دلایل جراحت زبان و طعنه زدن بعضی اشخاص


علل زخم زبان و کنایه زدن برخی افراد

زبان که مناسبترین سرمایه است و تمدن بشری امروز ناشی از اوست امکان می دارد برای پیوسته در ا ختیار انسان نباشد و سبب زوال گردد لذا تا در اختیار ما قرار دارد به خوب ترین وجه بهره گیریم نه این که آن را ناپاک به زشتی ها کنیم.

ه.منفرد –
تصویر و عکس علل جراحت زبان و طعنه زدن برخی اشخاص

انسان باید آگاهی بدارد که خداوند بلند مرتبه مناسبترین نعمت را به نام زبان به او داده است تا به وسیله آن خوب ترین اعمال را شبیه به تلاوت قرآن مجید، دعا و نیایش، ایجاد صلح و آشتی، فراخوان مردمان به سوی خیر و صلاح به انجام رساند و . . . یا با نقل کردن یک جمله «گل» خنده را بر لبان مومنان بنشاند.
رسول خدا (ص) در پیشنهاد های خود به علی علیه السلام فرمود: یا علی! بزرگترین جهاد این است که انسان صبح کند و در نیت و قصدش نباشد که بر کسی ظلم کند ای علی! هر که مردمان از زبانش به وحشت بیافتند از اهل آتش باشد، یا علی! بدترین مردمان کسی است که مردمان از ترس ناروا و شرارتش احترامش کنند، یا علی! بدترین مردمان کسی است که آخرتش را به جهانش به فروش برساند و بدتر از او کسی است که آخرتش را به دنیای غیرش به فروش برساند.
در مواجه با بعضی از اشخاص دور و پیرامونمان متوجه می شویم که به کارکرد زبان و استفاده صحیح از آن بی توجه هستند. با نیش و طعنه زدن و جراحت زبان خاطر دیگران را مکدر می سازند. حال نگاه بکنیم، علل اصلی این کار در برخی اشخاص کدام است به چه دلیل زبان برخی اشخاص تلخ است و نقل کرده های آن ها شبیه به خنجر بر دل اطرافیان می نشیند علل روحی و روان پریش این اشخاص کدام است؟ چه دلایلی برای این نوع ادبیات در گفتار خود دارند.

پیامد مهار نکردن زبان

طبق تحقیقات صورت گرفته در بیشتر نکات افرادی که حتی عادت به جراحت زبان زدن و صحبت با نیش و طعنه دارند پس از اینشکلی حرف زدن و ناراحت کردن طرف مقابل از سخن خود پشیمان شده و در بعضی از نکات در صدد جبران بر می آیند

طعنه زدن، سرزنش کردن ، ناروا دادن، جراحت زدن و … معانی گوناگون جراحت زبان زدن است که در کلمه نامه دهخدا اظهار شده است. مهار نکردن زبان عارضه های بسیار خراب کاری در حیات دارد که در پاره ای نکات، جبران آنها ممکن نخواهد بود. چنانچه سری به منزلها بزنید، با اندکی دقت و تامل در می یابید که ریشه بسیاری از رنجش ها و خصومت ها که اساس و بنیان خانواده را تهدید کرده است و از حیات، جهنمی ساخته که آتش آن دامنگیر اشخاص خانواده شده است، همان مهار نکردن زبان است. در این نوع خانواده ها، حیات شیرین و لذتبخش مکانش را به حیات رقت باری داده که تلخی آن دائما، ذائقه روحشان را اذیت میکند.

چه کسانی متهم به نیش زبان زدن هستند؟

در مهارت های رابطه ای زمانی شخصی آگاهی میدارد که به چه صورت حرف زند، از جراحت زبان بهره نمیگیرد و عارضه های گفتار خود را انتخاب میکند. انسان های عصبی که آستانه تحمل کمتری دارند، عموما متهم به این مساله هستند که جراحت و نیش زبان بیشتری دارند.مهارت های رابطه ای کم، افکار منفی، آستانه تحمل پایین، تند خو و دلهره دلایلی هستند که منجر به جراحت زبان می شوند. به خاطر این که این اشخاص رفتارهای عادتی دارند باید طرز فکر آنها را تغییر داد. بخشی از جراحت زبان ها تبدیل به رفتارهای عادتی می شوند.

یا علی! بزرگترین جهاد این است که انسان صبح کند و در نیت و قصدش نباشد که بر کسی ظلم کند ای علی! هر که مردمان از زبانش به وحشت بیافتند از اهل آتش باشد، یا علی!

باحال است آگاهی بدارید طبق تحقیقات صورت گرفته در بیشتر نکات افرادی که حتی عادت به جراحت زبان زدن و صحبت با نیش و طعنه دارند پس از اینشکلی حرف زدن و ناراحت کردن طرف مقابل از سخن خود پشیمان شده و در بعضی از نکات در صدد جبران بر می آیند.

روش

بد زبانی مرضی است که درمان آن مانند سایر امراض روحی و روان پریش قابل درمان است اما در صورتی است که خود شخص بد زبان بخواهد که خودش را درمان کند و از عواقب آن در دنیا، مخصوصا در پایانت به وحشت بیافتد.
ضروری است وقتى مى خواهید ضعف کسى را به او یادآور شوید با خوشرویى و مهربانى و دلسوزى با او روبرو شوید، نه این که زبانتان به شبیه به عقرب، نیش داشته باشد. به گونه اى سخن بگویید که آن شخص درصدد جبران ضعف خود برآید والا چنانچه به او بگویید تو غلط کردى، نمى فهمى و سخنانى از این قبیل، طبیعى است که خوشش نمى آید و ناراحت مى گردد، چه این که چنانچه ما خودمان را جاى او قرار بدهیم، وقتى با آن لحن زننده با ما سخن بگویند آیا واقعا ناراحت نمى شویم؟
چنانچه شخصی بدزبان است می شود از طریق نقشهای معالجه ای باید یاری رساند و تعلیم داد که بخشی از رفتارهایشان غلط است و باید آن را اصلاح کنند. زمانی این اشخاص نیش زبان نمی زنند ابتدا خود را از نا خوشی و رنج های درونی ول میکنند بنابراین فرد باید متقاعد شود در رفتار خود تغییر بوجود آورد. در نهایت چنانچه شخصی با نصیحت و موعظه و اظهار سرانجام ناروا، همچنان بر عمل ناشایست خود باقیست چنین شخصی صلاحیت رفیقی و مصاحبت را نخواهد داشت و بهتر است انسان از این طوری اشخاص دور شده و رابطه اش را قطع نماید و به حد سلام و وداع اکتفا نماید تا این شخص متوجه شود که چنانچه بخواهد با این ترفند حیات نماید کم کم همه از پیرامونش پراکنده شده و تنها خواهد ماند.

منابع: نشریه آنلاین زنان، باشگاه خبرنگاران جوان، جام جم سرا، سایت حوزه

–براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد–

گردآورنده : گيتی خ.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای خوشا دولت آن مست که در پای حريف
««« »»»
سر و دستار نداند که کدام اندازد

دلایل جراحت زبان و طعنه زدن بعضی اشخاص

TT / 234 — TP / 25%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال