تندباد خراسان شمالی را در نوردیدحسین عظیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا سرعت این تندباد در سنخواست شهرستان جاجرم را 106، در شهرستان آشخانه 104 کیلومتر و شهرستان بجنورد را هم 55 کیلومتر در ساعت دانست.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال وزش تندباد بارش های رگباری در برخی مناطق استان بوقوع پیوست که این امر موجب جاری شدن سیل در بخش جرگلان شهرستان مرزی راز و جرگلان شده است.
وی گفت: این خسارت عمدتا به جاده های روستایی در نوار مرزی وارد شده است که تاکنون میزان این خسارت گزارش نشده است.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران خراسان شمالی در ادامه همچنین گفت: تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر وارد شدن خسارت جانی و مالی از زمین لرزه 3.9 ریشتری نخستین ساعات بامداد امروز پنجشنبه در بجنورد گزارش نشده است.
وی گفت: اعضای مدیریت بحران خراسان شمالی در پی زلزله بامداد امروز به حال آماده‌باش درآمده‌اند.
وی افزود: گروه‌های ارزیاب برای بررسی هرگونه خسارات احتمالی به حوالی بجنورد اعزام شدند ولی تاکنون هیچ گونه گزارشی مبنی بر خسارت اعلام نشده است.
به گزارش ایرنا، بامداد امروز، زمین لرزه ای با قدرت 3.9 درجه در مقیاس ریشتر در عمق 10 کیلومتری بجنورد و 37 کیلومتری اسفراین و41 کیلومتری شوقان، خراسان شمالی رخ داد. همچنین عرض جغرافیایی این زلزله را 37.385 درجه شمالی و طول جغرافیایی آن را نیز 57.352 درجه شرقی اعلام کرده است.
پیشتر مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در سه ماه اول سال جاری 129زلزله در این استان به وقوع پیوسته است.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
/6003 / 6042 خبرنگار: روح الله صائب ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

انتهای پیام /*

Source link 0 به این مطلب رای دهید

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال