صورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار – نجوم شناسی


 

 

صورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار - نام ستاره ای در صورت فلکی جبارصورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار - نام ستاره ای در صورت فلکی جبار

 

صورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار – نام ستاره ای در صورت فلکی جبار

سه ستاره درخشان در سمت چپ، ستاره های معروف کمربند جبار هستند. ( صورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار )

تنها در زیر پایین ترین ستاره بنام نطاق، سحابی شعله قرار دارد، که با هیدروژن بر انگیخته شده و می درخشد و در گرد و غبار غوطه ور است. ( صورت فلکی جبار و عکس کمربند جبار )

 

صورت فلکی جبار بیش از سه ستاره در یک ردیف دارد.

یک نمایش عمیق از سحابی تاریک گرفته تا خوشه ستارگان، همه در میان حلقه های گاز ابر مولکولی بزرگ جبار غرق شده است.
در سمت راست ستاره ی نطاق و پایین سحابی شعله به سمت مرکز، سحابی سر اسب نهفته است که شاید شناخته شده ترین سحابی آسمان باشد.

در بالا راست، سحابی جبار یا M42 قرار دارد، یک منبع پر انرژی از گازهای متلاطم که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است،

همچنین این سحابی محل تولد خوشه های باز ستاره ای جدید نیز میباشد.

در سمت چپ M42 سحابی انعکاسی برجسته ای قرار دارد که گاهی اوقات آن را “مرد دونده” صدا می زنند و خانه ستاره های درخشان آبی رنگ است.

این تصویر ناحیه ای به اندازه ی ۷۵ سال نوری را پوشش می دهد و ۱۵۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد.

 

آیا می دانستید برای آنکه پلوتو یک دور کامل را به دور خورشید بزند باید ٢۴٨ سال زمینی طی شود؟ آیا میدانستید گرمترین روز تابستانی آن منفی ٢٢٨ درجه است؟آیا می دانستید برای آنکه پلوتو یک دور کامل را به دور خورشید بزند باید ٢۴٨ سال زمینی طی شود؟ آیا میدانستید گرمترین روز تابستانی آن منفی ٢٢٨ درجه است؟

 

 

آیا می دانستید برای آنکه پلوتو یک دور کامل را به دور خورشید بزند باید ٢۴٨ سال زمینی طی شود؟

آیا میدانستید گرمترین روز تابستانی آن منفی ٢٢٨ درجه است؟

 

عمر پلوتو به ۴ میلیارد سال می‌رسد و منطقه‌ی نرمی که در غرب منطقه‌ی قلبی شکل آن قرار دارد و با نام Sputnik Planum شناخته می‌شود، عمری حدود ۱۰ میلیون سال دارد.عمر پلوتو به ۴ میلیارد سال می‌رسد و منطقه‌ی نرمی که در غرب منطقه‌ی قلبی شکل آن قرار دارد و با نام Sputnik Planum شناخته می‌شود، عمری حدود ۱۰ میلیون سال دارد.

 

 

عمر پلوتو به ۴ میلیارد سال می‌رسد

و منطقه‌ی نرمی که در غرب منطقه‌ی قلبی شکل آن قرار دارد و با نام Sputnik Planum شناخته می‌شود، عمری حدود ۱۰ میلیون سال دارد.

 

طبق گفته‌ی دانشمندان، دلیل نرم بودن این منطقه این است که پلوتو نیتروژن کمتری نسبت به آنچه پیش از این تصور می‌شد را در اتمسفر متساعد می‌کند. دمای این ناحیه، به اندازه‌ی ۷۰ درجه‌ی فارنهایت سردتر است.طبق گفته‌ی دانشمندان، دلیل نرم بودن این منطقه این است که پلوتو نیتروژن کمتری نسبت به آنچه پیش از این تصور می‌شد را در اتمسفر متساعد می‌کند. دمای این ناحیه، به اندازه‌ی ۷۰ درجه‌ی فارنهایت سردتر است.

 

طبق گفته‌ی دانشمندان،

دلیل نرم بودن این منطقه این است که پلوتو نیتروژن کمتری نسبت به آنچه پیش از این تصور می‌شد را در اتمسفر متساعد می‌کند.

دمای این ناحیه، به اندازه‌ی ۷۰ درجه‌ی فارنهایت سردتر است.

 

غروبی متفاوتغروبی متفاوت

 

غروبی متفاوت

چه غروب عجیبی است.

از یک سو از نظر هندسی به نظر می‌رسد که اطراف خورشید تغییر شکل داده و چند لایه شده است و از سوی دیگر برخی از این لایه‌ها به‌طور غیرعادی سبزند.

البته خورشید، حالش خوب است؛ ظاهر عجیبش کاملاً به‌علّت شکست نور در جوّ زمین است.

هنگامی که لایه‌های جوِّ زمین به‌طور غیرعادی گرم می‌شوند، ممکن است لایه‌های خورشید تغییر شکل بدهند و یا حتی چندبار هم دیده شوند.

این اثر نزدیک به طلوع و غروب خورشید بسیار عجیب است؛ هنگامی‌که لایه‌های پایینی جوّ ارتفاع معینی را در بالای افق به‌خود اختصاص می‌دهد.

رنگ‌های گوناگون نور خورشید ممکن است مقادیر متفاوتی را بازتاب کنند، بنابراین بالاترین ناحیه‌ی تصویر بالا لحظه‌ای سبز به‌نظر می‎رسد.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال