سن بچه آوری و شمار فرزندان ژنتیکی است


سن فرزند آوری و تعداد فرزندان ژنتیکی است

محققان طی یک پژوهش تازه نشان داده‌اند که ۱۲ محدوده از ژنوم‌ها با رفتارهای باروری(reproductive behavior) انسان در ارتباط است.
خبرگزاری ایسنا: محققان طی یک پژوهش تازه نشان داده‌اند که ۱۲ محدوده از ژنوم‌ها با رفتارهای باروری(reproductive behavior) انسان در ارتباط است.

به اعلان سرزه و به نقل از اینترنشنال بیزینس تایم، در این پژوهش پژوهشگران دریافتند که سن اشخاص در هنگام میلاد نخستین بچه و همچنین شمار فرزندان آنها به بخشی از ژن‌ها ارتباط دارد.

این که یک زن چندین بچه دارد و این فرزندان را در چه سنی به جهان آورده است معمولا به عوامل اجتماعی و اقتصادی نسبت داده شده و تصور می‌شود که انتخاب‌های شخصی و شرایط اجتماعی عوامل عمده رفتارهای باروری هستند.

در دهه‌های اخیر و از سال ۱۹۷۰ به بعد روند فرزندآوری در حدود چهار تا شش سال به تعویق افتاده است. این امر با سطوح بالاتری از بی‌فرزندی در بانوان همراه است.

این پدیده تا حد زیادی توسط عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی توضیح داده شده و تلاشی برای درک این که این امر یک زیربنای ژنتیکی دارد انجام نشده است.

اما در این پژوهش تازه پژوهشگران از یک نمونه بزرگ جامعه برای وارسی این که آیا واقعا این بحث با ژن ارتباط می دارد یا خیر بهره گرفتند.

این پژوهش، توسط دانشگاه آکسفورد و با تفسیر ۶۲ کلکسیون از داده‌های ۲۳۸ هزار و ۶۴ زن و مرد که در سن آوردن نخستین بچه هستند و تقریبا ۳۳۰ هزار مرد و زن که چندین بچه داشتند انجام شد.

این بزرگترین مطالعه ژنومی درباره تولید مانند انسان تا به امروز بوده و ۱۲ حوزه ژنی مستقل که به طور قابل توجهی با سن والدین در میلاد بچه اول و شمار فرزندان ارتباط دارد را تشخیص داده است.

این پژوهشگران همچنین دریافتند که این ۱۲ محدوده ژنی با ویژگی‌های دیگر تولید مانند و رشد جنسی در ارتباط است.

برای مثال این ژن‌ها با نخستین دوره پریود که دختران آزموده یا تحول صدای پسران در سن بلوغ و حتی سن یائسگی در ارتباط است.

به گزارش سرزه به نقل از پژوهشگران این پژوهش، این یافته‌ها دارای پتانسیل‌هایی است که در دراز مدت به پیشرفت درمان‌های باروری یاری رسانده و درک خوب تری از ساختار ژنتیکی رفتار باروری انسان را ارائه می‌دهد.

این پژوهش در Nature Genetics به چاپ رسیده است.

——————————-

تهیه شده توسط: بهرام ت.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هزار عقل و ادب داشتم من ای خواجه
««« »»»
کنون که مست خرابم صلاح بی‌ادبيست

سن بچه آوری و شمار فرزندان ژنتیکی است

TT / 71 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات