عوامل نافرجام ماندن قیام زندگی کند بن علی (۲ عکس)


عوامل نافرجام ماندن قیام زید بن علی

پس از شهادت امام حسین علیه السلام و تاثیراتی که در عالم اسلامی قرار داد، گروه های گوناگون شیعی تلاش کردند تا به نوعی به اسم قیام شیعی
پس از شهادت امام حسین علیه السلام و تاثیراتی که در عالم اسلامی قرار داد، گروه های گوناگون شیعی تلاش کردند تا به نوعی به اسم قیام شیعی، اقداماتی را به انجام رساند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس عوامل نافرجام ماندن قیام زندگی کند بن علی

اندک وقتی پس از شهادت امام حسین علیه السلام و به نقل از گزارشات تاریخی، قیام ایرانیان و پس از آن قیام توابین و مختار ثقفی، از جمله اصلیترین وقایع نام برده شده در تاریخ شیعه می باشد. پس از آن قیام زندگی کند بن علی از اصلیترین اتفاقات بوده است.

زندگی کند بن علی علیه السلام که بود؟

روز ولادت (زندگی کند) به هیچ وجه معلوم نیست و بین مورخین در سال میلادش نیز اختلاف است . ابن عساکر (متوفای ۵۷۱ ه ق ) سال میلاد او را ۷۸ ه ق آگاهی میدارد (۱) و مورخ دیگر بنام ممحلی (متوفای ۶۵۲ ه ق ) سال ولادت او را ۷۵( ه ق) یاد می کند و برخی سال میلاد او را سال ۸۰ پنداشته اند. گرچه پژوهشگر بزرگ شیعه ، شیخ سودمند خاطره ای از سال ولادت او نکرده ، امّا نتیجه کلام وی مؤید وعده ابن عساکر در تهذیب است ، زیرا روایات متفق است که عمر گرانمایه حضرت زندگی کند (علیه السلام ) در موقع شهادت ۴۲ سال بود و شیخ سودمند سال شهادت او را ۱۲۰ ه ق آگاهی میدارد . بنابراین باید سال ولادت او سال ۷۸ باشد . امّا شیخ سودمند در کتاب دیگرش (مسارالشیعه ) سال شهادت او را سنه ۱۲۱ نخست صفر میگود و ظاهرا این تاریخ را اختیار کرده است.(۲) در مقدمه کتاب ((مسند امام زندگی کند)) در زندگینامه حضرت زندگی کند بن علی (علیه السلام) سال ولادت او را ۷۶ هجری و سال شهادت را ۱۲۲ و مدت عمر حضرتش را ۴۶ سال آگاهی میدارد و شیعیان زیدی اکثرا این تاریخ را معتبر آگاهی میدارند.

بسیاری، هدف از این قیام ها را خونخواهی از امام حسین علیه السلام آگاهی داشته اند گرچه برخی نیز در این امر تشکیک کرده اند. آنچه مسلم است و از سیره امامان معلوم می گردد، تا وقتی که یارانی به اندازه کافی برای جنگیدن نداشته باشند به قیام دست نخواهند زد.

دلیل شکست قیام زندگی کند بن علی علیه السلام

بسیاری، هدف از این قیام ها را خونخواهی از امام حسین علیه السلام آگاهی داشته اند گرچه برخی نیز در این امر تشکیک کرده اند. آنچه مسلم است و از سیره امامان معلوم می گردد، تا وقتی که یارانی به اندازه کافی برای جنگیدن نداشته باشند به قیام دست نخواهند زد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس عوامل نافرجام ماندن قیام زندگی کند بن علی

این بحث را می شود به درستی در سیره ائمه ملاحظه کرد اما می نگاه کنیم قیام هایی که با هدف های شیعی برپا شده است، غالبا این بحث را مدنظر نگرفته و دچار شکست شده است. به عنوان نمونه درقیام زندگی کند می نگاه کنیم که حضور ارتش عظیم شام در کشور عراق ، و توجه کامل حکومت اموی به کشور عراق بالاخص کوفه کشور عراق و مرکز مهم آن کوفه قلب کشور وسیع اسلامی آن روز تلقی میشد از دو جهت :

الف – مرکز مهم اقتصادی و درآمد بیت المال:

کشور عراق در آن عصر یک مرکز مهم اقتصادی کشور اسلامی به حساب میامد و درآمد و ذخائر ارزش دارنده بسیاری را در بر داشت .

درآمد دامداری و زراعت و باغهای مهم به دلیل موقعیت عالی نرمال آن، سران و عمال حکومت اموی اموال زیادی را به عنوان (بیت المال ) از کشور عراق به دمشق میرساندند. در عصر توانایی معاویه بن ابی سفیان از کوفه و مناطق آن سالانه بیش از پنجاه میلیون درهم به خزانه اموی ها افزوده میشد. تنها خزانه و درآمد ناحیه (بطائح ) پنج میلیون درهم در سال بود این غیر از هدایا و تحفه های گران بود که حد آن به بیست میلیون درهم فقط از بصره می رسید اموالی که در زمان حکومت عمر بن عبدالعزیز اموی از کشور عراق به خزانه دولت ریخته می شد به ارزش بیش از یک صد و بیست و جهار میلیون درهم بود. مسلمه بن عبدالملک اموی اراضی و زمینهای زیادی را در کشور عراق تصرف کرده بود که غله و زراعت آن درآمد زیادی داشت. و همچنین هشام خلیفه اموی معاصر زندگی کند (علیه السلام ) املاک زیادی از کشور عراق را بنام خود به تصویب رسانده بود. خالد قسری استاندار کشور عراق پیش از یوسف بن عمر در زمان حکومت شام املاک زیادی در کشور عراق داشت که قیمت درآمد آن حدود سیزده میلیون درهم بود.(۳)
اندک وقتی پس از شهادت امام حسین علیه السلام و به نقل از گزارشات تاریخی، قیام ایرانیان و پس از آن قیام توابین و مختار ثقفی، از جمله اصلیترین وقایع نام برده شده در تاریخ شیعه می باشد. پس از آن قیام زندگی کند بن علی از اصلیترین اتفاقات بوده است.

ب – ناحیه حساس سوق الجیشی :

دلیل دیگری که حکومت شام را به سلطه و نفوذ در کشور عراق مخصوصا کوفه حریص کرده بود ، موقعیت ارتشی و سوق الجیشی آن بود. و برای نفوذ در شرق مملکت اسلامی آن روز ، کشور عراق خوب ترین پایگاه بود. از آن طرف پیوسته جنگجویانی از طرف حکومت به طور آماده باش در کشور عراق برای سرکوبی انقلاب های خوارج و دیگر احزاب مخالف حکومت داشتند. و برای این دو هدف بزرگ ارتشی تنها ارتش کشور عراق کافی نبود و لشکری نیز از شام در کشور عراق به سر می بردند ، و حجاج بن یوسف به کمک همین ارتش توانست (شهر واسط) را بنا کند و پایگاه ارتشی گذارد. و این پایگاه برای تحکیم پایه های حکومت اموی در کشور عراق بسیار مهم و تاثیر داشت ، روی این جهات در موقع قیام زندگی کند بن علی (علیهماالسلام) اموی ها از این پایگاههای مهم خود که لشکریان زیادی در آن داشتند برای سرکوبی نهضت بهره گرفتند. علاوه برارتش که از سپاهیان عراقی و شامی تشکیل شده بود ، مزدورانی زیاد از قبایل مهم کشور عراق شبیه به (قیقانیه ) و (بخاریه ) را استخدام کردند و روی هم رفته ارتشی بسیار مجهز و قوی تشکیل داده بودند البته این دو قبیله عرب بودند و آنان سرکوبی انقلاب دخالت مستقیم داشتند . موقعی هشام از بیعت مردمان با زندگی کند (علیه السلام ) مطلع شد ، ارتش مجهزی از شام به سوی کوفه گسیل داشت تا به عنوان نیروی ذخیره مددی برای لشکریان موجود در کشور عراق باشند. و با پیروزی های گیراای که در روزهای نخست و دوم جنگ نصیب زندگی کند و یاران او شد ، انقلابیون قادر نبودند تمام لشکریان انبوه دشمن را سرکوب کنند و این خود در شکست نهضت تاثیر انبوه داشت.(۴)

پی نگاشت ها:

(۱). تهذیب ابن عساکر ج ۶ ص ۱۸
(۲).مقاتل الطالبیین، ص ۱۴۴
(۳).مقالات اسلامین،ج۲ ، ص ۱۳۱
(۴).طبری ج ۸ ص ۲۵۰

__________________________________

گردآوری از : رادين خ.

زندگینامه بزرگان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فلک غلامی حافظ کنون به طوع کند
««« »»»
که التجا به در دولت شما آورد

عوامل نافرجام ماندن قیام زندگی کند بن علی (۲ عکس)

TT / 199 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات