تعزیه بار فرهنگی عاشورا را در دل خود دارد


تعزیه بار فرهنگی عاشورا را در دل خود دارد

خبرگزاری فارس: تعزیه بار فرهنگی عاشورا را در دل خود دارد

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان طارم نقل کرد: تعزیه بار فرهنگی و اسطوره‎ای عاشورا را با خود دارد.

ابراهیم نجفی امروز در نقل کرد‎وگو با خبرنگار فارس در زنجان با تاکید بر این که هنر تعزیه اهمیت بسیار بالایی دارد، بیان کرد: تعزیه می‎تواند به زمان اوج خود برگشته و همچنین به دنبال ریزی تئاتر و اپرای ملی کشورمان نقش داشته باشد.

وی با اشاره به این که برای آنکه تعزیه به نوستالژی‎ها مبدل نشود، باید آن را احیا کرده و از این حالت رها ساخت، تصریح کرد: حدود ۸۰ سال است که نوشته ای جدید برای تعزیه نگاشته نشده و مجلس تازه ای به مجالس کهنه اضافه نشده است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان طارم با تاکید بر این که متاسفانه سال‎های سال است که جریان تربیت مشابه خوانان جدید پیگیری نمی‎شود، افزود: از سویی سفت‎گیری‎ها و دقت‎های گذشته در برپایی مجالس تعزیه اعمال نمی‎شود.

نجفی با اشاره به این که در سال‎های اخیر ساختار گروه‎های تعزیه از هم پاشیده است، یادآور شد: چنانچه چه باید بر عشق و علاقه مشابه خوانان ارزش قائل شد، اما همزمان باید پذیرفت که آنان احتیاج به تعلیم و تربیت هنری دارند.

وی ادامه داد: امروز از نگاه موسیقایی در مجالس مشابه خوانی ضعیف عمل شده و همچون گذشته در این راستا افرادی تربیت نمی‎ شود.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان طارم تاکید کرد: علاوه بر تعلیم هنرمندان کهنه‎تر در حوزه تعزیه، باید به فکر وارد شدن نیروهای جوان به این هنر اکرانی موسیقایی بود.

نجفی ابراز کرد: کنش و عکس العمل، تعلیق و به طور کلی همه عناصر درام به شکل ساده‎تر در تعزیه موجود بوده و چنانچه جذابیت‎های تعزیه را گشاییم عناصر درام را به شکل تمجید شده در آن خواهیم دید.

وی با تاکید بر این که تعزیه اکرانی است که مخاطبان بسیار زیادی دارد، افزود: باید به تربیت جوانان در این بخش توجه بکنیم.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهانگردی شهرستان طارم با بیان این که می‎توان گروه‎های تعزیه به خصوص در نواحی بومی از جمله منطقه سلطانیه را نکته پشتیبانی گذاشت، بیان کرد: تعزیه نه تنها نمایش عکس و تصویری واقعه عاشورا بلکه در واقعیت بار فرهنگی و اسطوره‎ای عاشورا را به دوش می‎کشد و باید به آن دقت داشت.

نجفی با اشاره به این که کارکرد اجتماعی تعزیه بخش اصلی دیگر آن به تعداد می‎رود، افزود: تعزیه کانون وجود تجربه و به صحنه آمدن جوانان در یک حرکت جمعی تأثیرگذار و ریشه دار بوده است، مؤسسه ای که روایتگر فرهنگی از نسلی به نسل دیگر بود.

وی با بیان این که تعزیه در زمان کنونی نیز می‎تواند روح دیگری به همه سوژه‎های عاشورایی از کلام، تصویر، غزل و موزیک ببخشد، ادامه داد: انتظار می‎رود در زمینه تعزیه، وارسی‎های عمیق و علمی به خصوص در راستای روند تحولات تاریخی و ناحیه ای و با هدف ثبت و احیای آن صورت گیرد.

******************

تهیه کننده : آذرخش س.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مهر تو عکسی بر ما نيفکند
««« »»»
آيينه رويا آه از دلت آه

تعزیه بار فرهنگی عاشورا را در دل خود دارد

TT / 104 — TP / 22%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال