سوت پایان پانزدهمین نشست نخست وزیران شانگهای/ ۱۰ سند همکاری امضا شد


سوت پایان پانزدهمین نشست نخست وزیران شانگهای/ ۱۰ سند همکاری امضا شد

خبرگزاری فارس: سوت پایان پانزدهمین نشست نخست وزیران شانگهای/ 10 سند همکاری امضا شد

در پایان پانزدهمین نشست شورای نخست‌وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، ۱۰ سند همکاری به امضا رسید.

به گزار خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، امروز (۱۳ ماه آبان) در پایتخت قرقیزستان پانزدهمین نشست شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با وجود نمایندگان کشورهای ناظر از جمله کشورمان، کشور افغانستان، بلاروس، مغالستان، کشور پاکستان، کشور هند و همچنین نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی به انجام رسانده شد.

حاضران در این نشست نتایج فعالیت سازمان مذکور از دوره نشست قبلی تا به حال و همچنین اجرای پروژه‌های مشترک در قالب این سازمان را نکته وارسی گذاشتند و علاقمندی خود را برای ادامه همکاری‌های همه‌جانبه از جمله در زمینه توسعه همکاری‌های اقتصادی- تجاری ابراز کردند.

در این نشست، «ساآران‌بای ژن‌بیک‌اف» رییس وزیران قرقیزستان بیان داشت: امروز سران کشورهای رفیق با نظرات یکدیگر درباره مسائل مهم روز در چارچوب شورای نخست‌وزیران آشنایی پیدا کردند و علاقه خود را برای توسعه همکاری در قالب سازمان شانگهای اعلام کردند.

پیوستن کشور هند و کشور پاکستان سازمان شانگهای را تقویت می‌کند

وی اضافه کرد: با پیوستن کشور هند و کشور پاکستان به سازمان همکاری‌های شانگهای، ظرفیت اقتصادی سازمان مذکور به شدت توانایی خواهد گرفت.

در ادامه نشست، «قاهر رسول‌زاده» رییس وزیران تاجیکستان حین اعلام رضایت از فعالیت سازمان شانگهای، نقل کرد: تاجیکستان از ایجاد بانک مشترک کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حامی ای می‌کند و در برنامه‌های همکاری آینده این سازمان ضروری است، بندهای مربوط به بخش بانکی نیز جای داده شود.

وی با اشاره به این که تاجیکستان توجه زیادی به پیشرفت مسیرها و زیرساخت‌ها برای ازدیاد حجم حمل‌ونقل بین‌المللی از طریق این کشور دارد، عنوان کرد: در آینده باید جاده‌هایی در مقیاس بین‌المللی در تاجیکستان و کشور افغانستان به وجود آید زیرا این ناحیه از لحاظ جغرافیایی بسیار اهمیتی داشته و از سوی دیگر، قبلا یکی از مسیرهای کهنه جاده ابریشم نیز محسوب می‌شود.

رییس وزیران تاجیکستان تصریح کرد: کشور افغانستان باثبات نه تنها در چارچوب منابع سازمان شانگهای بلکه برای کل ناحیه سودمند خواهد بود.

سازمان شانگهای به کشور افغانستان اولویت دهد

«عبدالله عبدلله» ناظر این نشست و نماینده کشور افغانستان یاد آوری کرد: در حال حاضر کشور افغانستان برای ایجاد ثبات‌ در همه حوزه‌های کشور تلاش می‌کند و اولویت دادن سازمان شانگهای به این کشور، در مسیر حفظ امنیت و ثبات بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: کشور افغانستان کشورهای عضو این سازمان را برای حامی ای و ارائه راه‌حل‌های سودمند در این زمینه به «کابل» فراخوان می‌کند.

در پایان نشست مذکور همچنین ۱۰ سند همکاری از جمله یادداشت‌ تفاهم نخست وزیران کشورهای عضو سازمان شانگهای، پیاده‌سازی برنامه همکاری تجاری- اقتصادی همه‌جانبه کشورهای عضو، وارسی بودجه این سازمان در سال ۲۰۱۵، مباحث مربوط به بودجه سازمان شانگهای برای سال ۲۰۱۷، گزارش عملکرد کمیسیون مالی سازمان شانگهای، جمع‌بندی اقدامات جهت توسعه فعالیت برای ایجاد پروژه‌های تازه در سال‌های ۲۰۱۷- ۲۰۲۱، اصول کلی همکاری علمی- تجهیزاتی میان کشورهای عضو سازمان شانگهای، برنامه همکاری علمی- تجهیزاتی برای سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۲۰ بین کشورهای عضو و بیانیه مشترک شورای نخست وزیران کشورهای عضو سازمان شانگهای به امضا رسید.

*نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود*

تهیه از: اردوان ی.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای که در کوی خرابات مقامی داری
««« »»»
جم وقت خودی ار دست به جامی داری

سوت پایان پانزدهمین نشست نخست وزیران شانگهای/ ۱۰ سند همکاری امضا شد

TT / 90 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال