در شرایطی که جهان به اندازه کافی خوراکی می سازد به چه دلیل بسیاری از مردم گرسنه اند؟


در شرایطی که دنیا به اندازه کافی غذا تولید می کند چرا بسیاری از مردم گرسنه اند؟

تصویر و عکس در شرایطی که دنیا به اندازه کافی غذا تولید می کند		 به چه دلیل بسیاری از مردمان گرسنه اند؟
سیناپرس: گردهمایی جهانی اقتصاد در گزارشی این سوال را چک کرده که به چه دلیل با حضور اینکه غذا در دنیا به اندازه کافی تولید می شود، باز هم شمار زیادی از مردمان با گرسنگی دست و پنجه نرم می کنند.

چندی پیش رهبران جهان متعهد به خاتمه دادن به گرسنگی در سر تا سر جهان تا سال ۲۰۳۰ شدند و این بخشی از اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) است.

این مسئولیت، خطیر به چشم مییاید اما سوال موجود این است که غذا به اندازه کافی برای تغذیه هر شخصی در دنیا حضور دارد پس به چه دلیل مشکل گرسنگی کماکان به مکان خود باقی است؟

فقر و گرسنگی تا حد زیادی به هم ارتباط می دارند و برنامه اهداف توسعه سازمان ملل درپی ریشه کن کردن هر دوی این مشکلات است.

فقر و گرسنگی تا حد زیادی به هم ارتباط می دارند و برنامه اهداف توسعه سازمان ملل درپی ریشه کن کردن هر دوی این مشکلات است.

 کسی که  با درآمد روزانه ۱.۹۰ بر روی خط فقر تعیین شده توسط بانک جهانی میزید، ۵۰ تا ۷۰ درصد درآمدش را صرف تهیه غذا می کند. این بانک برآورد میکند که تقریبا چهار پنجم اشخاص تهیدست دنیا در مناطق روستایی میزیند گرچه کمتر از نیمی از جمعیت جهان در روستاها طی کن عمر می کنند. بنابراین، نتیجه بارز این است که افزایش درآمد روستاییان برای ریشه کن کردن گرسنگی امری زندگی ای است.

با این حال، این کار راحت نیست و این روزها اکثر کشورهای در حال توسعه با قیمت بالای بیکاری یا نزدیک به بیکاری دست و پنجه نرم می کنند. با حالت اقتصادی کنونی و تاکید بر ریاضیت مالی که در بسیاری از کشورها ادامه دارد، در آینده فشار بر روی درآمدهای روستائیان شاید بدتر خواهد شد.

اما حتی اگر کشورها بتوانند به رشد داخلی اقتصادی دست یابند، این امر برای ریشه کن کردن گرسنگی تا سال ۲۰۳۰ کافی نخواهد بود. تنها راه انجام این کار، اجرایی کردن حمایت اجتماعی برنامه ریزی شده و رشد سرمایه گذاری های پشتیبان فقر است.

مطابق اعلام بانک جهانی، هم اکنون یک میلیارد نفر در ۱۴۶ کشور کم‌درآمد یا دارای درآمد متوسط شکلی از حفایت اجتماعی را میگیرند. با این حال، ۸۷۰ میلیون از افرادی که در فقر شدید به سر میبرند، از چنین پوششی بهره مند نیستند.

در این جا، بزرگ ترین مشکلات در کشورهای کم درآمد یعنی مکان هایی است که محافظت اجتماعی کمتر از یک دهم جمعیت یعنی ۴۷ درصد افرادی را که در فقر شدید به سر میبرند، را پوشش می دهد. در کشورهای دارای درآمد کمتر از میزان متوسط، محافظت اجتماعی یک چهارم افرادی را پوشش می دهد که در فقر شدید به سر میبرند و حدود نیم میلیارد نفر پوشش داده نمی شوند.

در کشورهای دارای درآمد بالاتر از میزان متوسط، حدود ۴۵ درصد افرادی که در فقر شدید به سر میبرند، از مزایای رفاه اجتماعی بهره مند می شوند. در این میان، محافظت اجتماعی توسعه یافته قادر هست مصرف خوراکی ی کافی توسط مردمان را تضمین کرده و دریافت کنندگان این خدمات را قادر سازد در

تغذیه، بهداشت و دیگر امور خود سرمایه گذاری کنند.

چون چنین سرمایه گذاری هایی به طور مستمر درآمدها را زیاد میکنند، به نوبه خود، سبب افزایش بیشتر در سرمایه گذاری های شخصی پربازده و در نتیجه شکستن چرخه باطل فقر و گرسنگی خواهد شد.

دولت ها هم برای تضمین این بحث که افرادی که هم اکنون در فقر به سر میبرند، به نقطه ای برسند که بتوانند خود سرمایه گذار امور شخصی شان باشند، باید سرمایه گذاری های ضروری و قابل توجه را به انجام رسانند و این اقدام سبب درآمدزایی زودهنگام می شود و هزینه‌های سرمایه‌گذاری های بلندمدت را کم میکند. افزون بر این، این نوع سرمایه‌گذاری تقاضاها را در اقتصاد جهانی که به آن نیاز دارد، رشد می دهد.

بر اساس تخمین های سازمان غذا و کشاورزی، صندوق جهانی توسعه کشاورزی و برنامه جهانی غذا، دنیا قادر هست سرمایه گذاری ضروری را تامین کند و تمام آنچه ضروری است این است که کشورهای پولدار تر حمایت مالی ضروری و مدد تکنیکی را به کشورهای کم درآمد و نیازمند پیشنهاد کنند. در این بین، بیشتر کشورهای دارای درآمد متوسط می توانند خود سرمایه گذاری و فایننس ضروری را به انجام رسانند.

داشتن عزم سیاسی برای ارائه حمایتهای نکته نیاز، دست کم از لحاظ نگاه ای کار سختی است. بیش از نیم قرن است که از اعلام جهانی حقوق می گذرد و این اعلام، احتیاج های مادی تمامی اشخاص را به عنوان حقوق بشر بنیادین تلقی می کند.  

هم اکنون و بر اساس این کنوانسیون، دولت ها در هر مکان دنیا موظفند درباره انتها دادن به فقر و گرسنگی و همچنین ایجاد شرایطی برای شکست دادن بر این مشکلات احساس مسئولیت داشته باشند. باید نقل کرد انتها دادن به فقر و گرسنگی به راهکاری پایدار از لحاظ اخلاقی صحیح، از لحاظ سیاسی سودده و از لحاظ اقتصادی نیز ممکن است.

مترجم: شه تاو ناصری

 

****براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: تورج ب.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سيل سرشک ما ز دلش کين به درنبرد
««« »»»
در سنگ خاره قطره باران اثر نکرد

در شرایطی که جهان به اندازه کافی خوراکی می سازد به چه دلیل بسیاری از مردم گرسنه اند؟

TT / 142 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال