تأثیر بد مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک (۳ عکس)


اثرات منفی مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک

حضور اثرگذار و مشارکت پدر در امور تربیتی سبب می‌شود کودک پدر را صاحب توانایی آگاهی بدارد و به او تکیه کند. زمانی پدر کنار می‌کشد یا کنار قرار داده می‌شود، ناخودآگاه این تصور برای کودک ایجاد می‌شود که پدرش ضعیف است و از پس کارها برنمی‌آید.
تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس اثرات منفی مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک
ضرب‌المثل یک دست صدا ندارد در رابطه با تربیت فرزند هم صدق می‌کند. نه شما و نه هیچ‌کس دیگری به تنهایی نمی‌تواند احتیاج های عاطفی و روان پریش فرزندش را برآورده کند.
والدین هیچ‌یک نمی‌توانند به تنهایی و بدون همکاری دیگری کودک سلامتی را بار بیاورند. کیانی‌نژاد، روانشناس می‌گوید: والدین هر کدام ویژگی‌هایی دارند که حذف‌شان سبب می‌شود همه‌چیز به درستی قبل نرود و به اصطلاح یک جای کار بلنگد.
چنانچه شما هم تصور می‌کنید با تمام وقت مادری کردن و حذف پدر از گردونه تربیت و وقت‌گذرانی با کودک، همه دین‌تان را به کودک خود ادا کرده‌اید، آگاهی بدارید با این تصور چه مقدار به بچه تان زیان می‌رسانید.
تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس اثرات منفی مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک

تیر خلاص را به پدر نزنید
حضور اثرگذار و مشارکت پدر در امور تربیتی سبب می‌شود کودک پدر را صاحب توانایی آگاهی بدارد و به او تکیه کند. زمانی پدر کنار می‌کشد یا کنار قرار داده می‌شود، ناخودآگاه این تصور برای کودک ایجاد می‌شود که پدرش ضعیف است و از پس کارها برنمی‌آید. در نتیجه به‌طور نرمال نمی‌تواند به یک فرد ضعیف تکیه کند و رابطه سالم او با پدر مخدوش می‌شود و برایش خلأهایی می‌سازد که با هیچ چیزی پر نمی‌شود. ضروری به یادآوری است که نخستین الگوی هر فردی والدین اوست و در مقاطع سنی گوناگون و در مواجهه با جهان بیرون آنها پیوسته پشت و پناه هستند پس نباید مجوز داد یکی از این پایگاه‌های مهارت‌آموزی از بین رود.

با هم هماهنگ باشید
مرد و زنی که از همدیگر جدا شده‌اند و کودک یکی از آنها را هفته‌ای یک‌بار می‌بیند، به مصلحت تربیت کودک باید در امور فرزندپروری با همدیگر تعامل درستی داشته باشند؛ مثلا چنانچه کودک قبل مادر حیات می‌کند، از پدر خواسته شود در همان یک روز که از کودک نگهداری می‌کند به اصول تربیتی مادر وفادار باشد؛ یعنی چنانچه بچه عادت دارد هر شب ساعت ۹ استراحت بکند، این مورد در آن یک شب قبل پدر هم رعایت شود. در صورتی که کودک از حضور یکی از والدین محروم شده‌ است، رابطه با بستگان نزدیک و هم‌جنس کودک و بزرگسالان هم‌جنس او، اثر بسیار خوبی بر تربیت و رشد او می‌گذارد؛ مثلا برای یک فرزند حضور دایی، عمو و پسرهای‌شان و برای یک دختر معاشرت با خاله، عمه و دخترهای‌شان می‌تواند از نظر عاطفی تا حد کمی خلأهای او را جبران کند.

به چه دلیل پدرها در تربیت مشارکت نمی‌کنند؟
کودکانی که همزمان نمی‌توانند پشتیبانی والدین را داشته باشند به دو گروه نقل کرده شده محدود نمی‌شوند. در حالت سوم هر دو والد زنده هستند و با هم حیات می‌کنند ولی یکی از آنها دخالتی در تربیت فرزند ندارد. معمولا این پدرها هستند که به اجبار یا اختیار مشارکتی در فرزندپروری ندارند درحالی‌که حضور اثرگذار پدر در فرزندپروری سبب می‌شود کودک تربیت سالم‌تری داشته باشد. علاوه بر این حضور پدر در تربیت خاصیت مهم دیگری هم دارد؛ این که کودک به این وسیله رابطه بهتری با پدر برقرار کرده و به او تکیه می‌کند. مادرانی که در مسیر سرنوشت‌ساز تربیت کودک به هر علتی پدر را حذف می‌کنند، ناخواسته به کودک‌شان زیان می‌رسانند. قبل از هر چیز باید علت عقب‌نشینی معلوم شود تا بر اساس آن روش متناسب با معضل را بیابیم.

پدرهای بی‌مسوولیت
پدری که وظایفش را به‌درستی انجام نمی‌دهد و نمی‌تواند آن‌طور که باید، از کودک مواظبت کند، در این صورت مادر ترجیح می‌دهد فرزندش را دست چنین پدری نسپارد تا کمتر زیان نگاه بکند. گاهی مساله چیزی بیش از بی‌مسوولیتی است و تنها ماندن کودک قبل پدر برایش خطر دارد. پدرهایی که نمی‌توانند خشم‌شان را مهار کنند و در حالت عصبانیت به اشیا و دیگران زیان می‌زنند، قابل اعتماد نیستند. علاوه بر این گاهی پدرهای ناسالمی هم هستند که کودک‌ را اذیت جنسی می‌دهند. نرمال است مادر برای حفظ جان و تندرست روح و تن کودک نه‌تنها حاضر نیست پدر را وارد بازی کند بلکه ترجیح می‌دهد هرچه بیشتر از کودک فاصله بگیرد.

چه باید کرد؟

چنانچه بی‌مسوولیتی شامل بی‌دقتی در یکی، دو مورد باشد، مادر می‌تواند در فرا زمینی محبت آمیز، حساس بودن کودک را به پدر یادآوری کند و به اتفاق راه‌حلی برای این معضل پیدا کنند اما چنانچه مادر می‌داند که پدر کودک‌آزاری می‌کند باید به نحوی او را خشنود سازد تا برای معالجه به متخصص مراجعه کند. چنانچه هم راضی به معالجه نشد، خوب ترین راه این است که کودک را با پدر تنها قرار ندهد.

مادرهای وسواسی
بعضی مادرها فقط خودشان را دارای صلاحیت می‌بینند و فکر می‌کنند پدر هر کاری که انجام می‌دهد، اشتباه است بنابراین برای این که لغزشات خیالی به تربیت کودک خدشه‌ای وارد نکند به پدر اجازه‌ مداخله در امور فرزند را نمی‌دهند یا در یک حالت دیگر آن قدر از رفتار پدر با کودک نقد می‌کنند و ایراد می‌گیرند که پدر مجبور می‌شود کناره‌گیری کند چون در این شرایط هم تحقیر می‌شود و هم خسته و قادر نیست بیش از این حالت را تحمل کند.

چه باید کرد؟
مادران وسواسی باید آگاهی بدارند هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که دچار اشتباه نمی‌شود و خود آنها هم ضعف‌هایی دارند و اشتباهاتی مرتکب می‌شوند. نخستین اشتباه همین نگاه اشتباه به تربیت فرزند است! روش ساده این است که مادر بدون این که به همسرش انگ نابلدی بچسباند، با او گفتمان و انتظاراتش را مطرح کند تا به یک روش معلوم در تربیت بچه شان برسند. همچنین بسیار اهمیتی می دارد که والدین پیوسته به دنبال مطالعه و کسب آگاهی در زمینه فرزندپروری باشند. کتاب‌ها و مقالات بسیار زیادی در این‌باره وجود دارد که به‌راحتی قابل تهیه هستند. چنانچه کسی نمی‌تواند خواند، در عوض می‌تواند از متخصص رایزنی بگیرد یا در دوره‌های فرزندپروری شرکت کند. نفس زیاد کردن آگاهی می‌تواند این معضل را از بین ببرد.

مادرهای همه‌فن رقیب
حتما مادرانی را که به‌تنهایی همه کارها را انجام می‌دهند، دیده‌اید. اینها مادرهایی هستند که دل‌شان می‌خواهد خوب ترین باشند و برای رسیدن به این هدف، سفت تلاش می‌کنند. یک مادر کامل منظم به خورد و خوراک کودک می‌رسد، او را به مدرسه و کلاس‌های گوناگون می‌برد و به منزل خوبش می‌گرداند، خریدها را خودش انجام می‌دهد، برای این که کودک او را خوب ترین آگاهی بدارد تکالیف نرمال کودک را انجام می‌دهد و مجوز نمی‌دهد خود کودک کمترین زحمتی بکشد حتی به مکانش فکر می‌کند و تصمیم می‌گیرد و برگزیده در رسیدگی به کارهای کودک و به‌طور کلی در فرزندپروری هیچ سهمی را برای پدر در نظر نمی‌گیرد؛ حین این که چنانچه پدر هم اصرار به همکاری کرده باشد، این مجوز را نمی‌دهد و سعی می‌کند او را دور نگه دارد. این مادران چون می‌خواهند خوب ترین باشند (چه در نظر دیگران و چه قبل کودک) حضور نمی دارند مسوولیت‌ها را با پدرها قسمت کنند.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس اثرات منفی مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک
چه باید کرد؟

ضروری است مادران کامل آگاهی بدارند این همه فشار آوردن به خود برای خوب ترین شدن، فایده‌ای ندارد. مادری برای خردسالش خوب ترین است که در وهله‌ اول حال خودش خوب باشد. مادری که پیوسته به فرزندش رسیدگی می‌کند، برای او گیرا نخواهد بود. برای این که مادر گیرا و بهتری باشید، ضروری است ساعاتی از روز را به امور شخصی‌تان اختصاص دهید. همسرتان را از یاد نبرید و برای با هم بودن وقت قرار بدهید. چنانچه همسرتان را در تربیت فرزند شریک کنید و مسوولیت‌هایی را هم به او بسپارید، برای انجام همه این کارها فرصت خواهید داشت.

به بابای تازه سلام کن

بسیاری از افرادی که پس از فوت همسر یا متارکه مجدداً عروسی می‌کنند، برای پر کردن خلأ عاطفی و تربیتی کودک حاضر به عروسی می‌شوند. حقیقت این است که هیچ‌کس نمی‌تواند نقش پدر یا مادر نابود شده را بازی کند و این جای خالی هرگز قابل پر کردن نیست. در صورت عروسی مجدد مادر، فوت شدی که وارد حیات می‌شود صرفا همسر اوست و تکلیف تربیت کودک را ندارد.
بیتوته

*****************************************

تهیه شده توسط: افشين ب.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سرم برفت و زمانی به سر نرفت اين کار
««« »»»
دلم گرفت و نبودت غم گرفتاری

تأثیر بد مشارکت نکردن پدر در تربیت کودک (۳ عکس)

TT / 227 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال