به یاد سفیر اسلام در آلمان (۲ عکس)


به یاد سفیر اسلام در آلمان

‌جلسات ماهانه برای آلمانی ‌ها در شهر هامبورگ تشکیل نمی ‌شد مگر این ‌که چندین نفری فی ‌المجلس مسلمان می ‌شدند و یا به اسلام علاقه و میل پیدا می ‌کنند. در طول ۵ سال بالغ بر سیصد نفر به دین مبین اسلام مشرف شدند.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩
تصویر و عکس به یاد سفیر اسلام در کشور آلمان

به اعلان سرزه و به نقل از خبرگزاری «حوزه»، آیت الله العظمی حاج شیخ محمد پژوهشگری لاهیجانی سال ۱۳۲۸ قمری در شهر عالم پرور شهر لاهیجان و دربین خانواده مذهبی نگاه کرده به دنیا گشود. دروس مقدماتی را در شهر لاهیجان و رشت و تهران بزرگ به انتها رساند و در مسیر کسب تحصیلات عالی و علوم جدید، زبان های کشور فرانسه، انگلیسی و آلمانی و روسی و عربی را نیز فراگرفت. او در حدود ۲۰ سالگی به تهران بزرگ مهاجرت و در مدرسه مروی سرگرم به تحصیل مقدمات علوم دینی گردید و بعد از مدتی به خراسان عزیمت کرد و در مدرسه جعفری مشهد به عنوان مدرّس ریاضیات پذیرفته شد و در ضمن تدریس به تحصیل علوم الهی هم توجه کرد. وی در سال ۱۳۵۱ قمری به قم مهاجرت کرد و در نزد اساتید و بزرگان مشهور علمی به تکمیل معلومات خویش توجه کرد و مبانی علمی خویش را محکم ساخت.

مؤلف آیینه دانشوران درباره وی می نگارد: تدریس علم هیأت، فیزیک و دیگر شعبات علوم نرمال در حوزه علمیه قم بر عهده آقا شیخ محمد پژوهشگری لاهیجانی بود. طرز تدریس فلسفه جدید آقای پژوهشگری نگاه حضرت آیت الله العظمی بروجردی را به خود جلب کرد و مورد توجه ویژه آن بزرگوار قرار گرفت. وی همزمان در دانشکده معقول و منقول دانشگاه تهران بزرگ نیز تدریس می نمود. حضرت آیت الله العظمی حاج سیدموسی زنجانی می فرماید: آقای حاج شیخ محمد پژوهشگری رشتی یک درسی هم داشت که در آن اطلاعات تازه ای که غالب طلاب به آن نیاز داشتند به صورت تلفیقی با دروس حوزوی مطرح می کردند. بنده هم در درس ایشان می رفتم و در آن درس نیز اتفاقاً آقا سیدعبدالجواد جبل عاملی که استاد شرح لمعه ما بود شرکت می کردند.

* سفیر اسلام در کشور آلمان

یکی از کارهای تٲثیرگذار و تاریخی آیت الله العظمی العظمی بروجردی (ره) اعزام مبلّغ به کشور آلمان بود. در سال ۱۳۳۴ شمسی عده ای از تجار ایرانی مقیم کشور آلمان به محضر آیت الله العظمی العظمی بروجردی رسیده و از ایشان خواست مبلّغ برای کشور آلمان کردند و تأکید داشتند که این مبلّغ علاوه بر تسلط بر علوم و معارف دینی باید با زبان خارجی نیز آشنا باشد.

از آیت الله العظمی العظمی فاضل لنکرانی (ره) در این باره گفته شده است: در اعزام مبلغ به کشور آلمان، آیت الله العظمی العظمی بروجردی (ره) تا مدتی کسی را که واجد شرایط باشد نیافته بودند. در این رابطه با پدرم رایزنی می کنند. مرحوم پدرم این قضیه را با من دربین قرار دادند. بنده به پدرم عرض کردم به نگاه من آقای پژوهشگری شایستگی این کار را دارد. ایشان استاد دانشگاه بود و مرد بسیار روشن و آشنا به علوم روز و متدین. در تهران بزرگ سکونت داشت و گاه به قم می آمد و برای طلبه ها درس هیئت می گفت از قبل با هم رابطه ای داشتیم به تهران بزرگ رفتم و مسئله را با آقای پژوهشگری دربین قرار دادم برگزیده ایشان را خشنود ساختم که به کشور آلمان بروند. مرحوم پدرم نتیجه را به آقای بروجردی نقل کردند. ایشان هم شاد شدند و فرمودند: من باید آقای پژوهشگری را نگاه بکنم آقای پژوهشگری خدمت ایشان آمدند و بعد از پیشنهاد های راهگشا ایشان روانه هامبورگ شدند و بسیار هم کامیاب بودند. مسجد هامبورگ به دستور آیت الله العظمی العظمی بروجردی و به دست ایشان تأسیس شد که هم اکنون از مراکز مهم اسلامی است.

* خدمات دکتر پژوهشگری در کشور آلمان

* برگزاری جلسات قرآن مجید؛

* برگزاری مهمانی اعیاد و سوگواری ها؛

* جلسات ماهانه برای آلمانی ها، این جلسات تشکیل نمی شد مگر این که چندین نفری فی المجلس مسلمان می شدند و یا به اسلام علاقه و میل پیدا می کنند. در طول ۵ سال بالغ بر سیصد نفر به دین مبین اسلام مشرف شدند؛

* دیدار های حضوصی با شخصیت های علمی درباره اسلام و تشرف آنان به اسلام؛تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس به یاد سفیر اسلام در کشور آلمان

* نشر کتب دینی و اوراق بازرگانی به دو زبان آلمانی و فارسی؛

* جواب دادن به نامه هایی که اکثراً از طرف دانشجویان ایرانی و غیرایرانی مسلمان از کشورهای اروپا و ایالات متحده و آفریقا با زبان های گوناگون؛

* سفر علمی و تبلیغی به فراخوان مراکز علمی؛

* راه اندازی بخشی در کشتارگاه هامبورگ به عنوان ذبائح اسلامی،

* انجام مهمانی عقد؛

* عیادت بیماران؛

* مهمانی غسل و کفن و دفن اموات مسلمانان ایرانی و غیرایرانی در گورستان ویژه مسلمانان.

آیت الله العظمی پژوهشگری می گفت: آیت الله العظمی العظمی بروجردی (ره) پیشنهاد اکید نمودند که کاملاً مراقب باشم و دستاویز ای به دست مغرضین ندهم، کاری کنم که اقامتم طولانی شود و با آسایش بتوانم سرگرم کار شوم. بعد از چندین ماه که ماندم در برگشت آیت الله العظمی العظمی بروجردی سؤال کردند در مضیقه نیستی؟ نقل کردم به چه دلیل از لحاظ آمد و رفت در مضیقه هستم کشیش ها در کشور آلمان هر کدام خودرو دارند ولی من با این تیپ روحانی باید کنار خیابان بایستم و تاکسی بگیرم و به مکانی بروم. ایشان فرمود: حتماً خودرو خوبی خریداری کن چنانچه می‌ خواهی خودت تمرین ران و پشت فرمان بنشین وگرنه راننده استخدام کن و ابداً از این لحاظ در مضیقه نباش. من هم خودرو خوبی تهیه کردم و خودم پشت فرمان می جلسه ام. وی می گفت: این کار آیت الله العظمی العظمی بروجردی تاثیر محسوس و بسیار موردعلاقه ای در قشر جوان و ایرانیان مقیم کشور آلمان و اروپا داشت.

* تحسین وسعت نگاه آیت الله العظمی العظمی بروجردی

وی در ضمن یکی از سفر های خویش به وجود آیت الله العظمی العظمی بروجردی رسید و ضمن گزارشی از برنامه های خویش از کم حجابی برخی از زن ها در مسجد بیان دغدغه کرد و گفت مردان نوعاً به همراه زن هایشان به مسجد می آیند و متأسفانه زن ها وضع حجاب شان عالی نیست. چنانچه سفت گیری کنیم کار پیش نمی رود چه باید بکنیم؟ آیت الله العظمی العظمی بروجردی فرمود: سفت گیری نکنید! به حداقل حجاب اسلامی اکتفا کنید این ها بعداً که بیشتر آمدند و آشنایی پیدا کردند صحیح می شوند. ابتدا سفت نگیرید! آقای پژوهشگری از این وسعت نگاه آقای بروجردی بسیار خوشش آمد.

* وفات

آیت الله العظمی دکتر پژوهشگری در سال ۱۳۴۴ شمسی از کشور آلمان مراجعت کرد و در قم رحل اقامت افکند. مرحوم دوانی می نقل کنید: این بزرگ مرد عارف مانند این که از لحاظ هزینه در مضیقه بود و در اواخر عمرش به مجبور جهت امرار معاش کتابفروشی گشود و سیستم فتوکپی آورده بود و از آن راه امرار معاش می کرد. من به حال او غصه می خوردم. دکتر پژوهشگری در ۲۱ برج مرداد ۱۳۴۹ شمسی در سن ۶۱ سالگی دارفانی را خداحافظی گفت و در قبرستان ابوحسین قم مقبرة العلما مدفون گشت.

* منابع: گنجینه محققان، محمدشریف رازی/۲/۲۵۷ و ج۷/۴۵۶؛ ستارگان حرم/۳/۱۲؛ آیینه دانشوران، سیدعلیرضا ریحان یزدی؛ دانشوران و دولتمردان گیل و دیلم، راستگو احسان بخش/۶۸۱؛ مفاخر اسلام، علی دوانی/۱۲/۴۶۶ ۴۵۹. به نقل از هفته نامه افق حوزه.

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهم نژاد

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات