مداحی یک هنر ارزنده و اثرگذار است


مداحی یک هنر ارزنده و اثرگذار است

خبرگزاری فارس: مداحی یک هنر ارزنده و اثرگذار است

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران گفت: مداحی یک هنر ارزنده و اثرگذار است.

محمد محسن زاده امروز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در ساری، اظهار کرد: هیأت در گذشته مکان کسب معارف دینی بود و اعضا احکام دین را فرا می گرفتند و نحوه مداحی به گونه ای بود که ابتدا مداح چند بیت شعر پند و اندرز می خواند سپس به مناسبت ایام به مدح و منقبت خوانی می پرداخت و سرانجام گریزی می زد و برای نمک مجلس دقایقی روضه می خواند آن گاه نوحه خوانی می شد.

وی با بیان اینکه نوحه خوانی برخلاف نوحه های امروز سنگین، وزین و دارای پیام بود، اضافه کرد: مداحان در گذشته اشعار و مطالب شان را با یک روحانی بررسی می کردند که اشتباهی رخ ندهد.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران اضافه کرد: بررسی اشعار و مطالب مداحان توسط روحانی موجب بالا رفتن اطلاعات مذهبی شده و همچنین مداحان نیز با توجه به نبود امکانات رسانه ای که امروز به وفور وجود دارد با مراجعه به علما و ادبا نیز نیازمندی های خود را تأمین کرده و اشکالات کار خود را مرتفع می کردند.

محسن‎زاده با اشاره به اینکه در گذشته مداح برای تهیه شعر مورد نیاز خود به شعرای شهر و شهرهای استان مراجعه و در واقع شعر را گدایی می کرد، افزود: برخلاف امروز که به وفور در هر شهری شاعر آئینی وجود دارد و هم کتب اشعار در دسترس مداح قرار دارد؛ با این تفاوت که در گذشته آن گونه که امروز هیأت ها و مداحان از جهت سیاسی مورد توجه طیف های مثبت و منفی در داخل و خارج هستند نبودند.

وی با تأکید بر اینکه امروز هیأت و مداح می تواند در جهت مثبت و منفی بر روی جامعه به ویژه نسل جوان اثرگذار باشد، خاطرنشان کرد: اگر هیأت و مداح آن گونه که سیره ذوات مقدس حضرات معصومان بود آن سیره را دنبال کرده و درصدد باشند حقیقت زندگی آن حضرات را در جامعه تزریق کنند که در این صورت می توان با اطمینان گفت کشور ما مدینه فاضله ای در دنیا خواهد شد و دنیا را برای استقبال از سیره معصومان به سوی خود جذب خواهد کرد.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران بیان کرد: مداح باید حداقل آشنایی از تاریخ زندگی ممدوحان خود کسب کرده تا در انتقال معارف کم نیاورد.

محسن زاده با اعلام اینکه مداحی علاوه بر آنکه علم بوده، یک هنر ارزنده و اثرگذار است، یادآور شد: مداح نیز باید به علم مداحی دست یافته و هم به هنر مداحی مسلط باشد.

وی ادامه داد: هیأت و مداحی در واقع برای آن است تا ما بتوانیم با ایجاد جذبه های مثبت مردم شیفته و عاشق اهل بیت (ع) را آن گونه که باید با اهل بیت آشنا کرده، نه آنکه از این ظرفیت در پی تبلیغ هیأت خود و مداح خود باشند.

مسؤول کانون مداحان و شاعران مذهبی مازندران با بیان اینکه حق نداریم مردم را نردبان ترقی خود قرار دهیم، اظهار کرد: برعکس باید با ایثار، فداکاری و حسن خلق حلقه اتصال مردم را به اهل بیت نزدیک تر کنیم.

محسن زاده در پایان با اشاره به اینکه باید بدانیم دشمنان ایران اسلامی دارند کارهای ما را رصد کرده و به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای انحراف ما نقشه می کشند، گفت: در چنین شرایطی باید بیدار بود و کاری کرد تا نقشه های شوم دشمنان نقش بر آب شود که در نهایت به تفکر و تعمق نیاز دارد و برای اینکه بتوانیم مؤثر باشیم باید ظرفیت ایمانی خود را بالا ببریم.

**اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد**

گردآوری توسط: فرزاد خ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به صوت بلبل و قمری اگر ننوشی می
««« »»»
علاج کی کنمت آخرالدواY الکی

مداحی یک هنر ارزنده و اثرگذار است

TT / 114 — TP / 19%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال