جراحت بی توجهی بر بستر رودخانه های ستان لرستان/ برداشت بیش از اندازه شن و ماسه و بحران زندگانی محیطی


زخم بی توجهی بر بستر رودخانه های لرستان/ برداشت بی رویه شن و ماسه و بحران زیست محیطی

شهر خرم آباد – حدود دو هزار و ۶۰۰ کیلومتر شبکه های رود منزلی عمده و فرعی به عنوان شریانهای زندگی ای علاوه بر تکالیف تامین آب کشاورزی ،شرب و صنعت، زیستگاه طبیعی عالی ای را در استان به وحشت افتیم کرده که متاسفانه برداشت بیش از اندازه شن و ماسه از بستر این رودخانه ها، تحدیدی جدی برای زیستگاه طبیعی و طبیعت استان شده است.

تصویر و عکس زخم بی توجهی بر بستر رودخانه های استان لرستان/ برداشت بیش از اندازه شن و ماسه و بحران زیست محیطی

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار ایرنا، یکی از محورهای نشست امروز چهارشنبه کمیته پشتیبانی قضایی از سرمایه گذاری استان لرستان در خصوص حالت برداشت های غیر اصولی رودخانه ای بود که بر آن شوی در این خصوص به انجام وارسیهای بیشتر موکول شد.
در آماری غیر مجلسی عنوان می شود سالیانه حدود دو میلیون متر مکعب ترکیب شن و ماسه رود منزلی در استان لرستان استخراج میشود و این در حالیست که باید فرهنگ سازی ضروری برای سوق دادن بهره برداران به سمت معادن کوهی انجام شود.
مصالح این معادن دارای کیفیتی به مراتب خوب تر از مصالح شن و ماسه رودخانه ای است که برای تحول این نگرش جهت محافظت از رودخانه های استان که حیات مردمان به آن بستگی دارد احتیاج به پشتیبانی همه جانبه دستگاههای اجرایی شامل سازمان صنایع و معادن ،زیستگاه طبیعی و جهاد کشاورزی است.

**حالت اسفبار برخی رودخانه های استان لرستان به خاطر برداشت های بیش از اندازه و غیر قانونی
دادستان عمومی و انقلاب شهر خرم آباد در این نشست نقل کرد: در برخی نواحی استان حالت اسفباری به خاطر برداشت بیش از اندازه شن و ماسه در رودخانه های استان به وجود آمده است.
سعید رازانی با تاکید بر جایگزین شدن برداشت شن و ماسه کوهی به جای برداشت رودخانه ای اضافه کرد: در سایت الشتر برداشت های رودخانه ای بدون اجازه صورت گرفته که حسب ماده ۱۹ قانون معادن تخلف بوده و هم اکنون فعالیت آن متوقف شده است.
وی بیان کرد: برداشت های غیر قانونی که دپو شده بود در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قرار گرفته است.
دادستان عمومی و انقلاب شهر خرم آباد نقل کرد: باید کارگاههای موجود در ناحیه خرگوشناب الشتر و پل باباحسین شهر خرم آباد با تاییدیه زیستگاه طبیعی به جا دیگری رسانده شود.
رازانی تاکید کرد: باید علاوه بر انتقال خودروهای این سایت ها به جا تازه و سوق دادن آنها به سمت برداشت های کوهی، شن و ماسه دپو شده نیز تعیین وظیفه شود.

** شناسایی سه محدوده بحرانی و عدم نظارت دائم بر برداشت ها/ لزوم انتقال کارخانه های شن و ماسه
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان نیز نقل کرد: سه پهنه تیره رود دورود، بابا حسین شهر خرم آباد و خرگوشناب الشتر به عنوان نقاط بحرانی تشخیص داده شده اند.
محمدرضا صفی خانی اضافه کرد: چند کارخانه شن و ماسه در این نواحی قرار دارد که باید با همکاری دستگاههای مربوطه از جمله زیستگاه طبیعی و منابع طبیعی انتقال داده شوند.
وی با بیان این که برخی از کارخانه های فعلی از بدو فعالیت اجازه نداشته اند نقل کرد: استخراج و به فروش رسان آنها غیر مجاز و به اندازه ای بوده که بستر رودخانه از بین رفته است.
این مسئول همچنین نقل کرد که در حال حاضر اقدامات ضروری برای انتقال کارخانه های شن و ماسه، برداشت های کوهی و توجه کرد حقوق دولتی معادن در دست انجام است.
صفی خانی تصریح کرد: امکان ادامه فعالیت هیچ واحد شن و ماسه ای هم از نظر زیست محیطی و هم از نظر منابع آبی در محدوده های شناسایی شده بحرانی وجود ندارد.
وی همچنین در خصوص برداشت های دپو شده نیز یادآورشد: مقدار قابل توجهی از این دپو ها بدون اجازه برداشت بوده که برای به فروش رسان آن مزایده به انجام رسانده میشود.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان بیان کرد: امکان صدور اجازه برای برداشت های کوهی در حریم این رودخانه ها نیز وجود ندارد چراکه برخی اشخاص همچنان به فعالیت در جوار رودخانه اصرار و در بعضی نکات برداشت رودخانه ای دارند و متاسفانه به خاطر عدم نظارت های همیشگی، نمی شود از برداشت های رودخانه های پیش گیری کرد.

**انتقال کارگاههای شن و ماسه امکانپذیر نیست
سرپرست سازمان نظام مهندسی استان لرستان نیز نقل کرد: با توجه به مخارجهای ده میلیاردری برای تامین زیرساخت هایی از جمله جاده و برق، انتقال کارگاههای شن و ماسه به صرفه و امکانپذیر نیست.
امیرعلی امیری اضافه کرد: از ۶ کارگاه فعال در ناحیه خرگوشناب الشتر، تنها دو کارگاه اجازه برداشت کوهی دارند که باید برای حل معضل ناحیه، روش صحیحی دارائه شود چراکه انتقال کارگاهها سبب متضررشدن این واحدها می شود
وی بیان داشت: کارگاههای شن وماسه نباید جور ضعف نظارتی را بکشند بنابراین انتقال آنها با ماشین آلات تخصیص به فاصله ۳۰ کیلومتری توجیه ندارد.
وی ادعای سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان لرستان مبنی بر این که کارگاههای این ناحیه اجازه برداشت رودخانه ای ندارند نقل کرد: سایتی که این سازمان برایانتقال کارگاهها انتخاب کرده اسناد ملی داشته وهمچنین معارض و مالکان عرفی دارد.
سرپرست کل دادگستری استان لرستان نیز در نهایت اعلام کرد دادستان شهر خرم آباد بعد از بازدید میدانی از ناحیه گزارش جامعی پیشنهاد کند تا در این خصوص تصمیمی گیری شود.
به هر حال گذشته از ناپاک شدن رودخانه ها با زباله و پسماندها ی تجزیه ناپذیر، سرازیر شدن پسماندها و فاضلاب های خانگی، بیمارستانی و صنعتی و تجاوز به حریم رودخانه ها، امروز بلای بزرگتری رودخانه های استان لرستان را می بلعد.
این روزها برداشت بیش از اندازه شن و ماسه از بستر رودخانه های استان لرستان به یک اپیدمی مبدل شده و می توان نقل کرد همانطور که این استان به کارگاه سازندگی بزرگتری مبدل میشود، ترس رودخانه ای استان لرستان از جراحتهای عمیق، بیشتر می شود.
این روزها رودخانه ای استان لرستان نا خوشی می کشند و برداشت شن و ماسه از دامان آنها آنچنان تشدید شده که گویی رودهای خروشان سالهای نه چندان دور، امروز زخم بستر گرفته اند چراکه هر روز شاهد ضربه ماشین آلات به بستر و پیکره خود هستند.
خبرنگار: الهام بابایی** منتشر کننده: علی شریفی
۷۲۶۹/۶۰۰۱ / ۱۲۰۰


[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال