زندگی و فوت راز آلود پائولو پازولینی (۶ عکس)


زندگی و مرگ اسرارآمیز پائولو پازولینی

امروز چهل و یکمین سالمرگ پیرپائولو پازولینی، سراینده، کارگردان و نویسنده‌ی برجسته‌ی ایتالیایی است.
خوب ترینها: امروز چهل و یکمین سالمرگ پیرپائولو پازولینی، سراینده، کارگردان و نویسنده‌ی برجسته‌ی ایتالیایی است. قتل وحشیانه‌ی پازولینی در سال ۱۹۷۵ تولدی، معمایی‌ست که تا امروز جوابی برای آن یافت نشده است.

پازولینی از درخشان‌ترین، راز آلود ترین و بحث‌برانگیزترین شخصیت‌های پس از نبرد درایتالیا است. بسیاری از نوشته‌ها و فیلم‌های پازولینی حول مسائلی چون خشونت و زیاده‌روی می‌گردد.
عکس شماره ۱ ⇩
عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی
به اعلان سرزه و به نقل از خوب ترینها به نقل از دویچه وله، محیط اکثر آثارش زندگی طبقه‌ی کارگر و تنگ‌دست است. لایه‌ای از جامعه‌ی آن زمان که دیگران “طبقه پست” می‌نامیدند. پازولینی کشش ویژه ای به این گروه داشت و خود مدتی داخل این طبقه اجتماعی که آن را “لومپن پرولتاریا” می‌نامید، زیست.
فوت او در روز ۲ نوامبر ۱۹۷۵، با عکس و تصویر زندگی وی هم‌خوان بود. وی در اوستیا، منطقه‌ای در حومه ساحلی شهر رم به قتل رسید. فوت شدی فاحشه متهم به قتل و دادگاهی شد. میکل آنجلو آنتونیونی، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایتالیایی می‌گوید: «پازولینی در واقع قربانی رمان‌ها و شخصیت‌های فیلم‌های خود شد.»
عکس شماره ۲ ⇩عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی

فوت صحنه‌سازی شده یا سیاسی؟

سناریوی کلیشه‌ای قتل در دعواهای هم‌جنس‌گرایان قادر بود به سرعت در ایتالیا افکار عمومی را متقاعد سازد:«فوت شدی فاحشه‌ و جنایت‌کار، هم‌جنس‌گرایی را به قتل رساند!» ادعایی که باورش با توجه به داستان زندگی پازولینی راحت بود. اما در جریان برگزاری دادگاه‌ها و وارسی پرونده، مواردی مجهول به چشم ‌آمد.
اعترافات متهم پرونده متناقض بود. اسناد و گواهی‌های مربوط به پرونده ناپدید ‌شدند. ردپا‌های موجود نادیده گرفته ‌شد.
عکس شماره ۳ ⇩عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی
آیا واقعا پازولینی قربانی توطئه‌ای از سوی راست‌های زیاده روی ای شد؟ یا آیا واقعا این فیلم‌ساز با عشق به اسطوره‌ها و آداب، قتل خود را دیزاین کرده بود؟ سال ۲۰۰۵ این پرونده بار دیگر به جریان افتاد که باز هم بی‌نتیجه ماند. اما روشن‌فکران ایتالیایی همچنان خواستار پی‌گیری مجدد این پرونده هستند.
بخشی از یک زندگی پرتلاطم

یک معلم، با مدرک دکترا، در اواخر دهه ۴۰ تولدی از منطقه‌ای درشمال ایتالیا بنام Casarsa به رم فرار کرد. قتل برادرش به دست پارتیزان‌ها، اتهام فحشا در ملأ عام و فریب جوانان نابالغ به خود او و طرد شدنش از سوی حزب کمونیست، از جمله علل این فرار بود.
پس از آن پازولینی زندگی‌‌ دیگر و فعالیت هنری خود را شروع کرد.
عکس شماره ۴ ⇩عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی
سالخورده پائولو پازولینی، کارگردان برجسته‌ی سینمای ایتالیا، در شروع دهه‌ی ۱۹۷۰ سه‌فیلم “درباره‌ی زندگی” ساخت که به “سه‌گانه‌ی زندگی” سرشناس شد.
نخستین رمان او در سال ۱۹۵۵ با نام “Ragazzi di Vita” به چاپ رسید. محیط این رمان زندگی طبقه‌ی کارگر است و شخصیت‌های آن را جوانان و آقایان تن‌فروش ‌تشکیل می‌دهند.
قصه ای اقتباس کرده از زندگی آرتیست در رم و آن‌چه در این شهر بر او گذشت. در همین زمان پازولینی نخستین فیلم خود را نیز با نام “Accattone” ساخت. یک درام اجتماعی که در حومه‌های خاک‌گرفته‌ی شهر رم اتفاق می‌افتد و با قتلی بی‌رحمانه به انتها می‌رسد.
از فیلم‌های فضاحت‌بار تا آثاری برای موزه‌ها

نظر نقدی پازولینی به جامعه ایتالیا و سبک رئالیستی او سبب شد که کارهای وی در طول زندگی‌ حرفه‌ایش آماج انتقادات و سانسور قرار بگیرد. از جمله واپسین فیلم او “سالویا ۱۲۰ روز در سودوم”، ساخت سال۱۹۷۵ تولدی که اکران آن به دلیل صحنه‌های تجاوز، قتل و شکنجه در بسیاری از کشورهای جهان ممنوع شد.
عکس شماره ۵ ⇩عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی
میشائل هانکه، کارگردان اتریشی و معمار فیلم “روبان سفید”، درباره این فیلم می‌گوید: «این فیلم من را برآشفت.» در این فیلم حقیر شمرده شدن انسان، بدون هرگونه ملاحظه‌ای، در قالب صحنه‌های تکان‌دهنده‌ی خشونت به عکس و تصویر ‌کشیده شده است.
پازولینی در جایگاه یک شاهد، با نگاهی موشکافانه هیچ هدفی را جز اکران ایتالیای فاشیستی دنبال نمی‌کرد.
واپسین منزل‌‌گاه: کازارسا

امروز تحلیل‌های گزنده‌ی پازولینی و دقت مشاهداتش از اعتباری بین المللی برخوردار است. نوشته‌های هیچ نویسنده‌ی ایتالیایی دیگری تا به حال به این شمار زبان گوناگون ترجمه نشده است. این آرتیست با حضور انتقادات زیادی که به وی می‌شد، به موزه‌ها نیز راه یافت.
عکس شماره ۶ ⇩عکس زندگی و فوت اسرارآمیز پائولو پازولینی
موزه‌ی هنر مدرن شهر مونیخ سال۲۰۰۵ تمام فعالیت خود را به اکران و وارسی ابعاد گوناگون زندگی حرفه‌ای این آرتیست اختصاص داد. این موزه به همین عالیت نه تنها فیلم‌ها و رمان‌ها، بلکه اشعار و طراحی‌های پازولینی را نیز به اکران قرار داد.
روستای کازارسا ، مکانی که پازولینی قسمت بزرگی از زمان خردسالی و جوانی خود را در آن طی کرده بود نیز، مرکز مطالعه سالخورده پازولینی را، با تکلیف حفظ میراث این آرتیست تاسیس کرده است.
پازولینی در انتها زندگی‌اش به این مکان بازگردانده شد. مکانی که روزی از آن رانندگی شده بود. جسد وی در گورستان این روستا، در جوار مادرش دفن شده است.

*******************

تهیه شده توسط : فرنگيس ض.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شبان وادی ايمن گهی رسد به مراد
««« »»»
که چند سال به جان خدمت شعيب کند

زندگی و فوت راز آلود پائولو پازولینی (۶ عکس)

TT / 129 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال