مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند (۳ عکس)


مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند

مسئول سازمان بسیج علمی، تحقیقی و تکنولوژی سپاه کربلای مازندران با تاکید بر ارتقا شاخص‌های علمی در استان گفت: مدیران پژوهش سراهای دانش یاد گیری مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   مدیران پژوهش سراهای دانش یاد گیری مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد از ساری، پرورش سرمایه های انسانی و ایجاد زیرساخت ها برای پروش نبوغ های علمی از اهداف توسعه ای در هر جامعه ای به حساب آمده و بسیاری از کشورها در این زمینه برنامه ریزی های کلانی در تعلیم نبوغ های حداکثری به انجام میرسانند.

برای این منظور و با هدف آشنایی بیشتر با فعالیت سازمان بسیج علمی مازندران، محمد هادی موذن مسئول این سازمان در استان میهمان تسنیم مازندران شده است که ماحصل مکالمه ی خبرنگار تسنیم با وی را در زیر می خوانید.

تسنیم: اهداف و پیشینه فعالیتی بسیج علمی به چه وقتی بازمی گردد؟

موذن: سابقه فعالیت بسیج علمی به مرکز حمایت از مخترعان در سازمان بسیج برمی گردد که پیش از سال ۸۷ تشکیل شد و اساس بوجود آیی سازمان بسیج علمی حمایت از مخترعان بسیجی مبتکر بود. در آن سالها فعالیت بسیج علمی و تحقیقی شروع شد. در جوار بسیج علمی نیز پژوهشکده مطالعات بسیج فعالیت های خود را شروع کرده است.

تسنیم:تا به حال چه میزان فعال علمی مازندران در بسیج علمی عضویت پیدا کردند؟

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   مدیران پژوهش سراهای دانش یاد گیری مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند

موذن: بالغ بر ۱۳۰۰ نفر از فعالان علمی استان در بسیج علمی عضویت پیدا کرده و به صورت میانگین سن اعضا ۲۵ سال و از سن ۱۴ تا ۱۵ سال تا سنین ۹۰ سال در بسیج علمی عضویت دارند.

تسنیم: بسیج علمی در جذب جوانان و به خصوص دانشجویان چه اقدامی انجام داده است؟

موذن: برای جذب جوانان ضروری است برنامه های گیرا تدارک نگاه شود به این علت که خواسته جوانان امروز با گذشته بسیار فرق می دارد و امروز جوانی که فوق لیسانس نانو دارد و یا نخبه مکانیک سیالات است به سمتی گرایش دارد که بهره گیری از امکانات عالی را خواستار است و به همین علت خواسته جوانان فرق می دارد.

سرمایه های فکری ما جوانانی هستند که سرمایه مملکت هستند و از مدرسه تا دانشگاه با انجام فعالیت های علمی سرگرم فعالیت و تلاش هستند.

تسنیم: آیا واقعا بسیج علمی در جذب طیف های مختلف علاقه مندان حوزه علم و دانش و تکنولوژی توانسته کامیاب عمل کند؟

موذن:در دانشگاه گرایش ها و رشته های گوناگونی در زمینه های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی وجود دارد و باید این پرسش را طرح کنیم که آیا واقعا بسیج علمی توانسته است در جذب همه انواع مختلف رشته ها و گرایش ها کامیاب عمل کند؟ پاسخ به این پرسش این است که دقیقا بسیج علمی در جذب همه گرایش های مختلف احتیاج به کمک و همیاری دارد تا بتواند چتر پوشش خود و حمایت از نخبگان را زیاد کند.

در زمینه علوم انسانی با وجود این که در کشور سرمایه های فکری بینظیر زیاد داریم اما این سوال وجود دارد که چه تعداد فرد دانشجو داریم که در راستای اهداف انقلاب اسلامی قادر باشد کتاب تالیف کند یا به جای تدریس فلسفه غرب در دانشگاه ها آیا واقعا فردی که شالوده فکری خوب در کشور داشته باشد نسبت به تالیف کتاب اقدام کرده است؟

تسنیم: علت و ریشه اساسی در نبود انجام فعالیت های شاخص در دانشگاه ها را در چه چیز آگاهی میدارید و ارزیابی می کنید؟

موذن: سئوال اهمیتی می داری دارم و آن این است که چرا اساتید ما در تالیف کتب ایرانی و ترجمان اندیشه ایرانی اسلامی تلاش نمی کنند؟ پاسخ ساده است یا باید گفت اعتقادی ندارند تا در این زمینه کارهای اساسی و زیربنایی صورت گیرد و یا این که شالوده علمی خود را خوب نشناخته اند. در علوم انسانی حداقل ۱۰۰ سال عقب ماندگی داریم و در این زمینه ها اندیشمندان بزرگ نداریم ولی چنانچه غربی ها فرضیه ای را طرح می کنند شالوده علمی خود را خوب شناخته و بر آن اساس که نوعی انسان محوری است نظریه توجه کنی می کنند.

اما در خدامحوری تا به حال چه اقداماتی به انجام رسانده ایم ؟ اساتید دانشگاهی ما دائما با ترجمه کتاب های غربی تدریس به انجام میرسانند و آگاهی نمیدارند در این زمینه حوزه های علمی باید وارد شوند و یا دانشگاه ها اما در هر صورت باید به صورت بنیادین اندیشه ها را بارور کرد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   مدیران پژوهش سراهای دانش یاد گیری مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند

تسنیم: آیا واقعا بسیج علمی قادر هست در بیداری اندیشه وارد شود؟

موذن:بسیج علمی قادر هست ولی اصلیتر از همه اینها بسیج اساتید است تا با وارد شدن در این حوزه ها نقش داشته باشد و از همه اصلیتر بسیج طلاب است که قادر هست موثر تر باشد.

تسنیم: روش ها برای جذب بیشتر و فعالیت های اجرایی کاراتر چطور است؟

موذن: در رشته فیزیک برای مثال مقررات معلوم وجود دارد و یا در علوم انسانی بن مایه هستی مورد توجه قرار گرفته است ولی هدف در علوم مختلف فرق می دارد و در علوم نرمال امکان اجرائیات بیشتری وجود دارد. در کشور علوم انسانی از برنامه های اساسی است و در اروپا اولین رشته مهم پزشکی و بعد از آن تاریخ است که اهمیت علوم انسانی را نمایان میکند.

تسنیم:اقدام بسیج علمی در شناسایی علم چطور است؟

موذن: بسیج علمی تلاش کرده تا در جنبش علمی مورد تاکید ولی امر مسلمین کار کند؛ در بسیج علمی مازندران برنامه ای داریم که برای ترقی کردن استان و کشور کارآمد باشد.

هم اکنون چنانچه هر فردی با یک ایده به نهاد و یا یک سازمان مراجعه کند با این مسئله روبه رو می شود که ایده اولیه را بسازید و تا مکانی که اطلاع داریم حمایت مالی ندارند اما بسیج علمی این نقص را از بین برده و زنجیره مکملی سایر نهادها شده است و چنانچه هر فردی ایده ای داشته باشد بعد از داوری توسط داوران چنانچه شناسایی شود که نمونه قابل عملیاتی شدن است تا سقف سه میلیون تومان کمک بلاعوض اعتبار به فرد توجه کرد می شود و چنانچه قالب بندی نداشته باشد به ازای ساخت نمونه صنعتی امکانات کمک ۵ میلیون تومانی وجود دارد.

علاوه بر این به ازای ساخت نمونه صنعتی در مراکز رشد امکانات جا و کمک مالی تا سقف ۵ میلیون تومان توجه کرد می شود.

در صورتی که فرد به مبالغ بیشتری برای مخارج احتیاج داشته باشد در تهران بزرگ قضاوتها انجام می شود و بعد از آن ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض توجه کرد می شود.

تسنیم: میزان پشتیبانیهای مالی بسیج علمی تا به حال چه میزان بوده است؟

موذن: تا به حال در شش ماهه اول ۳۰ طرح با ۶۰ میلیون تومان اعتبار اختصاص پیدا کرد؛ در بسیج علمی به این بحث دقت نمیداریم که حتما فرد گیرنده بسیجی باشد و بیشتر طرح ها ملاک قرار می گیرند و بسیجی کسی است که در راه اعتلای کشورش یاری برساند و سعی داریم تا اشخاص بیشتر بتوانند با فعالیت های بسیج علمی آشنایی پیدا بکنند.

تسنیم: فستیوال مخترعین و مبتکرین دارید؟

موذن: سال گذشته چهاردهمین فستیوال بسیج مخترعان بود و ۷۰ مخترع با ۱۰۷ طرح شرکت کردند و بزرگ ترین نمایشگاه کشوری در استان ها در مازندران به انجام رسانده شد و جایگاه ما در بسیج علمی کشور جایگاه نخست بود و سال جاری بنا داریم تا نمایشگاه به انجام رسانیم.

مشکل اساسی نخبگان بسیجی بحث کارآفرینی است و تمامی معضلات بعد از صنعتی شدن ایده ها این است که طرح ها در صنعت و یا در بروکراسی های اداری به نتیجه موردعلاقه و گسترده نمی رسد.

اما یک بحث ضروری است مدنظر مخترعان قرار بگیرد و آن این است که صنعتگران برای تهیه کرد یک سیستم احتیاج به اعتماد دارند و سود اقتصادی در کار محصولی حرف نخست صنعتگران است؛ اما در ادارت دولتی با وجود اطمینان سازی حاضر می شوند یک جنس خارجی خریداری کنند اما جنس ساخته شده را بهره نمیگیرند. در مازندران بسیاری از تولیدات دانش بنیان با اولویت احتیاج استانی آماده میشود اما تعداد اندکی بهره گرفته میشود و برای حمایت از مخترعان توجه به تهیه کرد تولیدات آن ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

به همه مخترعان ارائه میدهم نقشهای خود را به مدت یکسال به صورت امتحانی مورد ارزیابی گذارند و سودآوری آن را ارزیابی کرده تا اطمینان بخشی در محیط خوب تری میان مخترعان و صاحبان ایده و صنعت صورت گیرد.

تسنیم: نحوه رابطه شما با پژوهش سراهای دانش یاد گیری چطور است؟

موذن: با پژوهش سراهای دانش یاد گیری رابطه ویژه ای نداریم و با حضوری که بارها برای گسترش همکاری ها مراجعه کردیم اما مدیران کلکسیون مایل به فعالیت با بسیج نیستند.

تسنیم:برای حمایت از مغزهای خاکستری مییاندیشید در حال حاضر چه چیزی اهمیت دارد؟

موذن: در حمایت از استعدادها خیلی احتیاج به فعالیت های دنباله دار و مکمل است اما متاسفانه موازی کاری در زمینه حمایت از نخبگان علمی در مقاطع مختلف دانش یاد گیری و دانشجویی زیاد است و یکدیگر را کامل نمی کنند. همه ابزارهای شناسایی استعدادها را در اختیار داریم و از هرگونه نشست با تعلیم وپرورش حمایت کرده و از همین تریبون برای شناسایی استعدادها فراخوان به عمل می آوریم تا بتوانیم اقدامات مکمل را سرعت بخشیم.

تسنیم: در تحقق شعار"ما قادر هستیم" بسیج علمی چه نقشی قادر هست ایفا کند؟

موذن: شعار "ما قادر هستیم" با صحبت کردن تحقق نمی یابد بلکه به اقدام و عمل احتیاج دارد. مگر در سامانه های موشکی تحریم نبودیم؟ چه چیز موجب شد بتوانیم در این زمینه رشد کنیم و سلاح علم را در میدان عمل بکار بگیریم؟

چرا در زمینه های ارتشی کشورمان به این درجه از اقتدار رسیده است؟ آیا واقعا با حرف به این نقطه رسیدیم؟ آیا واقعا شهید تهرانی مقدم فقط حرف زد یا اقدام و عمل کرد؟ او نخست توکل کرد بعد از آن به آنچه اعتقاد داشت عمل کرد بنابراین به شعار "ما قادر هستیم" باید اعتقاد داشت.

گفت و گو از سمیه فقیه/ تصویر و عکس: نیکان مشایخ

***نظرات شما مايه دلگرمى ماست***

نگارنده: فرشته ق.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما محرمان خلوت انسيم غم مخور
««« »»»
با يار آشنا سخن آشنا بگو

مدیران پژوهش سراهای دانش آموزی مازندران مایل به همکاری با بسیج نیستند (۳ عکس)

TT / 317 — TP / 20%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال