کلاشینکف های قرن ۲۱ (۶ عکس)


کلاشینکف های قرن ۲۱

بدون تردید «کلاشینکف» را باید نامدار ترین شرکت معمار سلاح های تهاجمی دانست. با حضور گذشت بیشتر از نیم قرن، تفنگ های تهاجمی «AK-47» این شرکت همچنان دوست داشتنیترین و پرشمارترین تسلیحات تهاجمی دنیاست.
نشریه همشهری باید و نباید ها – محمد حسین دنیا پناه: بدون تردید «کلاشینکف» را باید نامدار ترین شرکت معمار سلاح های تهاجمی دانست. با حضور گذشت بیشتر از نیم قرن، تفنگ های تهاجمی «AK-47» این شرکت همچنان دوست داشتنیترین و پرشمارترین تسلیحات تهاجمی دنیاست. با این حال سال ها بود که خبری از ابتکار و نوآوری ویژه ای داخل کلاشینکف به گوش نمیرسید و تا همین چندین پار سال چشم انداز آینده این شرکت چندان روشن نبود.

با این حال اواخر فصل گرما سال جاری در کشور روسیه نمایشگاه اسلحه برقرار بود موسوم به «Army 2010» که احتمالا اصلیترین خبر آن مانور گسترده شرکت کلاشینکف روی خانواده تازه ای از محصولات خود بود؛ نسل تازه ای از سلاح های تهاجمی و تک تیرانداز که کلاشینکف امیدوار است مکان محصولات کهنه و به شدت دوست داشتنیش را بگیرد.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

تسلیحات تازه ای که این بار به وضوح در دیزاین آنها تلاش شده تا از دیدگاه اصیل، تفنگ های کهنه کلاش رانده شوند. در طول این نمایشگاه، کلاشینکف چندگونه تفنگ تیرانداز، تفنگ تهاجمی، مسلسل سبک و حتی یک ربات کوچولو را پرده برداری کرد که همگی لزوما جدید نبودند اما این اولین بار بود که کلاش خیلی جدی از معرفی آنها به عنوان سلاح عملیاتی و آماده تحویل سخن نقل میکرد.

SVK

«SVD» یا «دراگانوف» بدون تردید دوست داشتنیترین و نامدار ترین سلاحت تک تیرانداز دنیاست. تفنگ تیراندازی که در طول نیم قرن گذشته هیچ سلاح تازه ای قادر نبوده مکان آن را پر کند اما حالا کلاشینکف امیدوار است که طرح جدید این شرکت بنام «SVK» بتواند جانشینی شایسته برای SVD باشد.
تفنگ تک تیرانداز تکنیکی جدید کلاش شامل بدنه ای عمدتا ساخته شده از پلیمر است که ریلی پیکاتینی رو و زیر بدنه آن به درستی خودنمایی می کند. SVK در دو کالیبر ۷.۶۲ در ۵۴ روسی و ۷.۶۲ در ۵۱ استاندارد ناتو دیزاین شده است و قادر هست با همان خشاب های کهنه SVD هم تغذیه شود.
سلاح از پیستون گازی کوتاه و گلنگدن چرخان سه موبایل به علاوه رگلاتور گازی با پیش بینی بهره گیری از صدا خفه کن بهره میگیرد که در نظر کلی بسیار به طرح اصلی دراگانوف شبیه است.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

RPK-16

تیربارهای سبک «RPK» را کلاش در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به عنوان مکملی بر خانواده تفنگ های تهاجمی «AKM» خود دیزاین کرد. هدف اصلی از دیزاین این تیربار سبک که خشاب بزرگ و لوله بلند آن به وضوح ظاهری غریب به آن می بخشد این بود که تیرباری سبک، با سرعت و کاربردی برای واحدهای کوچولو در خطوط مقدم دیزاین شود.

گونه «RPK-74» آن هنوز هم یکی از دوست داشتنیترین تیربارهای سبک دنیاست. کلاش برای جانشینی این تیربار هم «RPK-16» را شناساند. تفنگی که طبیعتا بیشترین اشتراک دیزاین را با «AK-12»، واپسین تفنگ تهاجمی این روزهای کلاش دارد. این سلاح قدرتمندی شلیک در دو وضعیت تک تیر و رگبار را دارد و لوله بلند آن خصوصا برای شلیک در فواصل دور، کاربردی است. این تیربار دو نوع خشاب اصلی ۹۶ و ۴۵ گلوله ای دارد و در عین حال قادر هست توسط خشاب استاندارد تفنگ های Ak-74 هم تغذیه شود.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

SV و SVS

به جز SVK، کلاش دو مدل تفنگ تک تیرانداز گلنگدن دستی را هم شناساند که یکی در کالیبر ۷.۶۲ در ۵۴ دیزاین شده بود و دیگری در کالیبر ۳۳۸ لوپومگنوم شلیک می کرد. نمونه اول «SV-98M» در واقعیت تفنگ تک تیر نه چندان تازه ای بود که حالا به لطف اسکلتی سبک تر ساخته شده از آلومینیم و بدنه ای پلیمری، دوربین تک چشمی درازی را روی نوار پیکاتینی جدید خود جا داده بود. این سلاح که ۷.۸ کیلوگرم وزن دارد، صاحب خشابی ۱۰ تیر است.

نمونه دیگر «VSV-338» نام دارد که در نوع خود یکی از نامعمول ترین تک تیرهای روسی است؛ خصوصا که برای کالیبر و مهماتی نامتعارف در نقشهای روسی ساخته شده است. این مدل سبک تر است و اندکی جمع و جورتر از دیگر تفنگ تک تیرانداز کلاش در دست مکان می گیرد. هر دوی این تفنگ ها همچنان در حال طی کردن امتحانهای وارد شدن به سازمان رزم ارتش کشور روسیه هستند.

تصویر و عکس شماره ۴ ⇩تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

AK-15

سلاح تهاجمی « AK-15» در واقعیت زیرگونه ای از «AK-12» با کالیبر ۷.۶۲ میلی متری در ۳۹ است. خود AK-12 در واقع واپسین تفنگ تهاجمی مهم کلاشینکف بود که شش پار سال پرده برداری شد و از آن زمان تا به امروز در حال آزمایش میدانی برای جلب نظر ارتش برای جانشینی تفنگ های کهنه AK-74 کلاش بوده است. مدل AK-15 این سلاح هم در واقعیت به عنوان جانشین AK-103 دیزاین شده است.

از این جا به بعد داستان احتمالا کمی پیچیده به چشم بیاید. AK-103 در واقعیت مدلی از AK-74 و البته کالیبر ۷.۶۲ میلی متری است. وقتی که میخاییل کلاشینکف در دهه ۷۰ میلادی، AK-74 را به عنوان جانشین AKM و AK-47 های مشهور کهنه دیزاین کرد، ترجیح داد به مکان کالیبر ۷.۶۲ میلی متری مورد استفاده در آنها، از کالیبر جدید ۵.۴۵ میلی متری بهره گیرد.
با این حال سه دهه بعد مدلی از AK-74 را در قالب AK-103 و AK-104، با همان کالیبر کهنه ساخت که قادر میبود از همان فشنگ های کهنه بهره گیرد و حالا AK-15 می رود تا جانشین این دو سلاح در آینده نزدیک باشد. AK-15 چهار کیلوگرم وزن دارد و قادر هست با آهنگ ۷۰۰ گلوله بر دقیقه شلیک کند. بیشترین برد اثرگذار آن هم به ۸۰۰ متر می رسد.
تصویر و عکس شماره ۵ ⇩تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

MA

MA-Compact Assault Rifle یا در روسی makgabaritny avtomato سلاح تهاجمی کوچولو و طرحی بود که معرفی آن در نمایشگاه سال جاری توجه بسیاری را به خود جلب کرد. اسلحه ای به وزن تنها ۲.۵ کیلوگرم و طول ۷۵۰ میلی متر که در واقع به عنوان جانشینی برای «AKS-74U» (همان اسلحه ای که بن لادن پیوسته با خود داشت) دیزاین شده است.

MA در واقعیت به عنوان سلاح پاسداری شخصی برای سرنشینان ماشین های ارتشی یا نیروهای مخصوص دیزاین شده است. سلاح با قنداق تا شده تنها ۵۰ سانتی متر طول دارد که ۲۰ سانتی متر کوتاه تر از یک سلاح «AK-74M» در شرایطی شبیه است.
بیشتر بدنه سلاح از جمله عمده اجزای مکانیسم آتش آن از پلیمر ساخته شده است. طبق انتظار بدنه آن صاحب ریلی پیکاتینی برای سوار کردن تجهیزات زاید است و برای عملیات نیروهای مخصوص امکان نصب صدا خفه کن تاکتیکی با توان جداسازی با سرعت هم حدس زده شده است. کلاشینکف هنوز اطلاعات بیشتری در رابطه با این سلاح انتشار نداده است.
تصویر و عکس شماره ۶ ⇩تصویر و عکس کلاشینکف های قرن 21

– لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد –

نگارش : سوسن چ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا نگردی آشنا زين پرده رمزی نشنوی
««« »»»
گوش نامحرم نباشد جای پيغام سروش

کلاشینکف های قرن ۲۱ (۶ عکس)

TT / 201 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال