معرفی ویروس های زیان آور و مریضی زا با نانولوله های کربنی


شناسایی ویروس های مضر و بیماری زا با نانولوله های کربنی

دانشمندان با بهره گیری از نانولوله های کربنی کامیاب به ساخت ابزاری شدند که با بهره گیری از آن امکان به دام انداختن ویروس ها حضور دارد. این ابزار قابل حمل، به گونه ای دیزاین شده است که می توان ویروس ها را براساس ابعاد آنها به دام انداخت.
بخش دانش و حیات تبیان
تصویر و عکس شناسایی ویروس های زیان آور و بیماری زا با نانولوله های کربنی

دانشمندان با بهره گیری از نانولوله های کربنی کامیاب به ساخت ابزاری شدند که با بهره گیری از آن امکان به دام انداختن ویروس ها حضور دارد. این ابزار قابل حمل، به گونه ای دیزاین شده است که می توان ویروس ها را براساس ابعاد آنها به دام انداخت.

با بهره گیری از این ابزار می توان حضور ویروس های زیان آور و بیماری زا را به سرعت تشخیص داد.

شناسایی زودهنگام ویروس ها کاری سخت است به خصوص وقتی که غلظت آنها در مقدار بسیار کمی باشد. در حال حاضر با راهکارهای موجود تنها می توان ویروس ها را در غلظت بالا تشخیص داد. برای پیش گیری از شیوع بیمارها لازم است که ویروس ها در مقادیر کم به سرعت تشخیص داده شود.

دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیا راهکاری ارائه کردند که امکان دسته بندی ویروس ها براساس ابعاد را فراهم می کند. این گروه شبکه ای از نانوالیاف کربنی را دیزاین کردند که در آنها نانولوله ها قطری بین ۱۷ تا ۳۲۵ نانومتر دارد.

این شبکه می تواند ویروس ها را براساس ابعاد به دام اندازد در حالی که باقی مولکول ها به سادگی قادر هستند از میان این شبکه عبور کنند. وقتی که شمار ویروس ها ازدیاد یافت می توان آنها را از این شبکه جدا کرد.

از این ابزار می توان برای کشف ویروس های تازه استفاده کرد، این درحالی است که راهکارهای شایع برای به دام اندازی ویروس ها احتیاج به برچسب خانمی دارد به طوری که الصاق آنتی بادی ویژه هر ویروس به شبکه لازم است. در این ابزار تازه، ویروس ها ابتدا به دام افتاده و سپس برای شناسایی به کار گرفته میشوند.

این شبکه برای شناسایی ویروس ها در غلظت کم و برای پیش گیری از شیوع مریضیها عالی است.

این گروه، از این شبکه برای انجام آزمون روی دو نوع ویروس بهره گرفتند و در نهایت کامیاب شدند این دو ویروس را تشخیص دهند. نتایج نمایان کرد که این ابزار قادر هست ۱۰۰ برابر خوب تر از راهکارهای شایع اقدام به شناسایی ویروس ها کند. این شبکه به خاطر سبک بودن و کوچولوای، امکان استفاده در نواحی گوناگون را دارد.

نتایج این برنامه در قالب مقاله ای با عنوان Tunable and label-free virus enrichment for ultrasensitive virus detection using carbon nanotube arrays در روزنامه Science Advances انتشار داده شده است.

*ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کمک کنيد*

گردآوری توسط: سيمين ت.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بس که در پرده چنگ گفت سخن
««« »»»
ببرش موی تا نمويد باز

معرفی ویروس های زیان آور و مریضی زا با نانولوله های کربنی

TT / 98 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال