طبقه حاکم به دنبال پیروزی کلینتون است/ساز و کاری برای نظارت بر انتخابات آمریکا وجود ندارد


طبقه حاکم به دنبال پیروزی کلینتون است/ساز و کاری برای نظارت بر انتخابات آمریکا وجود ندارد

خبرگزاری فارس: طبقه حاکم درپی پیروزی کلینتون است/ساز و کاری برای نظارت بر انتخابات آمریکا وجود ندارد

یک کارشناس سیاسی آمریکایی با اظهار این که طبقه حاکم در این کشور خواستار پیروزی کلینتون است، می‌گوید هیچ ساز و کار معلومی که از تقلب در انتخابات پیش گیری کند وجود ندارد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، کمتر از یک هفته تا برگزاری انتخابات رئیس جمهور آمریکا زمان باقی مانده است؛ رای گیری ای که به یکی از پر سر و صداترین فرایندهای سیاسی در تاریخ آمریکا مبدل شده است. بسیاری خانم هیلاری کلینتون را پیروز حتمی این انتخابات آگاهی میدارند، این در حالی است که جناب آقای دونالد ترامپ از هم اکنون امکان تقلب در انتخابات را به طور علنی مطرح و اعلام کرده است که در صورت شکست، نتیجه انتخابات را نخواهد پذیرفت. در عین حال اقدام اخیر رئیس اف.بی.آی در به جریان انداختن پرونده ایمیل های کلینتون، از محبوبیت نامزد دموکرات ها کاسته است.

در همین ارتباط، خبرگزاری فارس مکالمه ای داشت با «آبایومی آزیکیوی» که به عنوان سردبیر سایت Pan-African کار میکند. این سایت در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد و مقالاتی را درباره مسائل سیاسی آمریکا در مجلات و نشریات گوناگون آمریکایی و جهانی انتشار داده است.

در ادامه نوشته این گفت و گو آمده است:

۱) دلیل ظهور پدیده هایی شبیه به جناب آقای دونالد ترامپ و برنی سندرز در انتخابات رئیس جمهور آمریکا چه چیزی است؟

در مسیر تفکر مردمان آمریکا درباره سیاست و سیستم استیلای دو حزب عمده این کشور تحولات حضوری در حال رخ دادن است. بسیاری از مردمان در بخش های گوناگون کارگری و طبقه متوسط جامعه نسبت به حالت کشور ناراضی هستند. دلیل عمده و عمده این مسئله بروز بحران اقتصادی گسترده ای است که گریبان نظام سرمایه داری را در طول دهه گذشته گرفت.

میلیون ها نفر از اعضای خانواده کارگران منزلهای خود را از طریق قانون سلب مالکیت از دست دادند و به بانک ها واگذار کردند. بسیاری دیگر نیز از کار اخراج شده اند، اشخاص بسیاری دستمزد ناچیزی از مکان کار خود میگیرند و بسیاری دیگر نیز بیکار هستند. دو حزب جمهوری خواه و دموکرات هیچ اقدامی برای خوب تر شدن این حالت به انجام نرسانده اند. چیزی که در این میان پیش آمده است، نجات بانک ها، شرکت های بیمه و شرکت های تولید ماشین است که از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ جان به در برده اند. در حالی که برای مردمان هیچ راه نجاتی موجود نبوده است.

آن افرادی که خانه و شغل خود را در نتیجه اقدامات نابخردانه شرکت های بزرگ از دست داده اند، در عوض هیچ چیزی به دست نیاورده اند که جبران این حالت باشد.

برنی سندرز، سناتور ایالت ورمونت در یکی از سخنرانی های خود درباره این نارضایتی که دربین اعضای طیف چپ وجود دارد، سخنرانی کرد و خود را به عنوان نماینده آنان نمایان کرد. جناب آقای دونالد ترامپ هم که یک نجیب زاده و شاغل در امر املاک و مستغلات است، به شاخه راست جمعیت ناراضیان تعلق دارد و درباره مهاجرت ها و اشخاص هدفی که منابع داخلی کشور از آن ها دریغ شده است، سخن نقل میکنید. هم ترامپ و هم سندرز از قرارداد تجاری منعقد شده میان کشورهای آمریکای شمالی موسوم به نفتا (توافق نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی) نقد کرده و نقل کرده اند که این توافق نامه منجر به نابود شدن میلیون ها فرصت شغلی شده است. این رویه میراث روسای جمهوری چون بیل کلینتون، جرج دبلیو بوش و جناب آقای باراک اوباما است.

۲) چرا تا به حال فرد مستقلی در انتخابات رئیس جمهور آمریکا به پیروزی نرسیده و یا امکان پیروزی فرد مستقل در این انتخابات در آینده نیز وجود ندارد؟

خوب، باید نقل بکنیم که سندرز از اعضای حزب دموکرات نیست و خود را یک سوسیال دموکرات مستقل آگاهی میدارد، اگرچه درپی کسب نامزدی در همان ساختار وجود داشت. تلاش های وی به واسطه دسیسه های لایه های گوناگون حزب دموکرات خنثی شد. این مسئله به خصوص در زمان برگزاری کمپین های رای گیری ای عمده در بسیاری از ایالات مشهود بود، به طوری که در این ایالت ها در زمینه مسابقه میان اجلاسهای حزبی به سود کلینتون تقلب انجام شد.

برای مثال مقررات موجود در نیویورک به طور عمده به گونه ای دیزاین شد که از بابت پیروزی کلینتون در این ایالت اطمینان به دست آید، به گونه ای که هزاران نفر از مردمان این ایالت به واسطه این مقررات محدودکننده از حق خود برای شرکت در انتخابات محروم شدند و یا بسیاری از رای دهندگان از روند رای گیری کنار زده شدند.

کنوانسیون ملی دموکرات ها نوعی از مبارزات جناحی را در این انتخابات آزمود که از سال ۱۹۶۸ تا به حال هرگز در این سطح به خود نگاه نکرده بود، مکانی که در آن شکاف موجود میان اعضای حزب به خاطر مسائلی چون زیر پرسش رفتن دخالت آمریکا در کشور ویتنام، جنبش های آزادی خواه مشکی پوستان آمریکایی و دیگر مسائل به وجود آمده بود. ترامپ نقل میکنید که وی یک جمهوری خواه است، اما هرگز در آمریکا در لیست جمهوری خواهان قرار نگرفته است. وی فردی است که ظاهرا در خیابان ها حضور یافته و ناگهان با پشتیبانی جمعی از جمهوری خواهان رده متوسط و معمولی آمریکا و اشخاص مستقل در این کشور مواجه شده است.

طبقه حاکم آمریکا در حالی از سیستم سیاسی سرمایه داری دو حزبی پشتیبانی می کند که مهار هر دو گروه در اختیار وال استریت، شرکت های چندملیتی و پنتاگون باشد. دیگر احزاب آمریکا شبیه به سبزها، لیبرترین و غیره نیز معمولا در این سیستم توسط رسانه های عمده نادیده گرفته می شوند. در عین حال این احزاب مستقل برنامه و راهبرد معلومی ندارند که بتواند ده ها میلیون رای دهنده را که حضور آنان برای اثربخشی واقعی بر روی سیستم سیاسی آمریکا احتیاج است، به حرکت وا دارد.

۳) ترامپ درباره احتماب بروز تقلب در نتایج انتخابات ابراز دغدغه کرده است. آیا واقعا اساسا احتمال بروز تقل در انتخابات آمریکا وجود دارد؟

در تاریخ موارد متعددی از برگزاری انتخابات قلابی و تقلب در انتخابات آمریکا وجود دارد. با این وجود معمولات این مسئله از سوی راستگرایان رخ می دهد. انتخابات ۱۸۷۶ که منجر به نابودی سبک نو سازی فدرال در آمریکا شد، به عنوان یکی از نکاتی مطرح است که در آن بی نظمی و بی قانونی های بسیاری انجام شد. در سال ۲۰۰۰ نتایج انتخابات از سوی جمهوری خواهان در ایالت فلوریدا ربوده شد. ده ها هزار رای در این ایالت هرگز تعدادش نشد و این دادگاه عالی بود که حکم صحت نتایج انتخابات را صادر کرد و در نتیجه پیروزی در انتخابات از آن جرج دبلیو بوش شد. چهار سال بعد و در سال ۲۰۰۴ نیز نتایج انتخابات در ایالت اوهایو از طریق تقلب در تعدادش آرا، پیش گیری از دستیابی به آرای الکترال کافی و ارعاب اشخاص دستکاری شد.

اکنون نیز کاملا هویدا است که بدنه حاکم آمریکا خواهان پیروزی هیلاری در انتخابات هشتم نوامبر هستند. نشریه های عمده و وابسته به جریان عمده آمریکا شبیه به روزنامه نیویورک تایمز، واشنگتن پست و شبکه های تلویزیونی شبیه به سی.ان.ان و ان.بی.سی تقریبا بر اساس خط مشی خود هر اقدام امکان می داری را به انجام میرسانند تا پیروزی کلینتون در انتخابات تضمین شود. هر دو نامزد منفور بسیاری از رای دهندگان هستند. این مسئله نمایان کننده پتانسیل موجود برای ایجاد سازمان های سیاسی تازه در آمریکا است که قادر هستند به طور اثرگذار سیستم موجود را به چالش بکشند.

۴) آیا واقعا مکانیسم روشنی برای نظارت بر روند انتخابات و صحت نتایج انتخابات آمریکا وجود دارد؟

نه، چنین مکانیسمی وجود ندارد، زیرا انتخابات توسط ایالت ها و شهرداری ها اداره می شود. البته یک مرکز نظارت بر روند رای گیری در کشور وجود دارد. بنابراین مقامات مسئول برگزاری انتخابات در سطح ایالتی قادر هستند در روند تعدادش آرا دستکاری کنند، همانگونه که این مسئله در سال ۲۰۰۰ در فلوریدا و در سال ۲۰۰۴ در اوهایو رخ داد.

۵) آیا واقعا نمونه ای از تردیدها درباره صحت نتایج در رای گیریهای گذشته سراغ دارید؟

بله، انتخابات به انجام رسانده شده در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ نمونه های روشنی در این باره به حساب مییایند. مردمان آمریکا از مشارکت در روند سیاست های مبتنی بر جامعه محوری خسته شده اند. سیستم موجود سبب ترویج این باور شده است که رای دادن برابر با دموکراسی است. اما با توجه به این که دو حزب عمده طبقه حاکم به وال استریت و پنتاگون وابسته هستند، رای دادن در بسیاری از موارد از درجه اعتبار ساقط است و سیستم موجود سبب سوءاستفاده از مردمان و سرکوب ملت شده است. درباره اعتبار و صحیحی سیستم سرمایه داری هیچ موضوعی تا به حال مطرح نشده است. نه ترامپ و نه کلینتون هیچ یک با ارتشی گریه کن و یا سیاست امپریالیستی آمریکا مخالفتی نداشته اند.

این حالت نسل کشی آمریکا ادامه خواهد داشت، مگر آن که مردمان برای تحول سیستم و نظام جنگاوری و تحول حکومت آمریکا به پا خیزند. لازم است که آن دسته از دستگاه های سیاسی و اقتصادی آمریکا که مسئول بروز فجایع متعدد در کشور افغانستان، کشور عراق، هائیتی، لیبی، کشور سوریه، کشور یمن، سودان، کلمبیا و دیگر نواحی ژئوپلیتیکی جهان هستند، به خاطر این اقدامات خود نکته سرزنش و ملامت قرار گیرند. آن بخش از طبقه حاکم که منافع آنان سبب غارت شهرهای آمریکا و در نتیجه بی خانمانی، فقر و چالش نژادی میان اشخاص شده است، باید درمقابل اقدامات خود پاسخگو باشند. آنان به خاطر زیانها و خساراتی که سبب شده اند، به مردمان متاثر از این خسارت ها و زیانها بدهکارند و باید به آنان تاوان دهند.

***********************************

نگارنده : روشنك و.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گر خلوت ما را شبی از رخ بفروزی
««« »»»
چون صبح بر آفاق جهان سر بفرازم

طبقه حاکم به دنبال پیروزی کلینتون است/ساز و کاری برای نظارت بر انتخابات آمریکا وجود ندارد

TT / 280 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال