زیبا ترین دریاچه های کشورمان ایران (۱۰ عکس)


دیدنی ترین دریاچه های ایران

دریاچه ها یکی از محبوبترین جاهای جهانگردی ایران هستند. باید آگاهی بدارید که دریاچه های خوشگلی در ایران وجود دارد که ما از وجود آنها بی خبریم. خوب تر است هرچه زودتر با آنها آشنایی پیدا کنید. پس با ما همراه شوید.
نشریه همشهری باید و نباید ها: دریاچه ها یکی از محبوبترین جاهای جهانگردی ایران هستند. باید آگاهی بدارید که دریاچه های خوشگلی در ایران وجود دارد که ما از وجود آنها بی خبریم. خوب تر است هرچه زودتر با آنها آشنایی پیدا کنید. پس با ما همراه شوید.

دریاچه خزر

۱. موقعیت: استان های گیلان، مازندران، گلستان

«دریاچه خزر» بزرگ ترین دریاچه دنیاست که به همین دلیل آن را دریا می نامند. از نگاه زمین شناسی، پوسته زمین زیر خزر پوسته اقیانوسی به حساب مییاید، بنابراین می شود نقل کرد خزر، اقیانوسی محصور دربین خشکی هاست. این دریاچه دارای گوناگونی زندگی کردی متمایزی است و حدود ۱۰۰ گونه ماهی در آن میزیند که ماهیان خاویاری اصلیترین آنها هستند.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۲. دریاچه ارومیه

موقعیت: استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی

«دریاچه ارومیه» بزرگ ترین و شورترین دریاچه همیشگی ایران و یکی از دریاچه های فوق اشباع از نمک در دنیاست. میزان نمک محلول در آب دریاچه دو برابر اقیانوس هاست. این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ آغاز به خشک شدن کرد و امروز در خطر خشک شدن کامل قرار دارد.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۳. دریاچه گهر

موقعیت: لرستان

«دریاچه گهر» دریاچه ای کوهستانی است که در ناحیه محافظت شده اشتران کوه قرار دارد. این دریاچه در اصل دو دریاچه مجزا بنام گهر بالا و گهر پایین است که حدود ۱۰۰ متر از هم فاصله دارند. سواحل شرقی و غربی دریاچه، ماسه ای و مناسب شنا هستند. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی فراوان وجود دارد که در شرف نابودی است.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۴. دریاچه زریوار

موقعیت: لرستان

دریاچه آب شیرین «زریوار» در فاصله سه کیلومتری غرب شهر مریوان قرار دارد. درباره این دریاچه قصه های متعددی وجود دارد که نامدار ترین آنها ماجرا از وجود شهری مدفون زیر آب های دریاچه دارد. در این دریاچه ماهی هایی چون مشکی ماهی خالدار و عروس ماهی و همچنین ۳۱ گونه پرنده بومی و مهاجر میزیند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۵. دریاچه جازموریان

موقعیت: استان سیستان و بلوچستان

دریاچه جازموریان در ۱۵۰ کیلومتری شرق ایرانشهر قرار دارد. وسعت این دریاچه در فصل های پرباران ۳۳۰۰ کیلومتر مربع است و به خاطر شرایط اقلیم مخصوص در بیشتر مواقع سال بخش اعظم آن به کفه های نمکی و کفه های رسی مبدل میشود. رود «بمپور» و «هلیل رود» اصلیترین رودهایی هستند که به این دریاچه می ریزند.

تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۶. دریاچه هامون

موقعیت: استان سیستان و بلوچستان

«دریاچه هامون» سومین دریاچه بزرگ در ایران بعد از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه است. دریاچه هامون با حدود ۱۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت، از سه حوضچه اصلی «یوزک»، «صابری» و «هیرمند» تشکیل شده است. این حوضچه ها در فصل های کم باران و در زمان بادهای ۱۲۰ روزه از هم جدا و در وقتهای پرباران، دریاچه واحدی را تشکیل می دهند.

تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۷. دریاچه اوان

موقعیت: استان قزوین

دریاچه زیبای اوان در نیمه شمالی «الموت» و در دامنه کوه «خشچال» قرار دارد. این دریاچه عمدتا از آب چشمه های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می شود. در فصل تابستان این دریاچه مکان ماهیگیری و قایقرانی و در پاییز مأمن پرندگان مهاجر است و در فصل زمستان هم با توجه به سرما هوا و منجمد شدن سطح آن قابل اسکیت بازی است.

تصویر و عکس شماره ۷ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۸. دریاچه حوض پادشاه

موقعیت: استان قم

دریاچه «حوض پادشاه» در ۴۰ کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع است. وسعت و شکل دریاچه متناسب با وارد شدن آب و میزان بارندگی آن در فصل های گوناگون سال فرق می دارد. این دریاچه از دو چاله جدا از هم بنام های «حوض پادشاه» (چاله غربی) و «حوض مره» (چاله شرقی) تشکیل شده است که به وسیله یک آبراهه به هم وصل می شوند.

تصویر و عکس شماره ۸ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۹. دریاچه وانشت

موقعیت: استان مازندران

دریاچه کوهستانی «وانشت» در جنوب غربی چالوس و شمال شرقی کلاردشت قرار دارد که آب شیرین آن زیستگاه طبیعی عالی ای را برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است. وجود انواع مختلف گونه های گیاهی و جانداری کلاردشت هم از دیگر خصوصیتهای آن هستند. وجود گردشگران بدون نظارت طی سال های گذشته، حالت این ناحیه را زیان پذیر و اکوسیستم طبیعی آن را دگرگون کرده است.

تصویر و عکس شماره ۹ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

۱۰. دریاچه مضطرب

موقعیت: استان فارس

«دریاچه مضطرب» یا «فامور» در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان کازرون قرار دارد. این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های آب شیرین ایران است که دور تا دور آن را کوه فرا گرفته است. هر سال با آغاز پاییز پرندگان زیادی از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی به زیستگاه ها و دریاچه استان فارس شبیه به دریاچه مضطرب کوچ می کنند و مناظر خوشگلی را به وجود می آورند.
تصویر و عکس شماره ۱۰ ⇩تصویر و عکس زیباترین دریاچه های ایران

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال