تفسیر: واردات مجلسی اپل آیفون، انحصار چندجانبه یا بهره مشتری؟ (۳ عکس)


تحلیل: واردات رسمی آیفون، انحصار چندجانبه یا سود مشتری؟

طی هفته اخیر اخبار زیادی انتشار داده شده که در آن وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام نمود، نخستین محموله گوشی های شرکت اپل به صورت مجلسی وارد کشور می‌شود. به تازگی سرپرست انجمن دستگاههای مخابراتی شهر تهران اعلام کرده است، با وارد شدن این محصولات به بازار کشور باید حباب قیمت این گوشی ها شکسته شود. اما آیا واقعا واقعاً در این میان حبابی وجود دارد که باید شکسته شود و یا وارد شدن آیفون ها به بازار صرفاً روشی تازه است برای کسب سودجویی افرادی خاص؟! 

عکس شماره ۱ ⇩

عکس تحلیل: واردات مجلسی آیفون، انحصار چندجانبه یا سود مشتری؟

باید با جنس قاچاق رویارویی کرد

قصه مجادله با محصولات قاچاق در حوزه مخابرات از جمله گوشی ها و تبلت از اوایل سال جاری رنگ و بوی جدی تر به خود گرفت و طی چندین مرحله با همکاری ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز و نیروی انتظامی اقدامات عملی را در این زمینه شاهد بودیم.

برای مثال طی یک مرحله با حضور مستقیم نیروی انتظامی در پاساژ موبایل علاءالدین شهر تهران، مأمورین ستاد مباره با قاچاق کالا و ارز بسیاری از مغازه های طبقه پایان این مجتمع را پلمپ نموده و تعداد وسیعی از کالا های قاچاق این مغازه ها را جمع آوری کردند.

در ادامه این روند ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز بارها اعلام کرد که با انجام برنامه ریزی و مجادله مستقیم در این حوزه، قصد ریشه کن کردن همگانی قاچاق محصولات برقی مخابراتی به درون کشور را دارند و همه محصولات و احتیاج های کشور به این محصولات باید به صورت مستقیم از شرکت هایی تأمین شود که در درون کشورمان دارای نمایندگی های مجلسی هستند. به واژه ساده، تنها شرکت هایی قادر خواهند بود در کشورمان گوشی های خود را به فروش برسانند که نمایندگی مجلسی عرضه و خدمات پس از فروش داشته باشند تا در صورت بروز مشکل، کاربران بتوانند به خدمات عالی ای دسترسی یابند و از طرفی حساب و کتاب بهره گیری از این محصولات نیز در اختیار مراکز قانونی و اقتصادی درون کشور باشد.

با توجه به حالتی حاضر بازار موبایل و صنایع وابسته آن در کشور و تفسیرهای آماری انتشار داده شده، در حال حاضر چیزی در حدود ۹۰ درصد اسمارت فون هایی که در درون کشور به فروش می‌رسند از مبادی کامل غیرمجاز و به صورت قاچاق وارد شده اند.

طرح رجیستری راه حل مشکل است

در این میان نقشی از سوی وزارت ارتباطات و فناروی اطلاعات با همراهی ستاد مجادله با قاچاق کالا و ارز ارائه شد. این طرح به ثبت مجلسی گوشی های موبایل در این ستاد می‌پردازد که بعدا نام “طرح رجیستری” برای آن انتخاب گردید. در این طرح کد سریال یا IMEI همه گوشی های گوشی ای که به کشور و از طُرُق قانونی وارد می‌شوند در پنجره واردات کشور به تصویب رسانده شده و می‌توان به سادگی گوشی های قاچاق را تشخیص داد و با همکاری اپراتورهای مخابراتی درون کشور، مانع فعالیت آنها شد. با این روش می‌توان کاری کرد که گوشی قاچاق در درون کشور به سادگی غیر فعال شده و عملاً قادر نباش از آن ها استفاده نمود.

پس از این مراحل گوشی های درون کشور عملاً به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول محصولاتی هستند که شرکت سازنده آنان یا به صورت مستقیم در بازار کشور حضور دارد و یا به واسطه نمایندگان مجلسی، در درون کشور فعالیت می‌کند و دسته دوم موبایلهایی هستند که هیچ نماینده ای در درون کشور به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم ندارند.

وضعیت دسته اول که مشخص است و گوشی های این شرکت ها پس از وارد شدن به کشور و طی مراحل گمرکی، سریال شان در درون پنجره واحد تجارت گمرک کشور به تصویب رسانده شده و می‌توانند از اپراتورهای مخابراتی کشور آنتن بگیرند. اما برای گروه دوم چگونه؟ این گوشی ها نماینده ای قانونی ندارند تا از طریق آنها وارد کشور شده باشند و به طور قطع، کالای قاچاق هستند و طبیعتاً فعالیت آنها در بازار نیز غیرمجاز خواهد بود.

قصه آیفون کمی با دیگر گوشی ها فرق می دارد

اما در این میان محصولاتی وجود دارند که به هیچ عنوان امکان فعالیت قانونی آنها وجود ندارد. به واژه ساده، شرکت های سازنده آنها با وجود معضلات سیاسی و اقتصادی که با کشور ما دارند، به هیچ عنوان اقدام به تأسیس نمایندگی مستقیم در درون کشور نخواهند کرد. یکی از این محصولات، گوشی های تولیدی شرکت اپل، موسوم به آیفون ها هستند که به خاطر امریکایی بودن، شرکت سازنده اصلی آنها، عملاً از همکاری و یا فعالیت مستقیم در بازار کشورمان محروم است. البته پس از توافق برجام بارها بر سر این بحث بحث شده که آیا واقعا اجازه های ضروری برای حضور مستقیم اپل در کشورمان وجود دارد یا خیر؟ این مجوز ها باید از هر دو سمت باشد، هم دولت کشورمان و هم دولت آمریکا.

عکس شماره ۲ ⇩عکس تحلیل: واردات مجلسی آیفون، انحصار چندجانبه یا سود مشتری؟

همانطور که همه شما دوستان می‌دانید، اپل تا به این لحظه هیچ گونه اقدام عملی و جدی برای حضور در بازار کشورمان نکرده است. اما در این میان راه چاره ای قانونی وجود دارد و وزارت خزانه داری امریکا روشی برای شرکت های امریکایی فکر کرده که ناقض تحریم های دولت های امریکا علیه کشورمان نیست و می‌تواند به نحوی در بازار کشورمان حاضر باشد. بر این اساس گواهینامه ای که سرشناس به لایسنس D-1 است، توسط وزارت خزانه داری امریکا به شرکت ها و یا اشخاص امریکایی اجازه می‌دهد، معاملات محدود تجاری با اشخاص و یا سازمان هایی که در لیست ممنوعیت های گفته شده در تحریم های این کشور علیه کشورمان حضور ندارند به انجام رساند. در این میان بعضی خدمات نرم افزاری و سفت افزاری شرکت اپل نیز مشمول این لایسنس می‌شود و منع قانونی برای عرضه آنها به ایرانیان وجود ندارد.

حال چنانچه شرکتی ایرانی بخواهد با اپل شراکت کرده باشد، تنها راه قانونی این است که لایسنس D-1 را کسب کند. البته دو پار سال شرکت حقایق گستر فارس اعلام نمود که این گواهینامه را گرفته و کلیه محصولات و خدماتی که توسط آن ارائه می‌شود کاملاً قانونی است. اما شهریور سال جاری دفاتر این شرکت در شهر تهران پلمپ شد و چنانچه همین حالا نیز به وبسایت این شرکت سری بزنید می‌بینید که هیچ تولیدی برای عرضه وجود ندارد و در کمال تعجب شما به وبسایت اصلی اپل هدایت می‌شوید.

با این اوصاف دو احتمال وجود دارد؛ اول این که گواهینامه های این شرکت که بارها اعلام شده از طریق واسطه هنگ کنی و با اطلاع کامل شرکت اپل گرفته شده و همچنین در وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان نماینده قانونی شرکت اپل به تصویب رسانده شده، دچار مشکل و یا غیرمجاز بوده اند و یا این که تخلفی در این میان انجام شده و مراکز این شرکت در اقدامی غیرمجاز پلمپ شده اند.

پس از پلمپ شدن دفاتر این شرکت، سازمان تعزیرات حکومتی شهر تهران نیز اعلام کرد که این پلمپ از طریق آن سازمان به ثمر نرسیده و انجمن صنف صوتی و عکس و تصویری و موبایل شهر تهران مسئول این کار است که بعد ها هیچ کدام از پیگیری های خبرگزاری های گوناگون به نتیجه ای نرسید و در پایان نیز مشخص نشد که چه بلایی بر سر این شرکت، محصولاتش و اصلی تر از همه کاربرانی که با اعتماد به آن اقدام به تهیه کرد محصولات اپل با گارانتی معتبر را کرده بودند، آمد و اتفاق نهایی آن شد که گروهی از کاربران بدون هیچ اطلاع قبلی، مالک موبایلهایی شدند که ضمانتنامه هایشان هیچ متولی فعالی در کشور ندارد!

پس برای حضور آیفون در کشورمان باید چه کرد؟

پس از وقوع این اتفاق به نظر می‌رسید دیگر امکان ادامه حضور گوشی های اپل در درون کشور وجود ندارد؛ زیرا نه لایسنس D-1 برای متولیان امر قابل قبول است و نه راهی برای حضور مستقیم اپل در کشورمان وجود دارد. اما چندین روز پس از این اتفاق خبر باورنکردنی ای منتشر شد که در آن وزارت صنعت اعلام کرد شرکت هایی که قصد واردات محصولات اپل را دارند می‌توانند به این وزارت منزل مراجعه کرده، اقدام به کسب مجوز نموده و محصولات اپل را بدون هیچ معضلی به کشور وارد کنند.عقلانیست اینطور استخراج کنیم که این شرکت ها باید در درون کشور اقدام به تأسیس مراکز خدمات پس از فروش محصولات اپل نمایند تا همه چیز به صورت قانونی جلو برود. اما با مقایسه این اعلامیه با اقدامی که در برخورد با شرکت حقایق گشتر صورت گرفت، آیا واقعا می‌توان پاسخی برای تناقضی که در رابطه با نحوه وارد شدن، عرضه و خدمات پس از فروش این محصولات وجود دارد، یافت؟

پس از اعلام مجلسی وزارت صنعت و با اعلام غلامحسین رحیمی، سرپرست انجمن سیستم های مخابراتی ۸ شرکت برای واردات محصولات اپل کامیاب به کسب مجوز از وزارت صنعت شدند و طی روزهای اخیر نیز نخستین محموله های آیفون را وارد بازار کشور نموده اند و مراحل ترخیص محصولات ۳ شرکت به زودی به انتها می‌رسد و نخستین گروه از این گوشی ها طی هفته جاری وارد بازار خواهند شد.

در ادامه وی با تاکید براینکه هفته آینده گوشی های آیفون تازه به صورت مجلسی و با برگ سبز گمرک و شناسه به تصویب رسانده شده (IMEI) در بازار موبایل کشور عرضه می شود، یاد آوری کرد: حدس زده میشود تا انتها آبان سایر شرکتها که حدود ۵ شرکت دیگر هستند نیز کالای خود را وارد بازار کنند.

عکس شماره ۳ ⇩عکس تحلیل: واردات مجلسی آیفون، انحصار چندجانبه یا سود مشتری؟

کریمی با اظهار این که هم اکنون شاهد ازدیاد قیمت گوشی آیفون در کشور و تفاوت آن با نرخ بازارهای جهانی هستیم، افزود: تخمین زده میشود که با وارد شدن مجلسی گوشی ها به بازار، حباب قیمت آیفون شکسته می شود و این کالا قیمت سنجیده به خود خواهد گرفت.

سرپرست انجمن دستگاههای مخابراتی تعیین قیمت گوشی آیفون را تابع نرخ ارز و تجارت جهانی آگاهی داشت و گفت: اصولاً قیمت موبایلهایی که وارد کشورمان می شود با توجه به مخارجهایی که دربردارد، حدود ۳۰ درصد قیمتی تر است. اما حتی با این رقم هم موبایلهایی که به صورت مجلسی وارد خواهد شد، از قیمت فعلی آیفون تازه کم هزینه تر خواهد بود.

وی تصریح کرد: تمامی این شرکتها دارای مجوز خدمات از انجمن دستگاههای مخابراتی هستند و باید این گوشی ها را تا ۱۸ ماه گارانتی کنند.

آیا واقعا واقعاً قیمت آیفون در کشورمان حبابی است؟!

اما موضوعی که در این میان وجود دارد این است که عملاً در حال حاضر قیمت این گوشی های تفاوت چندانی با بازار جهانی ندارد. برای مثال مدل ۳۲ گیگا بایتی آیفون ۷ را در نظر می‌گیریم. این گوشی در امریکا ۶۴۹ دلار، در کشور کانادا ۸۹۹ دلار کشور کانادا،  در کشور آلمان، کشور فرانسه و انجمن اروپا ۷۵۹ یورو، در انگلیس ۵۹۹ پوند، در کشور استرالیا ۱۰۹۹ دلار کشور استرالیا و در امارات متحده عربی نیز ۲۵۹۹ دینار به فروش می‌رود که این قیمت ها مجلسی و مربوط به مراکز مستقیم خدمات پس از فروش اپل است.

با این اوصاف چنانچه ما قیمت ۷۰۰ دلار امریکا را به صورت متوسط برای این گوشی انتخاب بکنیم و نرخ تبدیل دلار امریکا به ریال نیز ۴۰۰۰ تومان (همراه با پیامد گمرکی و مالیات) انتخاب بکنیم باید این گوشی حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار به فروش برسد.

چنانچه شما همین حالا سری به فروشگاه های آنلاین فعال و یا در مغازه های درون بازار بزنید نگاه خواهید کرد که می‌توان این گوشی را با نرخهای همین حوالی و یا حتی کم هزینه تر پیدا کرد. پس قضیه حباب قیمتی که از آن حرف زده شده کجا است؟ اصولاً آیا واقعا حبابی وجود دارد که نیاز باشد آن را از میان برداشت؟

گارانتی نقطه مهجور ماجراست

امکان می دارد بگویید که موبایلهایی که توسط این شرکت های تازه وارد بازار می‌شوند گارانتی دارند و موبایلهایی که در حال حاضر در بازار وجود می دارند هیچ وضعیت معتبری از لحاظ گارانتی ندارند و همین امر می‌تواند موجب خوب تری گوشی های تازه باشد.

پرسش دیگری که در این میان وجود دارد این است که آیا واقعا مراکز خدمات پس از فروش این شرکت ها به صورت کامل این گوشی ها را پشتیبانی می‌کنند و می‌توان معنی قرار می داری گارانتی را در برخورد با آنها لمس کرد؟ آیا واقعا این شرکت ها به امکانات تعمیراتی و قطعات سفت افزاری تشکیل دهنده آیفون ها جهت تعمیر و تعویض آنها مجهز شده اند؟ آیا واقعا تعمیرکاران و اشخاص متخصص رفع معضلات گوشی های آیفون در کلکسیون شرکت های گارانتی کننده سرگرم به کار هستند و می‌توان به آنها اعتماد کرد؟ این ها سوالاتی است که این ۸ شرکت که مطمئناً در آینده شمارشان ازدیاد خواهد یافت باید به آنها پاسخ دهند.

به هر حال هر چه که باشد امیدواریم نتیجه کار به نفع کاربران باشد و بالاخره بتوانیم گوشی های آیفون را در درون کشور و با گارانتی معتبر خریداری کنیم و دست دلالان و قاچاقچیان از این منبع پردرآمد کوتاه شود.

 

در پایان شما از دوستان فراخوان می‌کنیم نظرات خود را در رابطه با این مطلب و قصه واردات قانونی گوشی های اپل به کشور با ما دربین قرار بدهید. قطعاً این مطلب با نظرات و پشتیبانیهای شما دوستان کامل تر خواهد شد.

آماده شده در

***ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد***

نگارش توسط: سامان ط.

آموزش و ترفندهای گوناگون در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طرف کرم ز کس نبست اين دل پراميد من
««« »»»
گر چه سخن همی‌برد قصه من به هر طرف

تفسیر: واردات مجلسی اپل آیفون، انحصار چندجانبه یا بهره مشتری؟ (۳ عکس)

TT / 365 — TP / 17%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال