برت لنکستر، هنرپیشه پیوسته مغرور (۴ عکس)


برت لنکستر، بازیگر همیشه مغرور

فقط بازیگرانی توانا و آرتیست هستند که یادشان مدام در خاطر مخاطبان زنده می‌ماند. بسیاری از این هنرمندان از دنیا رفته‌اند، اما آثار و یادشان همچنان باقی است. بی شک، یکی از این هنرمندان توانمند، خوبت لنکستر بازیگر پیوسته مغرور سینماست.
نشریه بانی فیلم: سینما، جعبه‌ای جادویی است، جعبه‌ای که در آن، هر جادوگری با سحر خود مخاطبان را مسحور می‌کنند. همین سحرانگیزی است که موجب به یاد ماندنی ای آن در دنیا شده است. هنرپیشگان، جادوگرانی هستند که با هنر خود مخاطبان را جادو کرده و روی صندلی سالن‌های تاریک سینما میخکوب می‌کنند، آنچنانکه حتی پلک هم نزنند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس خوبت لنکستر، بازیگر پیوسته مغرور

هر هنرپیشگی را نمی‌توان ساحر آگاهی داشت، بسیار هنرپیشگان هستند که با ناکارآمدی خود، هنر را به سخره گرفته و از تالار سینماها فراری داده و می‌دهند. نابازیگر، آن نیست که در نقش‌های پایین دست بازی کند، کسی است که با بازی‌های ضعیف و مشمئز کننده تماشاچیان را دچار دلم بهم خوردگی کند. برای بازیگر شدن باید توانایی‌های بالقوه و بالفعل داشت. هر کسی نمی‌تواند لاف هنرپیشگی زده و روی پرده عریض سینما به خودنمایی توجه بکند. بازیگر توانا باید بتواند با قدرت جادوی هنرش، مخاطب را از خود بی خود کرده و با خویش همراه کند.

فقط بازیگرانی توانا و آرتیست هستند که یادشان مدام در خاطر مخاطبان زنده می‌ماند. بسیاری از این هنرمندان از دنیا رفته‌اند، اما آثار و یادشان همچنان باقی است. بی شک، یکی از این هنرمندان توانمند، خوبت لنکستر بازیگر پیوسته مغرور سینماست. وی توانایی‌هایی باطنی و ظاهری را در هم آمیخت و قادر بود به ستاره‌ای بی افول در آسمان سینمای دنیا مبدل شود. سبک هنرپیشگی لنکستر خاص خود اوست و مشابهی درمیان هنرپیشگان دیگر ندارد.

استیل عالی که حاصل ممارست او در ورزش، به ویژه ژیمناستیک است، خصوصیت و قدرت ویژه ای به بازی او داده. در بازی او پیوسته یک غرور خاص به چشم می‌آید، غروری که نه از سر رخوت، بلکه از روی لذت بود، خوشی ای انتها نیافتنی. وی بازی و قدرتمندی خود را معتقد بود، برای همین بدون کوچک‌ترین لغرش، هر نقشی را به درستی ایفا می‌کرد. هیکل ورزیده و دندان‌های سفید و چشم نواز از مشخصه‌های ظاهری خوبت لنکستر بود که هر مخاطب کلاسیکی با آن آشنا بود.

وی نوامبر ۱۹۱۳ در محله هارلم شرقی نیویورک متولد و بالیده شد، محله‌ای که به جرم خیزی سرشناس بود و هست. لنکستر جوان برای بقا ناگزیر بود تن به دعواهای خیابانی دهد که در آن استاد نیز بود. علاقه به ورزش و کارهای هیجانی او را به سمت آکروباتیک و بندبازی سوق داد. وی پیش از مصدومیت از بندباز‌های یک سیرک بود. خوبت، ورزشکاری ورزیده بود که از انجام کارهای سفت ابایی نداشت.

وی به سینما و هنرپیشگی علاقه ویژه ای نداشت، اما پس از انتها زمان خدمت جنگ جوای، برای بازی در یک اکران به برادوی فرا خوانده شد. این اکران موفقیت نداشت، اما موجب شد بازی او به چشم یکی از عوامل هالیوود بیاید. او سال ۱۹۴۶ در فیلم «قاتلین» نقش بازی کرد. این سکوی پرتابی شد برای بازیگر مغرور و عظیم الجثه سینما تا به قله شهرت برسد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس خوبت لنکستر، بازیگر پیوسته مغرور

پس از بازی در این فیلم، سیل پیشنهادات به سوی او جاری شد. از آن پس به عنوان بازیگر نخست در فیلم‌های بسیاری بازی کرد، فیلم‌هایی که هر کدام به نوعی به شهرت او اضافه کرده و توانایی‌اش را به رخ دیگر هنرپیشگان هالیوود و دنیا کشیدند. خوبت لنکستر دل باخته هنرپیشگی بود و از آن لذت می‌برد. وی با این که بازیگر مطرحی بود و نکته توجه کارگردانان سرشناس، اما هرگز برای گرفتن دستمزد بالا با هیچ تهیه‌کننده‌ای مبارزه نکرد. او برای بازی در فیلم‌های نکته علاقه‌اش دستمزد کمتری نیز دریافت می‌کرد.

این بازیگر فراموش نشدنی، روحیه همکاری بسیار بالایی داشت و به کارگردانانی که آثارشان دارای ارزش هنری بود مدد بلاعوض می‌کرد. او فیلم‌های زیادی را نیز تهیه‌کنندگی کرد. کارگردانان مطرحی چون، سیدنی بولاک و جان فرانک هایمر از پشتیبانی و راهنمایی‌های خوبت لنکستر برخوردار بودند. وی یکی از سردمداران توسعه سینمای مستقل نیز محسوب می‌شود.

لنکستر در طول فعالیت خود با هنرپیشگان بزرگی همبازی بود. یکی از این هنرپیشه‌ها کرک داگلاس بود که از دوستان نزدیکش محسوب می‌شد. لنکستر و داگلاس در ۷ فیلم همبازی بودند. وی در اروپا نیز نکته توجه بود و در چندین فیلم اروپایی نقش بازی کرد. کارگردانان بزرگ اروپا، لوچینو ویسکونتی و برناردو برتولوچی نیز از هنر خوبت لنکستر در فیلم‌های‌شان بهره بردند.

او از معدود بازیگرانی بود که تن به بازی در هر فیلمی نمی‌داد، زیرا مادیات برای او اهمیت چندانی نداشت، خود هنر هنرپیشگی برایش اهمیتی داشت. وی حتی توصیه بازی در فیلم عظیم «بن هور» را رد کرد، فیلمی که می‌توانست برایش درآمدی یک میلیون دلاری داشته باشد. خوبت لنکستر در تمام فیلم‌هایش با جان و دل بازی می‌کرد و هرگز چیزی کم نمی‌گذاشت.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس خوبت لنکستر، بازیگر پیوسته مغرور

وی در ژانرهای گوناگونی به ایفای نقش توجه کرده است، از وسترن گرفته تا فیلم‌های نبردی و در اکثر این فیلم‌ها از توانایی‌های جسمانی خود استفاده کرده است. یکی از معدود فیلم‌هایی که او از این قدرتمندی استفاده نکرده «پرنده باز آلکاتراز» است، فیلمی که در آن نقش یک زندانی دل باخته پرندگان را بازی می‌کنند و الحق که به درستی از پس آن برآمده است.

خوبت لنکستر پس از چهار بار نامزد دریافت جایزه اسکار شدن، سال ۱۹۶۰ برای بازی در فیلم «المر گرنتری» کامیاب به دریافت این جایزه شد. علاوه بر اسکار وی جایزه‌های گوناگونی را گرفت، از جمله: گلدن گلوب، جایزه اجلاس منتقدان سینمای نیویورک، بفتا، جایزه اجلاس منتقدان فیلم لوس آنجلس، ولپی و… . خوبت لنکستر از معدود هنرپیشگان قدرتمندی است که قادر بود چندین دهه همچنان سوپراستار باقی بماند.

وی نیز شبیه به دیگر هنرپیشگان همدوره خود، همانندی پیدا نکرد و نخواهد کرد. خوبت لنکستر در فیلم‌های زیادی بازی کرد که به عنوان نمونه می‌توان به این فیلم‌ها اشاره کرد: «المر گرنتری»، «بندباز»، «پرنده باز الکاتراز»، «فرودگاه»، «ترن»، «از اینجا تا ابدیت» و «بوی خوش موفقیت». این بازیگر اسطوره‌ای عاقبت، ۲۰ اکتبر سال ۱۹۹۴ در لوس آنجلس فوت شد و برای پیوسته نام خود را بر تارک تاریخ سینما حک کرد.

خوبت لنکستر و کرک داگلاس دو رفیقی که در ۷ فیلم همبازی بودند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس خوبت لنکستر، بازیگر پیوسته مغرور

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد**

نگارش: لاله غ.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دريغ مدت عمرم که بر اميد وصال
««« »»»
به سر رسيد و نيامد به سر زمان فراق

برت لنکستر، هنرپیشه پیوسته مغرور (۴ عکس)

TT / 187 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات