به چه دلیل ما از تاریکی به وحشت می افتیم؟


چرا ما از تاریکی می ترسیم؟


تصویر و عکس به چه دلیل ما از تاریکی به وحشت مییافتیم؟

اگه شما جزء افرادی هستید که از تاریکی به وحشت میافتاد خواندن این مطلب را به شما ارائه میدهیم.

دلیل ترس از تاریکی چست؟

یک پژوهش تازه نمایان میکند که ترس از تاریکی یک مسئله است که از تاریخ اولیه بشر بوده و تا به حال نیز ادامه دارد.

نشریه نیویورک برخی اظهارات علمی برای نیکتوفوبیا ((nyctophobia)) یا ترس غیر سنجیده از شب و تاریکی پیشنهاد کرده است. هزاران سال پیش تاریکی نمادی از خطر ، فعالیت شکارچیان و دوری از سرپناه و جامعه بود.
همچنین زمان صید شیرها از ساعت ۶ بعدازظهر به بعد بود و اشخاص به خاطر داشتن ترس ذاتی بیشتر ترجیح می دادند وقتی که ماه در آسمان کامل است از پناهگاه های خود بیرون بیایند.

غریزه محافظت از خود درمقابل جانداران شکارچی و درنده در طول شبانه روز، به قرن ها پیش برمی گردد. همچنین در حدود یک قرن و نیم پیش ترس ذاتی از تاریکی موجب شد توماس ادیسون به فکر اختراع لامپ بیفتد.
دلیل ترس ما از تاریکی این است که ما به خوبی آگاهی نمیداریم که در یک محیط تاریک چه خبر است زیرا ما موجوداتی هستیم که به قوه بصری خود اتکا داریم و در صورت نگاه نشدن هر محیط و حضور تاریکی، ذهن ما به سمت خطرات محتمل سوق پیدا می کند.

البته، ترس بسیاری از اشخاص از تاریکی به خاطر تجربه هایی است که در خردسالی داشته اند و یک پژوهش در انگلیس نمایان میکند که ۴۰ درصد از افرادی که از آنها درباره ترس از تاریکی پرسش شده بود اذعان داشتند که بدون حضور نور و همراه با داشتن چراغ حتی از قدم زدن در پیرامون منزل خود نیز به وحشت مییافتند.
پژوهش دیگر که در دانشگاه رایرسون در تورنتو صورت گرفته نمایان میکند که تقریبا نیمی از پاسخ دهندگان اظهار کردند که ترس آنها از تاریکی منجر به معضلات خواب شده است.

مورد باحال توجه این است که کالین کارنی استادیار رایرسون نقل میکنید، بسیاری از مردمان متوجه ترس خود از تاریکی نشده و پریشانی خود را به مسائل دیگری نسبت می دهند.
برخی اشخاص در تاریکی مطلق قدرتمندی استراحت کردن را نداشته و ذهن آنها دچار سرگردانی می شود و فکرهایی از قبیل حضور بربا در منزل آنها را اذیت میکند.
راه حل این بحث قرار گرفتن در معرض تاریکی و یا رفتار معالجه ای شناختی است.

رفتار معالجه ای شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) که به اختصار CBT نیز یاد می شود، یک رویکرد روان معالجه ای است، که احساسات ناکارآمد و رفتارها، فرایندها و مضامین شناختی ناسازگارانه را از طریق تعدادی از راهکارهای سیستماتیک، صریح و هدف مدار هدف قرار میدهد. نام این روش اشاره به رفتار معالجه ای، شناخت معالجه ای و به مخلوطی معالجه ای از این دو بر اساس اصول پایه و تحقیقهای رفتاری و شناختی دارد.

در علم روانشناسی، مواجهه سازی نیز یکی از راه چاره های از بین برده شدن ترس اشخاص از تاریکی است.
نقش پدر و مادر نیز در از بین برده شدن این ترس بسیار اهمیتی داشته زیرا آنها با بردن کودک به محیط های تاریک و اطمینان خاطر دادن به آنها درباره نبود حضور خطرات گوناگون قادر هستند به غلبه کودک بر این ترس یاری رسانند.

این پژوهش در نشریه PLoS ONE به چاپ رسیده است.

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال