سهم صنعت اتومبیل در تولید ناخالص داخلی چه مقدار است؟


سهم صنعت خودرو در تولید ناخالص داخلی چقدر است؟

در حالی سهم خودروسازان از تولید ناخالص داخلی (GDP) طی پارسال در حدود ۲/ ۲ درصد بود که مقایسه میزان این سهم با سال ۹۳ نشان از افت ۵/ ۰ درصدی این شاخص دارد.

بر این اساس، از یک میلیون و ۳۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تولید ناخالص داخلی کشور در پارسال، خودروسازان داخلی با به فروش رسان ۲۹ هزار و ۴۰۲ میلیارد تومانی توانسته‌اند سهم ۲/ ۲ درصدی از GDP داشته باشند.در شروطی سهم خودروسازان از GDP افت ۵/ ۰ درصدی را نشان می‌دهد که پارسال بنا به دلایلی چون افت توانایی تهیه کرد مشتریان، انتظار وارد شدن ماشین های تازه ناشی از تسهیل مبادلات خارجی پس از امضای توافقنامه هسته‌ای و… مشتریان را از تهیه کرد خودرو رویگردان کرده بود. بحثی که ایجاب کرد صنعت خودرو کشور تنها ۹۷۷ هزار سیستم خودرو سازد. این در حالی است که خودروسازان طی سال ۱۳۹۳ به میزان یک میلیون و ۱۵۰ هزار سیستم خودرو ساختند.

به گزارش سرزه به نقل از کارشناسان سهم صنعت خودرو کشور در GDPنشان از اهمیت این صنعت در رشد تولید، افزایش ارزش اضافه کرده بخش صنعت و به‌خصوص رشد اقتصادی کشور دارد؛ بنابراین در صورتی که میزان سهم خودروسازی کشور از GDP افت پیدا کند، به معنی افت تولید خودرو در کشور و به‌دنبال آن افت تولید ناخالص ملی و درآمد کشور است. از آنجا که صنعت خودرو کشور تاثیر جدی در افزایش ارزش اضافه کرده بخش صنعت دارد، قطعا این موضوع موجب افزایش تولید ناخالص داخلی کشور خواهد شد.

وارسی سهم صنعت خودرو کشورهای دیگر در GDP سال ۲۰۱۵ نشان‌دهنده آن است که خودروسازی نقش اهمیتی می داری در درآمدهای این کشورها دارد؛ به‌طوری‌که صنعت خودرو کشور چین با تولید ناخالص داخلی۱۰ هزار و ۹۸۳ میلیارد دلار قادر بوده سهم ۷ درصدی را به خود اختصاص دهد. پس از کشور چین، کشور برزیل با یک هزار و ۷۷۳ میلیارد دلار قادر بوده سهم ۵ درصدی از تولید ناخالص داخلی را از آن خود کرده است.بر همین اساس کارشناسان باور می‌ دارند، صنعت خودرو کشور با برنامه‌ریزی می‌تواند سهم ۲/ ۲ درصدی خود در GDP را تا ۵ درصد زیاد کند. رقمی که نشان از اهمیت صنعت خودرو کشور در بخش تولید دارد.

_________________________

تهیه و تدوین: پروانه ه.

خودرو در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حجاب راه تويی حافظ از ميان برخيز
««« »»»
خوشا کسی که در اين راه بی‌حجاب رود

سهم صنعت اتومبیل در تولید ناخالص داخلی چه مقدار است؟

TT / 61 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال