مراسم اربعین، رقابتی با مراسم حج ندارد


مراسم اربعین، رقابتی با مراسم حج ندارد

سرپرست آکادمی علوم اسلامی، با بیان اینکه اربعین، گسترش فرهنگ عاشورا برای ساختن جامعه چشم انتظار مهدوی است، نقل کرد: اگرچه زیارت اربعین و وجود میلیونی مردمان در مهمانی پیاده روی آن به خاطر آنکه ظرفیت ساختن امت اسلام را دارد، با مهمانی حج مقایسه میشود، اما مسابقه ای با حج واقعی ندارد.

تصویر و عکس مهمانی اربعین، مسابقه ای با مهمانی حج ندارد

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار خبرگزاری «حوزه»در تهران، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی میرباقری، عصر امروز (چهارشنبه ۱۲ ماه آبان)، در دومین همایش ملی اربعین که با بحث وارسی ظرفیت های فرهنگی و تمدنی کنگره عظیم حسینی و در مکان سالن سوره تهران بزرگ به انجام رسانده شد، بیان داشت: عاشورا حادثه باابهتی به مقیاس کل تاریخ است که یک تحول اساسی را در جامعه انسانی و تاریخ بشریت بوجود آورد.

وی با بیان اینکه عاشورا یک بستر سازی برای هجرت انسان از ولایت باطل به سوی ولایت حق است، نقل کرد: پس از آنکه پس از ارتحال پیامبر(ص) فسادی در جامعه اسلامی پدیدار شد، امام حسین(ع) به اصلاح جامعه اقدام کردند و واقعا مصلح واقعی سیدالشهداء(س) است و نه یک مشت لمپن سیاسی جهان امروز که خیال می کنند مصلح بین المللی هستند؛ مصلح واقعی بودن، فداکاری مانند عاشورا می خواهد.

سرپرست آکادمی علوم اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به حرکت میلیونی زائران اربعین امام حسین ع در برگزاری پیاده روی بزرگ این مهمانی، نقل کرد: زیارت، راهی برای وارد شدن به فهم واقعه عاشورا و حرکتی به سمت شناخت درست امام در مقیاس فردی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه دولت باطل بنی امیه، پرده ای بر واقعیت ولایت و امامت و واقعیت امیرالمؤمنین امام علی(ع) انداخته بود، نقل کرد: امام حسین(ع) آگاهی داشتند که این حجاب ظلمانی، تنها با حرکت خود امام برداشته خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه یکی از واقعیاتی که حول محور عاشورا بوجود آمد، زیارت بود، نقل کرد: زیارت، تجدید عهد با امام است؛ و زیارت امام حسین(ع) با مسافرت حج مقایسه می شد، به این علت که همان طور که مسافرت حج امت سازی می کند، زیارت امام حسین(ع) و وجود میلیونی در آن نیز، یک نوع امت سازی است و در برخ روایات نیز ثواب آن، از یک حج و یا بیشتر شمرده شده است.

وی با بیان اینکه اصولا، اصل مسئله امت سازی، حول محور امام و ولایت شکل می گیرد، نقل کرد: زیارت یک مسافرت معنوی همه جانبه الی ا… و حرکت به سمت امام است که قادر هست محور تشکیل جامعه اسلامی و امت اسلام باشد.

این استاد حوزه علمیه با بیان اینکه جامعه مؤمنین حول محور امام معصوم جمع شده و بر همین اساس به همدیگر محبت می کنند، نقل کرد: در جامعه اسلامی واقعی، هویت های قومی و قبیله ای و رنگ پوست و نژاد و زبان نابود میشود و همه در پرتو امام معصوم، همدلی و همگرایی در راه توحید را رقم می زنند.

وی با بیان اینکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا به مسئله توسعه صنعت توریسم تأکید دارند که این تأکید بیشتر از آنکه برای امور اقتصادی باشد، برای جابجایی فرهنگی و تأثیرگذاری در این حوزه است، بیان داشت: پیاده روی اربعین یک فرصت نادر برای ما به حساب مییاید و اصلا ظرفیت دارد که این راهپیمایی میلیونی، تبدیل به تجمع نه فقط امت اسلام، که تبدیل به تجمع همه موحدین عالم شود و از این روست که ما باید همه موحدان عالم را به این اجتماع عظیم فرا خوانیم.

حجت الاسلام و المسلمین میرباقری با بیان اینکه زیارت اربعین و پیاده روی میلیونی در این مهمانی، ضد توسعه مد نظر جهان غرب است، نقل کرد: تمام توسعه گرایان جهان غرب با مهمانی پیاده روی اربعین معضل دارند و برای آن معضل بوجود مییاورند و از سوی دیگر جبهه نفاق جهان اسلام در تیپ وهابیت و … نیز مخالف آن است.

وی با بیان اینکه اگرچه زیارت اربعین و وجود میلیونی مردمان در مهمانی پیاده روی آن با مهمانی حج مقایسه میشود، اما مسابقه ای با حج واقعی ندارد، نقل کرد: اربعین گسترش فرهنگ عاشورا برای ساختن جامعه چشم انتظار مهدوی است و از این روست که قطعا جبهه دشمنان اسلام و تشیع، منحل کردن مهمانی اربعین را در دستور کار گذاشته و خواهند داد و برای این منظور از ابزارهایی چون ایجاد اختلافات قومی و مذهبی و … بهره خواهند گرفت و از این روست که ما باید مدام مواظب دسیسه های دشمنان باشیم.

سرپرست آکادمی علوم اسلامی با بیان اینکه مهمانی پیاده روی اربعین، ظرفیت محور شدن نه تنها برای امت اسلام، که برای موحدان عالم را دارد، نقل کرد: اینکه می نگاه کنیم کشورمان و کشور عراق که چندین سال قبل ۸ سال تمام با هم جنگیدند و امروز شبیه به دو برادر در جوار هم هستند، نشان از ظرفیت عظیم فرهنگ عاشورا و امام حسین(ع) برای ایجاد پیوند و همگرایی بین مردمان دارد که باید از این تجربه کامیاب درمیان دیگر ملت های موحد دنیا هم بهره گیریم.

حجت الاسلام و المسلمن میرباقری در انتها با تقدیر از برگزاری همایش ملی اربعین، نقل کرد: تغییری که امروز در عقل عملی شیعیان یافت شده و در قالب پیاده روی بزرگ اربعین ظهور و بروز کرده، باید در عقل نگاه ای محققان و محققان نکته تفسیر و وارسی قرار گیرد تا مقدمه ای برای ساختن جامعه چشم انتظار مهدوی شود.

۳۱۳/۲۹

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات