عربستان سعودی به دنبال مصالحه با یمن نیست


عربستان سعودی به دنبال مصالحه با یمن نیست

استاد تاریخ معاصر خاورمیانه دانشگاه ایالت کالیفرنیا باور می‌ دارد که کشور عربستان سعودی درپی مصالحه با کشور یمن نیست و به چالش کشور یمن به‌عنوان آنچه «جمع جبری صفر» نامیده می‌شود، نگاه می‌کند.

تصویر و عکس   کشور عربستان سعودی درپی مصالحه با کشور یمن نیست

پروفسور «جیمز گلوین» در مکالمه با خبرنگار بین الملل باشگاه خبرنگاران تسنیم (پویا) با اظهار این که ریاض به جنگ کشور یمن به عنوان بخشی از یک جنگ نیابتی بزرگ تر علیه کشورمان نگاه می کنند، تأکید کرد: این بحث سیاست کشور عربستان را نه تنها در کشور یمن، بلکه در کشور سوریه، بحرین و لبنان به درستی تشریح می کند. درنتیجه کشور عربستان سعودی به چالش کشور یمن به عنوان آنچه «جمع جبری صفر» نامیده می شود، نگاه می کند؛ به واژه ای در این نگاه شکست برای کشور عربستان سعودی، پیروزی برای کشورمان تلقی میشود.
در ادامه نوشته گفت وگو قابل مشاهده است:

کشور عربستان سعودی و متحدان سرسخت آن در حملات هوایی خود، روزانه غیرنظامیان یمنی بسیاری را به خاک و خون می کشند. برخی از کشورهای غربی که مدعی پاسداری از حقوق بشر در جهان هستند، نه تنها دربرابر این اقدامات سکوت کرده اند بلکه از نسل کشی ائتلاف پشتیبانی می کنند. اخیراً مجلس سنای ایالات متحده با به فروش رسان سلاح به ریاض، به ارزش ۱.۱۵ میلیارد دلار مخالفت کرد. از سوی دیگر پنتاگون در ۹ اوت اعلام کرد که وزارت امور خارجه به فروش رسان بیش از ۱۳۰ تانک های جنگی آبرامز، ۲۰ سیستم ماشین زرهی و تجهیزات دیگر را به کشور عربستان سعودی به ثبت رسانده است. باوجوداین، نقش آمریکا در هجوم کشور عربستان به کشور یمن و جنایات جنگی آن به چه صورت قابل ارزیابی است؟

گلوین: کشور آمریکا نخواست کشور عربستان سعودی، هجوم به کشور یمن را شروع کند و در ابتدا نیز قصد درگیر شدن در کشور یمن را نداشت. درواقع از نگاه ارتش آمریکا این جنگ، فاقد هدف تمجید شده عالی و البته غیرقابل پیروزی انتخاب شد. درهرصورت، علی عبدالله صالح از سال ۲۰۰۴ با حوثی ها درگیر بوده است. مصریان در طول مشارکت در چالش دهه ۶۰ کشور یمن، به درستی این مفهوم را فهمیدند انتها نیافتن چالش در زمان مورد انتظار، تنها موجب فرورفتن بیشتر در باتلاق جنگ می شود. درهرصورت ایالات متحده بر آن شد تا به کشور عربستان سعودی یاری رسانند؛ چراکه با این اقدام قصد داشت به مخالفت کشور عربستان درمقابل توافق اتمی با کشورمان انتها دهد.
علاوه بر این کشور عربستان سعودی به توسعه روابط آمریکا با کشورمان مشکوک بود. اوباما در گفتمانهایش نقل کرده بود که کشور عربستان سعودی باید بیاموزد تا همسایگی خود را با کشورمان به اشتراک قرار دهد؛ بنابراین قصر سفید به جای رهایی کشور عربستان، بر آن شد تا ریاض را در این هجوم یاری رساند. به این ترتیب آمریکایی ها مجاب شدند که قادر هستند برخی از اقدامات کشور عربستان را تحت مهار داشته باشند؛ اما آن ها غلط می کردند.

رئیس شورای عالی سیاسی کشور یمن در صحبت های روز یکشنبه خود تأکید کرد در صورتی نیروهای حوثی اقدامات تلافی جویانه خود را متوقف خواهند کرد که ائتلاف حملات هوایی بی وقفه خود را علیه غیرنظامیان این کشور عربی متوقف سازد. این توضیحات نمایان میکند که طرف یمنی مایل به انتها دادن به این جنگ طولانی است. آتش بسی که از ۱۱ آوریل شروع شده بود، کامیاب نبود چراکه رژیم سعودی بارها و بارها این آتش بس را نقض کرد. به نظر شما، به چه دلیل کشور عربستان سعودی که به هیچ یک از اهداف خود را در طول این جنگ ۱۸ ماهه نرسیده است، نمی خواهد به خونریزی و حل وفصل بحران از طریق صلح آمیز انتها بخشد؟

گلوین: کشور عربستان سعودی قصد دارد پیش از انتها دادن به جنگ دو کار را به انجام رساند. از طرفی آن ها می خواهند عبد ربه منصور هادی را به توانایی بازگردانند و از سوی دیگر قصد دارند مقاومت حوثی ها را در هم بشکنند. درواقع آن ها به جنگ کشور یمن به عنوان بخشی از یک جنگ نیابتی بزرگ تر علیه کشورمان نگاه می کنند. این بحث سیاست کشور عربستان را نه تنها در کشور یمن، بلکه در کشور سوریه، بحرین و لبنان به درستی تشریح می کند. درنتیجه کشور عربستان سعودی به چالش کشور یمن به عنوان آنچه «جمع جبری صفر» نامیده می شود، نگاه می کند؛ به واژه ای در این نگاه شکست برای کشور عربستان سعودی، پیروزی برای کشورمان تلقی میشود؛ ازآنجایی که کشور عربستان سعودی تمام فعالیت های کشورمان در ناحیه را به چشم تحدیدی برای موقعیت خود می نگرد، درپی مصالحه با کشور یمن نیست.

سه ماه مذاکرات میانجیگری سازمان ملل متحد به میزبانی کویت برای انتها دادن به جنگ کشور یمن و یا حداقل دستیابی به آتش بس قرار می داری، به مکانی نرسیده است. به نظر شما، تلاش های جهانی به چه صورت قادر هست نتیجه بخش باشد؟ علاوه بر این در ماه ژوئن و ۷۲ ساعت بعد از پخش لیست مشکی قاتلان خردسالان، دبیر کل سازمان ملل بان کی مون به طور بارز اعتراف کرد که ائتلاف به رهبری کشور عربستان را از این لیست کنار زده است. او دلیل این کار را تهدید مالی ریاض برای قطع مددهای مالی به برنامه سازمان ملل متحد عنوان کرد. نظر شما در خصوص چنین تصمیمی از سوی برجسته ترین سازمان جهانی که مدام خود را مدافع حقوق بشر نامیده است، چه چیزی است؟

در مرحله اول سازمان ملل بر روی ایجاد آتش بس تمرکز کرده است. مذاکره میان کشور یمن و کشور عربستان در مرحله بعدی است. نمایندگان سازمان ملل بر این باورند که تنها وقتی قادر هستند این اقدام را عملیاتی کنند که آن ها به عنوان یک «میانجی راستگو» و نه طرفدار یک طرف نگاه شوند. احتمالا قادر باش این دلیل را نیز گفت که بان کی مون، احتمالا احساس کرده است که حفظ نقش سازمان ملل متحد در میانجیگری معامله از محکومیت کشور عربستان سعودی اصلیتر است.

به چه دلیل جامعه جهانی و رسانه های تأثیرگذار غرب در پاسخ به جنایات دردناک انجام شده توسط کشور عربستان سعودی در کشور یمن، منفعل عمل می کنند؟ به چشم مییاید سانسور رسانه ای کامل در رابطه با حالت در این کشور عربی ایجاد شده است. نظر شما در این خصوص چه چیزی است؟

رسانه ها غربی بر روی جنگ در کشور سوریه، نه کشور یمن متمرکزشده اند. درواقع منافع بیشتر غرب در کشور سوریه است؛ آن هم به خاطر موقعیت این کشور و چالش جهانی که در آن در جریان است و دو طرف غرب و کشور روسیه در آن وجود دارند. البته عارضه های این چالش نیز قابل وارسی است. نباید این مورد را هم از یاد برد که کشور یمن خیلی دور و تهیدست است و چالش و تجزیه آن مفهومی ویژه ای برای غرب ندارد. در حال حاضر رسانه های ایالات متحده، بر روی رای گیری رئیس جمهور متمرکزشده اند.

— لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد —

نگارنده : سرافراز ث.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چنگ خميده قامت می‌خواندت به عشرت
««« »»»
بشنو که پند پيران هيچت زيان ندارد

عربستان سعودی به دنبال مصالحه با یمن نیست

TT / 306 — TP / 29%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال