداشته که آیت الله علی خامنه ای در سخنرانیهای دانشگاهی خود به بحث دانش بنیان توجه نکرده باشند، لذا این بحث تکلیف ما را بسیار سنگین می کند.

وی با اشاره به اقدامات بخشهای گوناگون در ۱۵ سال اخیر در حوزه دانش بنیان یاد آوری کرد: حمایت از شرکتهای دانش بنیان از سال ۸۶ شروع شده و در سال ۸۹ در مجلس به تصویب رسیده است؛ آیین نامه های اجرایی قانون شرکتهای دانش بنیان نیز در سال ۹۱ نهایی شد و در حال حاضر بیش از ۳ سال است که در حال اجرای این قانون هستیم.

صاحب کار خراسانی اضافه کرد: در آیین نامه اجرایی هیئت وزیران، کارگروه اجرایی برای ارزیابی شرکتهای دانش بنیان اجرا شده که این کارگروه متشکل از ۱۲ عضو است و به این صورت عمل می کند که شرکتهای دانش بنیان در طول وقت چندین ساله ای که داشته اند، ارزیابی می شوند و مجوز تأییدیه مدت دار میگیرند و رمز پویایی این قانون نیز حمایت از شرکتهای دانش بنیان با فعالیتهای دوره ای است حین این که برخی از آیین نامه هایی را برای استاندارسازی کالاها انتخاب کردیم و فهرست کالاها و خدمات دانش بنیان را هم معلوم کردیم.

رئیس امور مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان تصریح کرد: در حال حاضر ۱۳هزار و ۸۴۹ شرکت در سایت شرکتهای دانش بنیان دارای نام کاربری هستند یعنی این شرکتها وارد فرآیند اولیه نام نویسی شده اند، ۶ هزار و ۷۵۶ شرکت نیز نام نویسی خود را تکمیل کرده و به فرآیند ارزیابی وارد شده اند؛ در حال حاضر ما بر اساس قانون موظف هستیم به تمام این تقاضاها به صورت مستند اعلام کنیم که آیا واقعا مشمول هدایت قانون می شوند یا خیر؛ همچنین از شمار شرکتهای نام نویسی کننده تا به حال ۲ هزار و ۷۵۹ شرکت تأیید شده اند.

وی به ۱۰ خدمتی که از سوی نهادهای گوناگون برای شرکتهای دانش بنیان انتخاب شده است اشاره کرد و نقل کرد: یکی از جایگاه های پشتیبانی ای شرکتهای دانش بنیان، صندوق نوآوری و شکوفایی است که البته بنده در این باره اطلاعات جامعی ندارم؛ یکی دیگر از پشتیبانی ها نیز معافیتهای مالیاتی است به گونه ای که در پایان سال مالی ۹۲ شمار ۴۰ شرکت به سازمان امور مالیاتی شناسانده بودیم و در پایان سال مالی ۹۴ این شمار به ۲ هزار و ۳۰۰ شرکت رسید.

رئیس امور مؤسسات و شرکت های دانش بنیان متذکر شد: چهار دسته معافیت گمرکی نیز در زمینه مهندسی معکوس، کالا و قطعات نمونه اولیه، تجهیزات آزمایشگاهی و کالاها و خدمات دانش بنیان انتخاب شده است که تا به حال ۲۰۰ تقاضا در این زمینه به ما رسیده و ما ۱۲۰ نکته را به گمرک شناساندیم.

وی عنوان کرد: فعالیت شرکتهای دانش بنیان را به صورت زیست محیطی رده بندی کردیم که این رده بندی نمایان کننده میزان آلایندگی تولید آن کالای دانش بنیان است که تا به حال ۶۵ تقاضای شرکتهای دانش بنیان برای دریافت پروانه بهره برداری و تأیید را به سازمان زیستگاه طبیعی استان ارسال کردیم.

صاحب کار خراسانی با اشاره به بحث تأمین اجتماعی قراردادها و پیگیری مصرانه معاونت علمی و تکنولوژی در این باره یادآور شد: سازمان تأمین اجتماعی بخشنامه ای را ابلاغ کرده است که بر مبنای آن، اگه شرکتهای دانش بنیان معاهده ای را با یک سری از نیروهای انسانی منعقد کند، نیروی انسانی بر مبنای همان حق بیمه پرداخت شده، مفاصاحساب بالا سری را پرداخت نمی کند.

رئیس امور مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان با اشاره به همکاری معاونت علمی و تکنولوژی با شهرداری شهر تهران یاد آوری کرد: به تازگی توافقی را با شهرداری شهر تهران داشتیم که بر این اساس استقرار شرکتهای دانش بنیان در کاربری مسکونی تحت شرایط و ضوابط خاص صورت می گیرد به شرط این که همسایه های شرکت در آن مجتمع معترض نباشند؛ ۲۰ شرکت دانش بنیان برای استفاده از این رده تسهیلاتی به شهرداری شهر تهران شناسانده شده اند.

وی در پاسخ به این که به چه دلیل روند تأیید شرکت های دانش بنیان کند شده است، بیان کرد: چنین نیست؛ در پایان سال ۹۲ شمار ۵۰ شرکت دانش بنیان تأیید شده بودند در حالی که این رقم در سال ۹۳ به یک هزار و ۵۰۰ شرکت رسید یعنی ۳۰ برابر شده و در حال حاضر ۲ هزار و ۷۵۹ شرکت دانش بنیان تأیید شدند.

صاحبکار خراسانی تصریح کرد: با شورای «عتف» مذاکره کردیم که شرکتهای دانش بنیان بتوانند اجراکننده کارهای تحقیقی باشند و طبق مقررات و قواعد ویژه ای برنامه ای برای وارد شدن به بورس نیز داریم؛ حین این که بر اساس توافق با وزارت بهداشت فعالیتهایی در حوزه تندرست نیز برای شرکتهای دانش بنیان انتخاب کرده ایم.

وی اضافه کرد: همچنین معاونت علمی ۱۹ برنامه پشتیبانی ای برای شرکتهای دانش بنیان در نظر گرفته است که ۳۷۹ شرکت از این خدمات بهره میگیرند.

رئیس امور مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان با اشاره به این ۱۹ برنامه پشتیبانی ای معاونت علمی و تکنولوژی رئیس جمهور از شرکتهای دانش بنیان متذکر شد: ارزیابی آمادگی صادراتی، مشورت صادرات، تعلیم های بازرگانی و صادرات، تهیه اقلام بازرگانی، تهیه گزارش تحقیقات بازار جهانی، دیزاین صنعتی محصولات دانش بنیان، اخذ اجازه های جهانی، ثبت محصولات، پاویون محصولات، اعزام و پذیرش هیئتهای تجاری، وجود مستقل شرکتها در نمایشگاه های خارجی، ارسال موقتی نمونه تولید، صادرات از طریق واسطه های تجاری، جذب نیروهای انسانی بازرگانی تخصصی، تبادل تکنولوژی، مشورت معاهده های تبادل تکنولوژی، حامی ای صادرات از طریق شرکتهای مدیریت صادرات و از طریق پایگاه های صادراتی و از طریق تأمین مالی صادرات از جمله نقش های پشتیبانی ای معاونت است.

صاحبکار خراسانی در پایان یاد آوری کرد: قصد داریم به زودی، بازار تازه ۱۰هزار میلیارد تومانی برای کالاهای شرکتهای دانش بنیان بوجود آوریم.

*******************

مطلب از : گيتی خ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زان طره پرپيچ و خم سهل است اگر بينم ستم
««« »»»
از بند و زنجيرش چه غم هر کس که عياری کند

ایجاد بازار جدید ۱۰هزار میلیارد تومانی برای تولیدات شرکتهای دانش بنیان/ فعالیت ۲۷۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور

TT / 243 — TP / 24%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات