آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس است (۲ عکس)


آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس است

شهرستان فیروزآباد آب نوشیدنی ندارد اما مردمان همچنان سرگرم کاشت محصولات آب‌بر شبیه به هندوانه هستند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس است

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از شیراز، «نظر ناامیدانه درباره بحران آب را قبول ندارم به این علت که سیکل های بارندگی در استان فارس وجود دارد و رحلت کرده نیز با خشکسالی مواجه بوده ایم و بحران آب قابل حل است» این گفتمانهای پدر علم هیودروژئولوژی کشورمان عزت الله سرپرستی در نشست کارگروه بحران آب استان فارس است.

سرپرستی تحول الگوی کشت، نبود توسعه زمین های کشاورزی در دشت های بحرانی، تعیین وظیفه چاه های غیر قانونی و نبود کف شکنی چاه های تازه را راه چاره بحران آب در استان فارس اعلام کرده است. در این میان تحول الگوی کشت یکی از نکاتی است که دیگر مسئولان استان نیز در این کارگروه بیان کردند.

به گزارش سرزه به نقل از محمدعلی قلندری مدیرعامل آب و فاضلاب استان فارس مصرف آب در استان فارس به مرز فرابحران رسیده و کشاورزی در این میان بیشترین سهم را در مصرف آب دارد.

وی از مصرف ۹۴ درصد از کل آب مصرفی استان در بخش کشاورزی سخن گفته و خواستار کاهش سطح زیر کشت محصولات آب بری چون هندوانه شده است.

آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس

با حضوری که مسئولان استان فارس از کاهش ۳ هزار و ۴۰۰ هکتاری سطح زیرکشت هندوانه گزارش کرده اند اما به گزارش سرزه به نقل از احمد دهقان مدیر امور زارعت جهاد کشاورزی استان فارس ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از مزارع استان به کاشت هندوانه اختصاص دارد که با توجه به تولید ۵۰ تن هندوانه در هر هکتار حدس زده میشود ۵۵۰ هزار تن هندوانه استخراج شود.

حمیدرضا دهقانی مدیرعامل آب ناحیه ای استان فارس از مصرف ۴۰۰ لیتر آب برای هر کیلو هندوانه خبر داد که با قیمت ناچیز به گاوداری ها به فروش رسانده میشود وی خواستار محدود کردن صادرات محصولات آب بری نظیر هندوانه شده و گفته «آیا واقعا برای دولت صدور یک بخشنامه مبنی بر محدود کردن صادرات برخی محصولات آب بر نظیر هندوانه کار سفتی است».

با توجه به میزان محصولی هندوانه و آبی که برای هر کیلو هندوانه به کار برده میشود در کل استان فارس ۲۲۰ میلیون مترمکعب برای تولید ۵۵۰ هزار تن هندوانه به کار برده میشود در حالی که به گزارش سرزه به نقل از دهقانی آب ذخیره سدهای استان فارس ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب است.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس است

مدیرعامل آب ناحیه ای استان فارس با ذکر مثالی از شهرستان فیروزآباد گفته است در این شهرستان آب نوشیدنی وجود ندارد اما مردمان همچنان سرگرم کاشت محصولات آب بر هستند. دهقان، مدیر امور زارعت جهاد کشاورزی استان از کشت ۱۲۰۰ هکتار هندوانه در شهرستان فیروآباد خبر داده است.

مصرف ۵ برابری آب در کشت هندوانه

به گزارش سرزه به نقل از مسئولان جهاد استان فارس در ۱۴ شهرستان جنوبی استان در مجموع ۹ هزار و ۲۰ هکتار به کشت هندوانه اختصاص دارد که فیروزآباد با ۱۲۰۰ هکتار سطح زیرکشت هندوانه رتبه سوم را از آن خود کرده است.

بنا به بیانات مسئولان جهاد کشاورزی استان فارس از ۱۲۰۰ هکتار هندوانه شهرستان فیروزآباد ۶۰ هزار تن هندوانه تولید می شود که آب مصرفی برای تولید آن معادل ۲۴ میلیون مترمکعب آب است. در حالی که ایرج دهقانی مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان در مکالمه با تسنیم کشت هندوانه را به لحاظ اقتصادی سودآور آگاهی نمیدارد.

وی نقل میکنید: «هزینه تولید در هر هکتار با سود محصول ۲۷۰ میلیون ریال است که با کسر هزینه ۱۹۰ میلیون ریالی تنها ۸۰ میلیون ریال سود خالص باقی می ماند که با توجه به زحمتی که برای تولید کشیده می شود و آبی که به کار برده میشود مقرون به خاصیت نیست».

شهرستان فیروزآباد با ۱۳۰۰ هکتار سطح زیرکشت گیاه دارویی و گل محمدی قطب تولید گیاه دارویی استان فارس است که با توجه به میزان سطح زیرکشت با هندوانه به طور تقریبی برابر است اما هم به لحاظ مصرف آب و سوددهی مقرون به صرفه تر است.

به گزارش سرزه به نقل از رئیس اداره جهاد کشاورزی فیروزآباد گیاه دارویی یک پنجم هندوانه آب به کار میبرند اما سوددهی ۲ برابر هندوانه دارند. در صورتی که هندوانه با توجه به آبی که به کار میبرد و گران که دارد ارزش اضافه کرده ای برای مردمان و شهرستان ندارد.

کاهش قیمت دربرابر ازدیاد هزینه تولید

ابراهیم محکم میمندی فرماندار فیروزآباد در مکالمه با تسنیم نقل میکنید: با توجه به اقلیم عالی این شهرستان و به خاطر کاهش شدید سفره های زیرزمینی آب، کشت گیاه دارویی به کشاورزان سفارش شد که این امر موجب شد فیروزآباد با تولید سالانه ۳۰ تن گیاه دارویی و ۵ هزار و ۷۵۰ تن گل محمدی به عنوان قطب گیاه دارویی استان مطرح شود.

این آمارها وقتی بیشتر نکته توجه قرار می گیرند که آگاهی بداریم براساس آمار ارائه شده از سوی مرکز آمار متوسط قیمت هر کیلوگرم هندوانه در سال ۹۵ با کاهشی حدود ۲۴ درصد روبه رو بوده است و دربرابر مخارجهای تولید محصولات کشاورزی از ۶ تا ۷۶ درصد ازدیاد داشته است.

با این تفاسیر به چشم مییاید همان گونه که پدر علم هیدورژلوژی کشورمان گفته بحران آب در استان فارس قابل حل است. تنها کافی است به عنوان اولین اقدام کشت هندوانه و دیگر محصولات آب بر محدود شود چراکه تولید آن ارزش افزوده زیادی برای کشاورز ندارد و دربرابر آب زیادی هم به کار میبرد.

خبرگزاری تسنیم بنا دارد در سلسله گزارش هایی به بیان معضلات و توانمندی های شهرستان ها و روستاهای استان فارس توجه بکند. مردمان نواحی گوناگون استان قادر هستند معضلات و توانمندی های شهرستان و روستای خود را از ساعت ۸ الی ۱۶ با شماره تماس ۰۷۱۳۲۲۸۱۹۷۵ با دفتر خبرگزاری تسنیم استان فارس در جریان قرار بدهند.

**************************

تهیه شده توسط : آناهيتا د.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فرصت شمار صحبت کز اين دوراهه منزل
««« »»»
چون بگذريم ديگر نتوان به هم رسيدن

آب مصرفی کشت هندوانه بیش از ذخیره سدهای استان فارس است (۲ عکس)

TT / 189 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال