در روزگار شگفت انگیزی از تحولات تکنولوژی می زییم روندها و حباب ها (۲ عکس)


در دوران شگفت انگیزی از تحولات فناوری زندگی می کنیم روندها و حباب ها

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس در زمان فوق العاده ای از تحولات تکنولوژی میزییم		روندها و حباب ها
سیناپرس: به خاطر سازوکارهای تبلیغی و تجاری گهگاهی اطلاعات و داده‌های اشتباهی از قصه شرکتهای تکنولوژی اطلاعات، منتشر می‌شوند و حباب‌هایی را به وجود می‌آورند و این مسئله موجب می‌شود تا آینده گریه نکن و تشخیص ترندها و روندها سخت شود.

ما در زمان شگفت‌انگیزی از تحولات تکنولوژی زندگی می‌کنیم. هرروز در گوشه‌ای از جهان ما رویدادی تکنولوژی رخ می‌دهد. گهگاهی اوقات احساس می‌کنیم در آستانه انقلابی عظیم قرارگرفته‌ایم و گهگاهی از این که می‌بینیم به چه صورت ایده‌ای انقلابی که گمان می‌کردیم آینده ما را  تغییر می‌دهد فراموش‌شده است، دچار شگفتی می‌شویم.

این اتفاق به‌طور ویژه در حوزه تکنولوژی اطلاعات در حال رخ دادن است. غول‌های این حوزه با توجه به موفقیت‌ها و تغییرات بنیادی که در جهان ما ایجاد شده است و با درس گرفتن از این که ایده‌های نو در این دنیا چنانچه خود ره به‌روز نکنند دوام چندانی ندارند سعی در پیش بردن نوآوری‌های خود می‌کنند. ظهور شرکت‌های نوبنیاد یا استارت آپ ها در این فضا به‌خصوص آنچه به فرهنگ سیلیکون ولی سرشناس شده است بازار باورنکردنی ای را به وجود آورده که گهگاهی معرفی روندها از حباب‌ها و ادعاها دست نیافتنی می‌شود.

در این که روندهای کلی حاکم بر بازار این شرکت‌ها عوض شده است شکی نیست. امکان می دارد آن‌ها هنوز از همان واژگان عوض کردن دنیا و شکل دادن آینده بهره گیرند اما در حقیقت آنچه امروز به هدف عمده تازه‌واردان به این بازار تکنولوژی می‌شود تأسیس شرکت‌های کوچولو با ایده‌های منحصر بفردی است که بتوانند به‌سرعت آن را به شرکت‌های بزرگ‌تر به فروش برسانند و از این راه درآمدهای بالایی را کسب کنند.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس در زمان فوق العاده ای از تحولات تکنولوژی میزییم		روندها و حباب ها

به همین دلیل محیط این شرکت‌ها به‌طورجدی و به‌طور ویژه در سال‌های اخیر با بزرگنمایی‌های انبوه همراه شده است. چندی پیش یکی از گزارشگران نشریه وایرد سری به شماری از استارت آپ های سیلیکون ولی زده بود و از شگفتی خود تمجید می‌کرد که زمانی از بسیاری از جوانان فعال در شرکت‌های نوپا درباره انگیزه آن‌ها پرسش می‌کند برخلاف نسل‌های قبلی که ایده تغییر در جهان  را داشتند تنها به پرورش دادن ایده‌ای قابل‌فروش تأکید می‌کردند.

این مسئله زمانی در جوار بازار اقتصادی و روندهای شرکت‌های سرمایه‌گذار و پشتیبان مالی این استارت آپ ها درهم می‌آمیزد، محیط بسیار مه‌آلودی را ایجاد می‌کند. مسئله فقط این نیست که گهگاهی تولیدی ارائه می‌شود و علی‌رغم امیدهای انبوه به علل گوناگون از صحنه کنار می‌رود. همان اتفاقی که برای میزهای لمسی ماکروسافت یا عینک های گوگل در مرحله نخست یا حتی ساعت‌های هوشمند رخ داد. مسئله این است که به خاطر سازوکارهای تبلیغی و تجاری گهگاهی اطلاعات و داده‌های اشتباهی منتشر می‌شوند و حباب‌هایی را به وجود می‌آورند. و این مسئله موجب می‌شود تا آینده گریه نکن و تشخیص ترندها و روندها سخت شود.

این بحث برای ما که در این‌سوی جهانیم نیز اهمیتی می دارد. شرکت‌های دانش‌بنیان  و حتی بسیاری از مسئولان سیاست گذرای علمی ما به محیط ترسیم‌شده از مکانی شبیه به سیلیکون ولی علاقه زیادی دارند. بسیاری از ما سعی می‌کنیم تجربه‌های کامیاب را در آنجا نو سازی یا بر مبنای الگوی آن سیستم‌های توسعه تکنولوژی را شکل دهیم. به  همین دلیل اهمیتی می دارد این فضا را به‌دقت بشناسیم، فاصله‌ای میان ایده‌های عمده و جلو رو و جنجال‌های تبلیغی و بازی‌های اقتصادی آن بوجود آورده و احتیاط کنیم برای سرمایه‌گذاری‌های خود روندها را با حباب‌ها غلط نگیریم. 

 

پوریا ناظمی/ نشریه نویس علم

— با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى رسانيد —

نگارنده : بينا ح.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نماز در خم آن ابروان محرابی
««« »»»
کسی کند که به خون جگر طهارت کرد

در روزگار شگفت انگیزی از تحولات تکنولوژی می زییم روندها و حباب ها (۲ عکس)

TT / 140 — TP / 26%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال