از این پس کاربران آفیس ۲۰۱۳ هم قادر می باشند ماکروهای آفیس را مسدود کنند


از این پس کاربران آفیس ۲۰۱۳ نیز می توانند ماکروهای آفیس را مسدود کنند

تصویر و عکس از این پس کاربران آفیس ۲۰۱۳ نیز قادر هستند ماکروهای آفیس را مسدود کنند

مایکرو سافت مدتی پیش ویژگی تازه ای را برای رویارویی با خطرات ناشی از بهره گیری از ماکروها (macro) در آفیس ۲۰۱۶ معرفی کرد و به تازگی امکان بهره گیری از این ویژگی در آفیس ۲۰۱۳ را نیز فراهم کرده است. در ادامه بیشتر با ماکروها آشنایی پیدا خواهید کرد.

کلیک – تحدید های ناشی از ویروس ماکرو (ویروسی است که نرم افزار ورد و سایر نرم افزارهای آفیس را ناپاک می کند و وقتی که فعالیت خود را شروع می کند و یا بخشی از نرم افزار را هدف خود میگذارد، موجب می شود نرم افزار کارهای گوناگونی را به صورت خودکار به انجام رساند) در حال ازدیاد است. مایکرو سافت مدتی پیش یک ویژگی جدید برای رویارویی با خطرات این ویروس و مسدود کردن ماکروهای پر خطر در آفیس ۲۰۱۶، شناسانده است و به تازگی امکان بهره گیری از این ویژگی در آفیس ۲۰۱۳ را نیز فراهم کرده است.

ماکرو برای شرکت مایکرو سافت هم قادر هست سودمند باشد و هم قادر هست خطراتی را به همراه داشته باشد. کاربران نرم افزارهای آفیس قادر هستند از این بخش از نرم افزارهای آفیس به عنوان یک ابزار سودمند برای انجام خودکار یک سری کارهای متداول در نرم افزارهای ورد و اکسل بهره گیرند؛ اما از سویی دیگر خطر انتقال بدافزارها به وسیله ماکروها نیز وجود دارد.

اگه چه ماکروها (کلکسیونی از فرمان ها برای انجام برخی از کارها به صورت خودکار) از زمان پخش آفیس ۹۷ تا به حال پیوسته در نرم افزارهای آفیس در وضعیت پیش فرض غیر فعال بوده اند؛ اما کاربران در تمام نسخه های آفیس قادر هستند این فرمان ها را برای انجام یک سری کارهای تکراری به صورت خودکار و ازدیاد سرعت کار فعال کنند. متاسفانه با فعال کردن این ماکروها، یک فرصت مناسب برای تمام هکرها برای انتقال بدافزارها مهیا می شود. هکرها از سال ۱۹۹۹ تا به حال قادر بوده اند ویروس “Melissa” را از طریق یخش ماکرو به نرم افزارهای آفیس جابجا کنند. ویروس Melissa ویروسی است که از طریق ایمیل ضمیمه جابجا میشود و وقتی که گشوده میشود، بسیاری از خصوصیتهای امنیتی نسخه ۹۷ و ۲۰۰۰ نرم افزار ورد را غیر فعال می کند و اگه کاربر برنامه ایمیل مایکرو سافت یعنی Outlook را در سیستم خود داشته باشد، از طریق آن به ایمیل بسیاری از اشخاص دیگر که در آدرس بوک های نرم افزار وجود دارند، ارسال می شود. اخیرا نیز هکرها برای انتقال تروجان ها و باج افزارهایی که دستگاه های بانکی را مورد نشانه میگیرند، از ماکروها بهره میگیرند.

خوشبختانه مایکرو سافت در اوایل امسال یک ویژگی جدید برای آفیس ۲۰۱۶ معرفی کرد که این امکان را برای مدیران (ادمین) یک شبکه فراهم می کند که در مواقع پر خطر از اجرای ماکروها پیش گیری کنند؛ به عنوان مثال وقتی که یکی از کارمندان در حال گشودن یک ایمیل ضمیمه از یک منبع ناشناس است و یا وقتی که کاربران در حال گشودن یکی از فایل های سرویس دراپ باکس (سرویس پیشنهاد کننده خدمات میزبانی پرونده ها در وب) هستند، مدیران قادر هستند از این ویژگی برای مسدود کردن ماکروها بهره گیرند. همچنین مدیران قادر هستند با بهره گیری از این ویژگی، امکان بهره گیری از فرمان های ماکرو را تنها برای جریان های کاری و اشخاص مورد اطمینان فراهم کنند.

خوشبختانه مایکرو سافت مدتی پیش این ویژگی را برای آفیس ۲۰۱۳ نیز معرفی کرد؛ زیرا کاربران آفیس ۲۰۱۳ برای حفاظت از شبکه درمقابل انتقال بد افزارها از طریق ماکروها، از مایکرو سافت خواستند این ویژگی را برای آفیس ۲۰۱۳ نیز پیشنهاد کند. کاربران آفیس ۲۰۱۳ برای بهره گیری از این ویژگی در این نسخه از آفیس باید از فایل های Microsoft’s Group Policy Templates for Office 2013 بهره گیرند.

مایکرو سافت در آفیس ۲۰۱۶ تغییراتی در راهکار هشدار دادن به کاربران بوجود آورده است. کاربران آفیس ۲۰۱۰ در هنگام گشودن اسناد ، با یک پیام هشدار با کادر رنگ به همراه گزینه enable editing در بالای صفحه مواجه می شوند؛ اما در فایل های آفیس ۲۰۱۶، اگه محدودیت ها مربوط به ماکروهای در حال اجرا باشد، فایل آفیسی که از فضای مجازی گرفته میشود، به همراه گزینه “enable editing” به تصویر کشیده نمیشود و به محض این که فایل گشوده میشود، یک پیام هشدار سرخ رنگ با محتوای “Blocked content” به تصویر کشیده میشود.

شاید علت این که کاربران آفیس ۲۰۱۳ از مایکرو سافت خواسته اند ویژگی “مسدود کردن ماکروها به صورت انتخابی” را علاوه بر آفیس ۲۰۱۶، برای آفیس ۲۰۱۳ نیز ارائه کند، مبهم بودن پیام های هشدار در این نسخه از آفیس است.

به تازگی یکی از دانشمندان امنیتی به اظهار این مطلب توجه کرده است که هشدار زرد رنگ با گزینه enable editing در نسخه های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ آفیس بسیار پر خطر است؛ زیرا در این هشدار عارضه های فعال کردن ماکروها توضیح داده نشده است و کاربر تنها قادر هست گزینه “enable editing” را برگزد.

مایکرو سافت در نسخه ۲۰۱۶، از اخطاری همانند اخطار های مورد استفاده قرار داده شده در آفیس ۹۷ بهره گرفته است و در آن به کاربران هشدار داده است تنها در صورتی که فایل های آفیس خود را از منابع قابل اعتماد گرفته اند، فرمان های ماکرو را فعال کنند و در غیر این صورت ماکروها حتما باید غیر فعال شوند. در پیام اخطاری که در این نسخه از آفیس به تصویر کشیده میشود، سه گزینه enable macro ،do not open و disable macro وجود دارد.

ادمین ها این نکات مهار کننده را با تحول تنظیمات ماکرو در آفیس ۲۰۱۶، از طریق زبان برنامه نگاری اکسل و دیگر نرم افزارهای آفیس (Visual Basic for Applicationsیا VBA) که معمولا برای نگاشتن ماکروها به کار گرفته میشود، پیاده سازی می کنند.

کابران علاوه بر مسدود کردن ماکروهای نگاشته شده از طریق VBA، قادر هستند اخطار های امنیتی، عملکرد ماکروها و چگونگی اسکن شدن ماکروهای VBA کدگذاری شده از طریق آنتی ویروس را نیز تنظیم کنند.

در خلال ماکروهای VBA که در وضعیت پیش فرض امکان بهره گیری از آن ها وجود دارد، باید از شرایط ویژه ای همانند تایید توسط یک توسعه دهنده معتبر با امضای خود، برخوردار باشد.

*لطفا نظر دهيد*

تهیه از: ژاله ح.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در دير مغان آمد يارم قدحی در دست
««« »»»
مست از می و ميخواران از نرگس مستش مست

از این پس کاربران آفیس ۲۰۱۳ هم قادر می باشند ماکروهای آفیس را مسدود کنند

TT / 219 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال