بدترین تنبیه برای کودک (۲ عکس)


بدترین تنبیه برای کودک

تنبیه اندامی بدترین نوع تنبیه است

از وقت های قدیم زمانی خردسالان کار اشتباهی به انجام میرساندند والدین ، آنها را تنبیه اندامی می کردند تا از تکرار غلط بچه شان پیش گیری کنند. اما با بهبود زیادی که در فرهنگ عموم مردمان شاهد بودیم و آشنایی پدر مادران با مبحث های روانشناسی کمتر شاهد تنبیهات اندامی هستیم؛ با این حال این پرسش رقم میخورد که آیا واقعا والدین دیگر فرزندان خود را تنبیه نمی کنند و یا ترفند های تازه تنبیه کودک ان را در پیش گرفته اند که تاثیراتی خراب کارتر بر روان آنها دارد .
زمانی که گفتمان از تربیت کودک به میان می آید، بیشتر ما اولین لغتی که در ذهن مان نقش می بندد تنبیه است! انگار که تربیت کودک بدون ابزاری شبیه به تنبیه اصلا شدنی نیست.
بعد هم به سراغ راهکارهایی از تنبیه می رویم که اثرگذار تر باشد و کودک بیشتر تحت اثر آنها تبدیل به وجود می داری حرف شنو و آرام و بی آزار شود. اما آیا واقعا تاکنون با خودمان اندیشیده ایم که این روش های تنبیهی چه عواقبی امکان می دارد داشته باشد و آیا واقعا راه چاره دیگری جز تنبیه وجود ندارد؟
در رابطه با این بحث با روانشناس کودک و نوجوان مکالمه می کنیم و او با اشاره به نکات تنبیه نادرست نقل میکنید:متاسفانه بسیاری از والدین از ابزارهای گوناگونی برای تنبیه بهره میگیرند که نتایج و عارضه های منفی برای خردسالان دارد که به ۴ مورد از اصلیترین آنها اشاره می کنیم؛
عکس شماره ۱ ⇩
عکس بدترین تنبیه برای کودک

بدترین نوع تنبیه ، تنبیه اندامی است

اثر انواع تنبیه بر کودک

۱. بدترین نوع تنبیه که با وجود فرهنگ سازی و خبر دهی های وسیع هنوز هم نکات مختلف در درجات مختلف از آن نگاه کرده می شود تنبیه فیزیکی یا کتک است. درباره تاثیرات سوء این رفتار بر روی کودک زیاد نقل شد و بر کسی پوشیده نیست که با کتک زدن چه مضرات روحی و شخصیتی به کودک وارد می کنند. بدرفتاری، لجبازی، رویارویی جویی، منفی گرایی، افسردگی، پریشانی و تند خویی از جمله مضرات ناشی از کتک زدن است اما به چه دلیل هنوز هم می توان والدین های بسیاری را دید که دست به تنبیه فیزیکی می زنند؟
می توان گفت که بسیاری از والدین دچار خشم شده و دست به این کار می زنند که در اغلب نکات به سرعت از کار خود پشیمان می شوند و عذاب وجدان بعدی سبب می شود نه خشم و رنجش آنها معالجه شود و نه کودک به خوبی تربیت شود.

۲. پدر و مادری هستند که خط سرخ آنها در برخورد با کودک کتک زدن است و دست به این اقدام نمی زنند اما در برخی نکات با از دست دادن مهار خشم خود دربرابر فرزندان سر آنها جیغ میزنند یا با عبارات مختلف کودک را سرزنش و حتی به مخاطره مییاندازند.

آنها که احساس می کنند حق دارند خشم و رنجش خود را بر سر کودک خالی کنند چون او با رفتارش سبب عصبانیت و رنجش شان شده است، بدون این که به تبعات بعدی کار خود اندیشند آغاز به داد و فریاد بر سر کودک می کنند که هم سبب ازدیاد رنجش و عصبانیت خودشان می شود و هم کودک پس از چندین بار تکرار این کار به رویارویی جویی یا عکس العمل درمقابل این رفتار اقدام می کند. باید گفت که این روش نیز راه چاره درست و اثرگذاری در تربیت کودک نیست و برعکس سبب ضعف شخصیت کودک یا تند خویی او می شود.

۳. محدود کردن کودک در محیط ویژه شبیه به اطاق یا حمام نیز از جمله تنبیهات نادرستی است که متاسفانه توسط والدین انجام می شود. اما تنبیهی که کودک را از احتیاج های اصلی و اساسی اش محروم می کند، پذیرفتنی نیست. این رفتارها شبیه به زندانی کردن کودک در توالت، حمام، زیرزمین، تنها قرار دادن کودک و… نوعی از کودک اذیتی و تضییع حقوق کودک است و نوعی خشونت رفتاری در خود مستتر دارد که سبب ایجاد خشم پنهان در کودک می شود. پس نباید فکر کرد به صرف این که این رفتارها به همراه خشونت فیزیکی نیست پس ایرادی برای انجام آنها وجود ندارد.

عکس شماره ۲ ⇩عکس بدترین تنبیه برای کودک

گرفتن لوازم از کودک رفتار بد او را تشدید میکند

۴. احتمالا از نظر والدین معمولیترین و بی ضررترین تنبیهی که می توان برای کودک انتخاب کرد این است که او را از برخی امکانات یا لوازم به مدت معلومی محروم کنند. البته که محروم کردن کودک روش اثرگذاری در تربیت کودک است اما وسیله یا امکانی که کودک از آن محروم می شود باید متناسب با رفتار کودک باشد.
به عنوان مثال چنانچه کودک با اسباب بازی خود با خشونت رفتار کرد قادر هست زمان معلومی او را از اسباب بازی خود محروم کنید یعنی این تنبیه متناسب با رفتار نامناسب او با همان وسیله است، نه این که چنانچه کار غلط دیگری از او سر زد، اسباب بازی محبوبش را از او رانید، این تنبیه با رفتار نامطلوب بی تناسب است که سبب ایجاد حس مورد ستم واقع شدن، و در نتیجه خشم در کودک می شود و امکان می دارد در موقعیت های بعدی آن رفتار یا عمل نامطلوب را با شدت بیشتری به انجام رساند.

بدترین تنبیه برای کودک

****با تشکر از انتخاب شما****

نگارش از: جهانگير ف.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جناب عشق بلند است همتی حافظ
««« »»»
که عاشقان ره بی‌همتان به خود ندهند

بدترین تنبیه برای کودک (۲ عکس)

TT / 177 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال