ماجرای رد صلاحیت هاشمی در انتخابات 92 از زبان خودش


به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز(چهارشنبه، 12 آبان) در دیدار جمعی از مورخین، استادان و دانشجویان رشته تاریخ در دانشگاه‌های سراسر کشور و پژوهشگران و محققان حوزه تاریخ معاصر، بی‌طرفی مورخ و نوشتن واقعیت‌ها را دو ضرورت اصلی نگارش تاریخ دانست و گفت: تاریخ آیینه‌ای است که مورخ باید بدون حبّ و بغض سیاسی و فکری، همه خوبی‌ها و بدی‌های اتفاقات را برای آگاهی مردم و عبرت نسل‌های موجود و آینده در آن انعکاس دهد.

وی درباره انقلاب اسلامی و عوامل پیروزی و دوام آن، تحلیلی جامع از اتفاقات ارائه کرد و افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، گروهی از مبارزین روحانی و مذهبی در شورای انقلاب که از اقدامات، افکار و تجارب اجرایی نهضت آزادی آگاهی داشتیم، مهندس بازرگان را به امام پیشنهاد دادیم و امام هم با تأکید بر عدم دخالت اندیشه‌های حزبی، حکم نخست‌وزیری ایشان را دادند و اولین دولت جمهوری اسلامی شکل گرفت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری برخی توطئه‌های دشمنان خارجی برای شکست انقلاب اسلامی، به جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اشاره کرد و در پاسخ به سؤال یکی از مورخین که «عوامل شروع جنگ چه بوده است و آیا قابل پیشگیری بود یا نه؟»، با ذکر یک مثال، گفت: اخیراً و در ماجرای بیداری اسلامی و بهار عربی شاهد بودیم که وقتی حرکت از تونس شروع شد، مثل دومینو به بسیاری کشورها رسید و آن زمان هم، وقتی انقلاب اسلامی با حضور مردم پیروز شد، حکومت‌های استبدادی و مرتجع منطقه ترسیده بودند که حرکت‌های مردم و علما در عراق شروع شود.

هاشمی‌رفسنجانی افزود: غرب، شرق و ارتجاع که از شکست انقلاب ناامید شدند، به فکر جلوگیری از الگو شدن انقلاب افتادند که اختلافات مرزی عراق که خود مورد تهدید قیام مردم واقع شده بود و حاکمیت مستبدی چون صدام که ارتشی مجهز با تجهیزات نظامی شرق داشت و از طرف چند حاکم عربی منطقه هم حمایت می‌شد، بهترین بهانه برای شروع جنگ بود.

وی با بیان ویژگی‌های تاریخ‌نویسی خویش، مخصوصاً مربوط به مقاطع مختلف دفاع مقدس، اظهار کرد: اگرچه هنوز هم زمینه برای ذکر همه واقعیت‌ها وجود ندارد، اما در حدّ همان مقداری که از اتفاقات یک روز کشور، منطقه و جهان در یک صفحه تقویم می‌نویسم، بارها گفته و نوشته‌ام که آمده بودند تا انقلاب اسلامی را بشکنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی درباره چرایی و چگونگی تأسیس حزب جمهوری اسلامی، تصریح کرد: ما پیش از انقلاب به این نتیجه رسیده بودیم که تشکیل حزب ضروری است، اما امام(ره) با تأکید بر این نکته که تجمع نیروهای انقلابی زیر چتر یک حزب باعث می‌شود که ساواک همه شما را شناسایی و دستگیر کند، مخالفت کردند.

هاشمی‌رفسنجانی تصریح کرد: ولی پس از پیروزی انقلاب خدمت امام(ره) رفتیم و گفتیم که اداره کشور، تشکیلات می‌خواهد و ایشان هم اجازه دادند که حزب جمهوری تشکیل شد.

وی در پاسخ به این سؤال که «چرا برخی از نهادها و افراد بعضاً مدعی انقلابی، با شما مخالفت می‌کنند و برای تخریب شخصیت شما با توسل به هر وسیله‌ای، تلاش می‌کنند؟»، افزود: البته، مخالفت و نقد منصفانه و اخلاقی حق هر انسانی است، اما اینکه چرا تخریب می‌کنند، به خاطر موقعیت خودشان است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اضفه کرد: اصولاً سه گروه یا دسته هستند که به جای نقد و مخالفت منصفانه، به تخریب، تهمت، شایعه‌سازی و کارهای غیراخلاقی روی می‌آورند. افراد و گروه اول کسانی هستند که بعضاً قبلاً از بنده توقعات یا خواسته‌هایی داشته‌اند که من نتوانسته و یا نخواسته‌ام به خواسته‌های آنان عمل کنم، لذا کینه و بغض دارند.

وی درباره‌ گروه دوم، گفت: افراد یا جناح‌های تندرویی هستند که من و افکارم را مانع رسیدن به اهداف تند خود برای انحراف افکار عمومی می‌دانند، لذا سعی دارند با تخریب، تهمت و شایعه‌سازی، مرا یا منفعل کرده و یا از سر راه خویش بردارند که البته تاکنون نتیجه عکس گرفتند، ولی هنوز هم دست‌بردار نیستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره‌ گروه سوم نیز، خاطرنشان کرد: جوانان و افرادی هستند که بدون شناخت و آگاهی، صرفاً براساس القائات و شنیده‌های دیگران، ناآگاهانه این کار را می‌کنند که البته من برای همه‌ آنان دعا می‌کنم، ولی گروه سوم بیشتر قابل هدایت و برگشت هستند، کما اینکه تاکنون افراد بسیار زیادی از این قشر، حضوری یا با پیغام و نامه از من طلب حلالیت کردند که من هم همه‌ آنان را حلال کردم.

هاشمی‌رفسنجانی برای روشن شدن مسئله‌ چرایی مخالفت بعضی‌ها، به ردّ صلاحیت‌شان در انتخابات 92 اشاره کرد و تصریح کرد: وزیر وقت اطلاعات در زمان بررسی صلاحیت‌ها، به شورای نگهبان رفته و گفته بود که با این اقبالی که روز‌به‌روز و بلکه ساعت به ساعت به ایشان می‌شود، با رأی بی‌سابقه‌ای می‌آید و همه رشته‌های 10 ساله ما را پنبه می‌کند.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال