از آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده کارواش سعادت آباد تا ساماندهی دستفروشانی که روزانه 15 میلیون تومان درآمد دارند


 معین حسیبی؛ حوزه شهربان حریم بان یکی از مهمترین قسمت های شهرداری تهران است که نیروهای آن به صورت مستقیم با مردم سر و کار دارند. در واقع اقدامات شهری و نوع رابطه شهرداری تهران در حوزه شهربان و حریم بان خلاصه می شود . در همین خصوص مهندس چیذری مدیرعامل شرکت شهربان حریم بان شهرداری در گفت وگوی مفصل با خبرنگار حوزه شهری تهران پرس، نکات جالبی از درآمدهای بسیار بالای دستفروشان، شرح دقیقی از حوادثی چون کارواش سعادت آباد، خودسوزی دستفروش خیابان شانزلیزه، درگیری ماموران انضباط شهری با دستفروشان و پاساژ علاءالدین بیان داشت.

** سوال: با توجه به اینکه شما با دو معاونت در حوزه خدمات شهری و محیط زیست همکاری داشتید، توضیح دهید که با کار کردن با مهندس عبداللهی که شما را تودیع و معارفه کردند و جناب آقای مهندس یزدانی چگونه بوده است؟

ما در مجموعه شهرداری تهران و شرکت شهربان به نوعی یک بستر جدید و روند جدیدی را از اسفند ماه 93 بنا بر تدبیر شهردار محترم تهران اتخاذ کردیم. ما یک رفتار و نگرشی جدید در حوزه خدمات شهری به ویژه مسایلی  مثل سد معبر و برخورد با تخلفات ساختمانی که هردو زیر مجموعه انضباط شهری قرار می گیرند، شروع کردیم. ما اولین باوری که داریم این است که برای کاری که انجام می دهیم پیوست فرهنگی و اجتماعی داشته باشیم. حوزه کاری شرکت شهربان حریم بان به صورتی است که لازمه توجه ما نسبت به موضوعات اجتماعی بیشتر احساس می شود تا موضوعات فرهنگی. به همین دلیل همه اتاق فکر شرکت شهربان به این سمت حرکت کرده است. در خصوص وجه تمایز آقای مهندس عبداللهی و مهندس یزدانی باید اینگونه بیان کنم که ما آفتابمان به اندازه ای صلابت دارد که وقتی یک مهره ای جای خود را به مهره دیگری می دهد، تغییر خاصی اتفاق نمی افتند. چرا که انرژی قالب به همه جا و به یک شیوه تابیده می شود. رفتن آقای عبداللهی و آمدن آقای یزدانی برای ما مصداق آن بیت شعری است که آخر ماه مبارک رمضان می خوانند و باید اینگونه گفت که صد حیف آقای عبداللهی رفتند و صد شکر که آقای یزدانی آمدند. بالاخره در مجموعه شهرداری یک سری وظایف و دستورالعمل ها مشخص و معلوم است که به نظر نمی رسد که با تغییر مدیریت، خللی در آن وارد شود.

** سوال: همان طور که می دانید شرکت شهربان حریم بان ویترین شهرداری است زیرا ارتباط مستقیم با مردم دارد و هر اقدامی که شما انجام می دهید همه تعمیم می دهند به کل شهرداری. با توجه به پست مهمی که در اختیار دارید، چه اقداماتی را انجام داده اید که نظر مردم نسبت به شهرداری نظر سویی نباشد؟

از موقعی که حوزه سد معبر به شرکت شهربان محول شد، این حرف شما را با صراحت می توان تایید کنم. زیرا محل قضاوت شهرداری تهران کیفیت عملکرد شرکت شهربان شده است. ما در این حوزه محل قضاوت هستیم و نه قرار است اغراقی کنیم و نه خدایی نکرده دچار توهم شویم. اولین موردی که گریبان ما را در این قضیه به عنوان آسیب، اما آسیبی که می توان تبدیلش کرد به ظرفیت می گیرد موضوع منابع انسانی است. نیروی انسانی اگر خوب هدایت و حمایت و راهبری شود می تواند قضاوت ها را به سمت خوب بودن و رضایتمندی پیش ببرد. متاسفانه در سنوات گذشته اتفاقاتی به عنوان آسیب از سمت نیرو های پیمانکاری افتاده بود که مدیریت شهری را به این سمت برد که یک فکر اساسی و خیلی عمیق و دقیق برای نیرو های پیمانکاری اندیشه کند و ما هم با نهادینه کردن این اتفاق هم در بدنه شهربان و هم به عنوان یک کار اجتماعی در سطح پایتخت بتوانیم رضایتمندی را به وجود بیاوریم که سپس این رضایتمندی را تبدیل به اعتماد کنیم. بلاخره مردم شهرداری را عضوی از نظام می دانند و ما موظف هستیم که مردم را نسبت به این سازمان خوشبین و معتمد کنیم. اگر به صورت ریز قضایا بخواهم بحث کنم باید بگویم که ما در روز اول لازمه کار را به سمت شناسایی بردیم. فضای موجود را ما نمی شناختیم و هیچ فردی هم نمی توانست تصور کند که موضوع تخلفات چه در حوزه ساخت و ساز و چه در حوزه سد معبر به این حد پیچیدگی های خاصی داشته باشد که با توجه به پیش بینی های ما مجدد پس از بررسی ها و شناسایی ها غافلگیر شدیم.

با بررسی هایی که انجام دادیم، یکی از حمایت هایی که انتظار داشتیم حمایت نیروی انتظامی بود. ما در هر حوزه ای که قصد ورود داشتیم متخلفین یعنی کسانی که خارج از پروانه اقدام به ساخت و ساز می کردند یا کسانی که خارج از فضاهای مجاز اقدام به سد معبر می کردند به قدری برای آنها بستر محیا شده بود که عملا عکس العمل نشان می دانند و اصلا خودشان را در جای یک متخلف نمی دیدند. دلیل اینکه آنها تخلف خود را به حق می دانسستند، ناشی از از دو عامل مهم بود. اول اینکه متاسفانه در سیاست های اقتصادی ضعف وجود دارد و این ضعف در اشتغال و معیشت و بیکاری و رکود، مردم را در جایگاه توجیه کننده قرار می داد. با خودشان می گویند این کار را نکنم باید بروم دزدی کنم یا این کار را نکنم شرمنده زن و بچه ام می شوم. به همین دلیل راحت ترین کاری که اینها می توانند انجام دهند که هم از دیوار مردم بالا نروند و هم شرمنده زن و بچه هایشان نشوند، دستفروشی است. ما برای این طرز فکر احترام قائل هستیم و یکی از خط مشی هایی که عرض کردم پیوست اجتماعی را  نسبت به پیوست فرهنگی ارجح دانستیم در خصوص همین موضوع دستفروشان است و تاکید شهردار محترم نیز موضوع ساماندهی دستفروشان است. ما به هیچ وجه نگاه قهری به دستفروش نداریم و نخواهیم داشت. کمتر از یک سال است که بنده پست مدیرعامل شرکت شهربان حریم بان را در دست گرفتم  و در این ده ماه از روز اول طرح مطالعاتی ساماندهی دستفروشان را انجام دادیم و اکنون نیاز به یک سری مصوبات کلان مثل شورای شهر دارد که انشالله همکاری های لازم صورت بگیرد و این اتفاق پر خیر و برکت رخ دهد. زیرا مردم واقعا چاره ای ندارند. برخی از این افراد متخلف و سودجو هستند که آنها شناسایی شده اند. به عنوان نمونه ما به بازار تهران ورود کردیم با این هدف که سخت ترین منطقه تهران را ساماندهی کنیم. به حمد الله حوزه یگان و حفاظت شهرداری و نیروی انتظامی بسیار در این مورد کمک کردند. ما در خیابان باب همایون فضای بساط گستری را در قالب ساماندهی شده ایجاد کردیم اما نزدیک به هزارو سیصد نفر دستفروش را پس از شناسایی از محور 15 خرداد جابجا کردیم. از این تعداد دستفروش نزدیک به سیصد یا چهارصد نفرشان حاضر شدند در موضوع ساماندهی دستفروشان ثبت نام کنند که در قالب یک بازارچه خود اشتغالی، فروشندگی کنند. ششصد نفر دستفروشان اصلا برنمی تابیدند که در یک قالب ساماندهی شده کارشان را ادامه دهند و متاسفانه درگیری هایی در حین انجام ماموریت به وجود آمد که در گیری ها با حضور نیروی انتظامی حل و در حال حاضر آن فضا بسیار خوب و قابل پذیرش شده است.

** سوال: اجناس و کالاهایی که از دستفروش گرفته می شود چه می شود و مامورین شهربان چگونه با دستفروشان برخورد می کنند؟

باید این نکته را خدمتتان عرض کنم که جنس دستفروش به هیچ عنوان ضبط و نگهداری نمی شود. مامورین شهرداری طی یک دستورالعملی اجناس را از دستفروش تحویل می گیرند و رسید سه برگی پر می کنند.. یک برگ ان به دستفروش داده می شود.یک برگ به دست مامورین و یک برگ دیگر هم دست انبار داری است که در ناحیه جنس را تحویل می گیرد. اگر جنس فاسد شدنی مانند بستنی یا میوه باشد، ما حق نگه داشتن نداریم . در رسیدها آمده است که اجناس دستفروشان به صورت امانت در اختیار شهرداری است. اجناسی که نیرو های ما از دستفروش ضبط می کنند، حد اکثر یک ماه تا 45 روز در انبار می ماند. یه هیچ عنوان شهرداری تهران حق ندارد جنس دستفروش را به غیر از امانت ضبط کند.

** سوال: آیا جریمه مالی هم باید دستفروش پرداخت کند تا جنس خود را از شهرداری تحویل بگیرد؟

خیر. به هیچ عنوان دستفروش ملزم به پرداخت جریمه نیست و فقط جنس او ضبط می شود و بنا بر ضوابط درصدی که نیاز است جریمه رفتاری می شود. رسید ها نیز در سطح شهر پایتخت یک پارچه است و در آن مشخص می شود که چه اقلامی از دستفروش گرفته شده و پس از امضای صاحب جنس، اجناس به انبار منتقل می شود اما اگر دستفروش حاضر به امضای رسید نشد مامور انتظامی به نمایندگی از دستفروش امضا می کند.

** سوال: اگر ماموران شما چندین بار با یک دستفروش برخورد کردند و هر بار دستفروش بر کار خود اصرار داشت مامورین شما چه اقدامی می کنند؟

در این صورت آن شخص به عنوان مخل نظم عمومی شناخته می شود و مامور ما فرد را تحویل نیروی انتظامی می دهد. البته سعی خواهیم کرد به طوری رفتار کنیم که در اماکنی که شهرداری تعبیه کرده است، دستفروش اقدام به فروش اجناس خود کند.

** سوال: خیلی صحبت در این خصوص بود که افرادی که جزء منابع انسانی شرکت شهربان هستند، از افراد سابقه دار و زندانی های سر به راه شده هستند. شما تا چه حد از اینگونه افراد در زمان پست مدیریت خود استفاده کرده اید؟ وضعیت مامورین شرکت شهربان حریم بان چگونه است و طرز برخورد با مردم بهبود پیدا کرده است؟

روزی که ما شهربان را در حوزه معبر تحویل گرفتیم، نزدیک به سیصد نفر را به صورت یکجا قطع همکاری کردیم که این قطع همکاری بعد از سه ماه شناسایی انجام شد. تک تک افراد را بنده به شخصه و با لباس مبدل مورد ارزیابی قرار دادیم و نتیجه این شد که ما با سیصد نفر از شرکت شهربان حریم بان خداحافظی کنیم.

** سوال: این سیصد نفر چه مشکلاتی داشتند؟

این افراد بیشتر دچار بزه بودند یعنی دچار تخلفات کاری بودند و تخلفاتشان هم مشهود بود و هم مشهور به این تخلفات بودند. ما با لباس مبدل در معابر می رفتیم و اقدام به تحقیق و تجسس در خصوص نیروها می کردیم. از یک هزار و 100 نفر ، حدود هشتصد نفر مامورین سالم را نگه داشتیم و آموزش ها را در همه حوزه ها یعنی شهر حریم و معبر شروع کردیم. اگر بخواهم به صورت آماری بگویم، حدود یک صد و هشتاد و چهار هزار نفر ساعت تا به امروز آموزش داده شده اند. این آموزش ها در خصوص رفتار و نحوه برخورد با افراد، موضوعات اجتماعی، موضوعاتی از قبیل مسایل تخصصی شهر سازی و قوانین شهر داری بوده و دو دوره هم آزمون از نیرو ها گرفته شده و بسیار سطح کیفی نیرو ها را ارتقا داده ایم.

** سوال: در حال حاضر از زندانی های آزاد شده جذب دارید؟

ما حدود یک هزار و 800 نیروی شهربان حریم بان داریم که 270 نفر آنها در سطح حریم بان هستند. نزدیک به 700 نفر معبر بان و 900 نفر هم شهربان هستند. ما با افتخار می گوییم که در حوزه معبربان بالغ بر 300 نفر تحصیلات بالای کارشناسی دارند. عدم اشتغال در سطح جامعه باعث شده است که افراد تحصیل کرده در شرکت شهربان مشغول به فعالیت شوند. به طور کلی سطح درک یک فرد تحصیل کرده خیلی به روند کاری شهرداری در حوزه معبربان کمک کرد. در حوزه شهربان هم که قالبا لیسانس به بالا هستند و زیر لیسانس خیلی کم داریم. ما همه این تعداد نیرو را طی یک چهارچوبی از فیلتر حراست، بازرسی و گزینش شهرداری تهران عبور دادیم. همه این افراد دارای برگه سو پیشینه را هستند و این نکته که ما آدم سابقه دار و زندانی را جذب می کنیم منتفی است و سعی کردیم به صورت علمی با سد معبر برخورد می کنیم.

در اینجا لازم است من این نکته را عرض کنم که ما دو معضل اصلی داریم. یکی حمایت احساسی برخی از شهروندان آن هم به خاطر عدم آگاهی . دیگری ایراد در حوزه های اقتصادی و اجتماعی است که سر ریز آن به این گونه شکل می گیرد. برخی از این دستفروشان محترم هستند و زمانی که مامورین شهرداری به دستفروشان اعلام می کنند که بساط شان را جمع کنند بدون هیچ مشکلی جمع می کند. به طور معمول بیشتر سد معبر خودرویی ها در سطح پایتخت اراذل و اوباش هستند. بساط گسترها چون افراد ماخوذ به حیا و آبروداری هستند در برخورد با بساط گستران کمتر درگیری داشتیم.

در حوزه خودرویی و وانتی تخلفات فاحشی داریم.برای مثال به صورت غیر قانونی از تیر های برق نور محل بساط خودشان را تامین می کنند که بارها به اداره برق نامه نگاری کردیم و هیچ نتیجه ای نگرفتیم. به راهنمایی و رانندگی اعلام کردیم که قانون 24 و 25 می گوید اگر یک نفر خیابانی را مسدود کرده باشد، باید به تذکر دهید اما در این خصوص متاسفانه خودروهای پلیس هم که با آنها برخورد نمی کند. یکی از مطالبات ما از پلیس راهنمایی و رانندگی و اداره برق این است که از این تخلفات جلوگیری کند. طبق قانون شهرداری مسئول رفع و  این ارگانها که ذکر شد، مسئول برخورد با قانون شکنان و خودروهای سد معبر هستند. از زمانی که بنده سد معبر را تحویل گرفتم تا به امروز 150 نفر مصدوم جرحی از مامورانمان داشتیم که یک هفته تا دو هفته در بیمارستان بستری شده اند.

این اشخاص بی انصاف هستند و از احساسات مردم سو استفاده می کنند. هرچه ما توضیح می دهیم این فرد هشت دستگاه وانت دارد فایده ای ندارد.

یک دستفروش در بزرگراه امام علی(ع) شش نفر آدم اجیر شده دارد که طبق ضرب و تقسیمی که کردیم ماهی 9 میلیون تومان به این افراد حقوق می دهد. این فرد سودجو ریه یکی از نیرو های ما را باقمه مجروح کرده است.

** سوال: در این موارد برخورد قهری نمی کنید؟

ما به تازگی راننده اکیپ های سد معبر را موظف کردیم که که اگر درگیری به وجود آمد، وارد درگیری نشود و فقط با تلفن همراه خود فیلمبرداری کند. وقتی مامورین شهرداری به راننده وانت هایی که اجناس خود را به فروش می رسانند، تذکر می دهند این افراد خیلی راحت قمه را از زیر ترازوی خود در می آورند و نیروی ما را مجروح می کنند.

** سوال: برسیم به سوال بعدی؛ یک مقدار در خصوص حادثه کارواش سعادت آباد توضیح دهید و بگوئید چرا این اتفاق رخ داد؟

بنده احساس می کنم که ما وارد یک نقشه هدایت شده قرار گرفتیم. این نقشه از دستفروش لبو شروع شد و پس از آن متروی شادمان و بعد رسید به کارواش سعادت آباد و سپس انتشار کلیپ آزادگان. در موضوع لبو فروش که نیرو های ما هیچ مداخله ای نداشتند. در موضوع متروی شادمان که مامورین شهرداری کتک خوردند و در فیلم منتشر شده نشان داده می شود که حتی نیروی شهرداری کتک می خورد اما نمی دانم چرا این فیلم با اسم حمله وحشیانه ماموران شهرداری انتشار پیدا کرد. در موضوع کارواش نیز مشخص است که چه اتفاقی افتاد. نکته ای که وجود دارد این است که اخطارهای قبلی داده شده بود و نیرو ها در واکنش به یک حمله قبلی بنا به دستور مدیریت وقت منطقه این برخورد را کردند.

** سوال: اما شورای شهر تهران در آن زمان  رای را به نفع افراد کارواش داد. در این باره لطفا توضیح دهید.

در آن زمان کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران، رای به ادعایی که کارگران کارواش که هم اکنون در دادگاه مفتوح است، ادعای وارده را قبول دانستند. این طور مطرح می شود که شما چرا اینگونه برخورد کردید؟ اگر محکومیتی وجود دارد با عامر قضیه باید برخورد شود. اما مستنداتی است که مجموعه شهرداری به دستگاه قضا داده است و داستان را شفاف می کند. افراد کارواش دو روز قبل جرثقیل ما را مورد حمله قرار دادند و به راننده اسیب زدند. روز بعد لودر را با سنگ زدند و حتی اشیاء ای به سمت لودر پرتاب کردند و ما فیلم های این اتفاقات را داریم و به دستگاه قضایی نقدیم کردیم.

شبی که ماموران شهرداری به جلوی درب کارواش سعادت آباد رفتند، در واقع دو گروهی که نسبت به هم کینه داشتند به پست هم می خورند و جنگ و درگیری خارج ار فضای شهرداری شکل می گیرد. گروه بیرون در سه مرحله از گروه داخل کارواش آسیب می بینند و زمانی که افراد داخل کارواش آب گرم را به روی افراد بیرونی می گیرند قضیه شخصی می شود و کار از دست مدیران اکیپ هم خارج می شود و درگیری به قول معروف شکل قبیله ای پیدا می کند.

اما همه چیز در فیلم قابل رویت است و مشخص کسانی که به گاو صندوق آنجا دستبرد زدند افراد خود کارواش بودند و ما این مستندات را به دستگاه قضا ارائه دادیم و منتظر حکم دادگاه هستیم البته این نکته را بگویم که شهردار منطقه 2 طرف دعوا است و بنده تنها در جریان قضایا هستم.

این سریالی بودن اتفاقات ما را به سمتی برد که آموزش شدید به نیرو هایمان بدهیم تا کرامت انسانی را حفظ کنند. در ده ماه مدیریت بنده 94 هزار کد ماموریت رفع سد معبر در شهر تهران ثبت شده است. که به صورتی بوده است که نیرو های ما پس از رفع سد معبر از مکان عکس می گیرند و از طریق آنلاین به مرکز دیتا سرور شرکت شهربان ارسال می کنند. به طور تقریبی حدود 60 هزار سد معبر مربوط به امسال است.

** سوال: دلیل اینکه دستفروش خاطی اقدام به درگیری می کند چیست؟ چرا به راحتی قبول نمی کند که سد معبر کرده است و بدون درگیری حرف ماموران شهرداری را گوش دهد؟

مهمترین دلیل درآمد بسیار بالایی است که این افراد از دستفروشی بدست می آورند و برای آنها سخت است که چشم خود را به روی چنین درآمد بالایی ببندند. برای نمونه یک وانتی در منطقه 17 که 8 صبح سر کارش می آید و تا 9 شب در آنجا پاتوق می کند، ماهی شش میلیون تومان درآمد دارد. جالب این است که دستفروشان منطقه 17 تنها دستفروشانی هستند وسودجو نیستند و اکثریت محل سکونتشان در همان منطقه است. زمانی که شهرداری وارد خیابان 15 خرداد و منطقه بازار شد، افرادی را دستگیر کردیم که به اقرار خودشان روزانه 15 میلیون تومان درآمد داشتند. این تیم حدود هفتاد نفر بودند که کارهای خارج از دستفروشی درآمد قالب این افراد بود. اینها در پوشش معصومیت دستفروشی متاسفانه فعل هایی را مرتکب می شدند که شامل فساد اخلاقی و مواد مخدر و... بود.

همچنین در شرق تهران شخصی 9 دستگاه وانت بار دارد و این وانت ها هر کدام روزانه سه میلیون تومان درآمد دارند. با یک خساب سرانگشتی چنانچه روزانه هفت میلیون تومان به افرادش حقوق پرداخت کند و ده میلیون تومان هم قیمت بارش باشد روزی ده میلیون تومن درآمد خالص دارد. خب ما انگشت روی این افراد گذاشتیم و طبیعتا باید با واکنش تند آنها رو به رو می شدیم.

** سوال: با این پیگیری ها و برخوردهای مامورین شهرداری، تعداد افراد سودجو که اقدام به دستفروشی می کردند، چه میزان کاهش پیدا کرده است؟

تعداد این افراد با برخوردهای مامورین شهرداری به شدت کاهش پیدا کرده است. چرا که پلیس بسیار با ما همکاری کرد و اینجا باید از سردار ساجدی نیا تشکر ویژه کنیم. زمانی که شهرداری منطقه بازار و خیابان 15 خرداد را که ساماندهی کرد دستفروشان به سمت تجریش مهاجرت کردند و در حال حاضر نزدیک به پنج روز است که طرح تجریش را شروع کردیم و تا ساعت نه شب کسی حق ندارد دستفروشی کند و پس از این ساعت تا ساعت یازده شب آنها را ساماندهی کردیم که در همان مکان بساط خود را پهن کنند.

در حال حاضر بیشتر دسنفروشان به سمت متروی صادقیه هجوم بردند و ما صبر کردیم تا ساماندهی خیابان تجریش تثبیت شود و انشالله به سمت خیابان و منطقه صادقیه حرکت کنیم و آنجا را نیز یک ساماندهی همراه با انضباط شهری برقرار کنیم.

** سوال: در خصوص حقوق منابع انسانی شرکت شهربان حریم بان چه اقداماتی انجام دادید؟

در گذشته چون کار دست پیمانکار بود حقوق و مزایای نیروها خیلی پایین تر از حدی که باید پرداخت می شد، بود و متاسفانه هر سه ماه یک بار و بعضی اوقات چهار ماه یکبار انجام می گرفت. طبق تدبیر به موقع شهردار پایتخت، ایشان دستوری دادند که حقوق و مزایای تمام نیرو های پیمانکار به طور مستقیم باید از سوی کارفرما پرداخت شود. در حال حاضر یک میلیون و هفتصد هزار تومان به علاوه بیمه و دیگر مزایا به نیرو ها پرداخت می کنیم و مهمتر از آن، دستمزدها به هنگام پرداخت می شود.

** سوال: این مبلغ حقوق و نظم آن کمک کرده است که نیرو هایتان اقدام به دریافت مبالغی از سوی دست فروشان نکنند

بله بسیار کمک کرده است اما متاسفانه بسیاری از افراد سودجو در تلاش اغفال مامورین شهرداری هستند. ما هرچه قدر هم که روی اعتقاد نیروی انسانی کار می کنیم، عده ای هستند که نیروی شهرداری را مجبور می کند که مبالغی را به عنوان حق،شیرینی، هدیه دریافت کند.

** سوال: به نظر می رسد بیشتر در مورد ساخت وساز این قضیه اتفاق می افتد

خیر بیشتر در حوزه سد معبر این پیشنهادات به نیروها داده می شود. برای مثال طرف با خودش می گوید اگر من یک هفته در فلان قسمت میدان هفت تیر بساط کنم، به طور طبیععی حقم می شود و اگر ماموران شهرداری جلوی کار بنده را بگیرند، با شامورتی بازی احساسات مردم را به سمت خودم جلب می کنم. به همین دلیل آن شخص با پرداخت 5 میلیون تومان به نیروی سد معبر برای خودش حق ایجاد می کند. به نظر شما تا چه میزان ما می توانیم به نیرو بگوئیم قانع باش؟ بر اساس بودجه ای که در اختیار داریم، بیشتر از یک میلیون و 700 هزار تومان هم نمی توانیم پرداختی داشته باشیم. به همین دلایل افراد ما در معرض تخلفات قرار دارند.

** سوال: آیا مامورین شرکت شهربان و حریم بان که به صورت اکیپی هستند، در هر منطقه ثابت هستند؟

برای این که از میزان تخلفات در این موضوع بکاهیم، مامورین سد معبر به صورت گردشی در هر منطقه تهران فعالیت می کنند و بعد از سه ماه، جابجا می شوند. این اقدام باعث می شود که دستفروشانی که قصد این چنین اقداماتی را دارند، با چندین مامور سد معبر برخورد داشته باشند تا با یک مامور.

** سوال: سال هاست که در منطقه 15 خرداد دلار فروشان فعالیت می کنند. آیا طرح ساماندهی برای این افراد هم دارید؟

در خصوص دلار فروش ها باید عرض کنم که با بانک مرکزی نامه نگاری های فراوانی انجام شده است. اما این را باید بگویم که دلار فروش ها سد معبر نمی کنند. مامورین شهرداری نمی توانند دلار فروش ها را جمع کنند و اعلام کنند که نبایستی در این مکان حضور داشته باشند، چرا که بساطی ندارند که تخلف کرده باشند. بر اساس قانون وظیفه برخورد با دلار فروشان با نیروی انتظامی است.

** سوال: چه برنامه ای برای نزدیک شدن به شب عید و ساماندهی دست فروشان دارید؟

شرکت شهربان حریم بان شهرداری تهران در تلاش است که تک تک مناطق پایتخت را به دو جهت ساماندهی کنیم. مهمترین دستاورد ساماندهی دست فروشان جلوگیری از تمرکز زایی و جلوگیری از مهاجرت به تهران است. به طور معمول در شب عید یک دستفروش به اقوام و دوستان خودش در شهرستان زنگ می زند و با یک تلفن چندین نفر به همراه خودش اقدام به دستفروشی می کنند. وقتی فضا به گونه ای باشد که به راحتی نتوانند اقدام به دستفروشی کنند و فضا برایش تنگ باشد، مطمئن باشید این فرد دیگر به کسی نمی گوید که بیاید در تهران و دستفروشی کند.

** سوال: در سالهای گذشته نزدیک شب عید بعضی از معابر مثل میدان هفت حوض یا فلکه دوم صادقیه بسته می شد و دستفروشان بساط خود را پهن می کردند.آیا امسال هم به همین گونه است؟

ما این نوع کار را قبول نداریم اما بالاخره وضعیت اجتماعی گاهی اوقات به جایی می رسد که از دست ما هم کاری بر نمی آید. همان میدان صادقیه که نام بردید در شب عید نزدیک به دو هزار دستفروش در هفته آخر سال اقدام به فروشندگی می کنند و به راحتی می توانیم این افراد را با کمک ناجا جمع آوری کنیم. اما نکته قابل توجه این است که نان عده زیادی قطع می شود و دوم اینکه این افراد که به سختی امرار معاش می کنند چیزی برای از دست دادن ندارند و ممکن است که دست به اقداماتی بزنند که امنیت شهر مختل شود. برای نمونه آن فردی که در خیابان شانزلیزه خودش را آتش زد، در آن پاساژ رو سری می فروخت و زمانی که با اعتراض مغازه دار ها رو به رو شد، دست به این اقدام زد و بر اساس فیلم های موجود حتی مامورین شهرداری نیز حضور نداشتند. بعد از این داستان ما تمام دستفروشان خیابان جمهوری را در ضلع شمالی پارک دانشجو و خیابان شهید مظفر جمع کردیم . این تجربیات باعث شد که ما محل های مناسب را شناسایی کنیم و دستفروشان را هدایت به آن خیابان ها کنیم و روی همین حساب بنا به مقدار جمعیت مجبور هستیم یک محور هایی را در آخر سال در اختیارشان گذاریم.

** سوال: پس امسال هم این برنامه را دارید اما به صورت کامل تر و بهتر؟

بله صد در صد. سال قبل نزدیک شب عید در خیابان هفت تیر و دیگر مناطق تهران، درگیری های زیادی با برخی دستفروشان داشتیم. نکته جالب مردم بودند که به ماموران شهرداری می گفتند ما یک سال پول جمع می کنیم که از دستفروشان اجناس مورد نیاز را خریداری کنیم. البته یک حس نوستالوژیک نیز وجود دارد که مردم در روزهای پایانی سال حتی بدون خرید در میان دستفروشان قدم میزنند.

** سوال: ما بازارهای روزانه ای به نام های یکشنبه بازار یا دوشنبه بازار و... داشتیم. آیا این بازارچه ها به فعالیت خودشان ادامه می دهند؟

بله ما هنوز این گونه بازارچه ها را در سطح شهر داریم. بر اساس آمار موجود، حدود 57 روز بازار در پایتخت مشغول به فعالیت هستند که هر کدام در یک نقطه از شهر کار می کنند. ما فضای ساماندهی را جدای این بازارچه ها می خواهیم ایجاد کنیم. یعنی محیطی را که دستفروشان روزها فعالیت می کردند را تبدیل به شب بازار کنیم تا دستفروشان اجناس خود را بفروشند. این کار چند مزیت دارد. اول اینکه تهران را از شب مردگی نجات می دهد و دوم اینکه کرامت دستفروشان هم حفظ می شود.

** سوال: همانطور که می دانید در سطح شهر بسیار زیادند ساختمان هایی که به خاطر ساخت ساز از داربست استفاده می کنند. در بعضی مواقع این داربست ها عملا پیاده رو ها را مسدود می کنند و باعث می شوند که تردد برای عابران سخت شود.در این مورد کمی توضیح دهید

بر اساس قانون ساخت و ساز، پروانه ای وجود دارد که منطبق با این پروانه مالک باید ملک خود را بسازد. در مراحل مختلف هم از سوی مامورین شهرداری و نظام مهندسی از این ساختمان ها بازدید می شود. ما در موضوع تخصصی و فنی شهرداری کاری نداریم. ما در موضوعات انضباطی و در مسایلی ورود پیدا می کنیم که خارج از فضای پروانه ساخته می شود. بر اساس قانون ساخت و ساز بستن داربست و عدم اشغال پیاده راه دارای چارچوب مشخصی است. به طور معمول و متناوب تا طاق سوم یک سوم پیاده راه طبق قانون می تواند در محاصره آن ساختمان در حال احداث باشد. در مرحله بعد که بحث نما پیش می آید به همان اندازه پیش آمدگی، پیش آمدگی داربست وجود دارد. کجا برای ما مسئله است؟زمانی که داربست برای ما ایمن سازی نشود. مثلا آهن الات دپو شده کنار خیابان سر و ته آن با لفاف پوشیده نشده یا چراغی گذاشته نشده است. تمامی این موارد توسط مامورین شرکت شهربان مورد بازرسی قرار می گیرد و در صورت مشاهده با متخلف و مالک ساختمان برخورد می شود. این موارد مربوط به نگه داشت شهر است که به ما محول شده. داربست باید سر مفاصلش  با کائوچو هایی که وجود دارد، پوشیده شود. پس موضوع داربست سد معبر تلقی نمی شود زیرا طرف حق دارد یک سوم پیاده رو را تا پایان عملیات کارگاهی تصرف کند. این قانون برای این دوره نیست و قانون گذار این را از قبل تایین کرده است.

** سوال: کمی  به بحث شهربان بپردازیم و ساخت و سازها و تخلفات. زمانی شهرداری پی می برد که تخلف ساختمانی در حال شکل گیری است سریعا اقدام می کرد و مانع می شد اما امروزه ما شاهد برج های زیادی هستیم که بالا رفته اند و تخلف آنها هم بعد از ساختن ثابت می شود. در خصوص تخلفات ساختمانی الان وضعیت چگونه است؟

یکی از افتخارات شهرداری این است که توجه ضابطین به موضوعات ماده 100 بیشتر از پیش شده است. این موضوع را با توجه به ارجاء پرونده هایی که به کمیسیون ماده 100 رفته اعلام می کنم. ما نیرو هایمان را در قالب پیشگیری از تخلف تقویت و آموزش دادیم. با توجه به آمار موجود، موضوع رفع تخلف ما نسبت به دو سال گذشته یک سوم کم شده است. تخلف همیشه وجود دارد و تهران هم استعداد تخلف ساختمانی را دارد. روی همین منوال نشان می دهد پیشگیری ما جواب داده چراکه رفع اثر ما یک سوم نسبت به قبل کاهش داشته است.

** سوال: یکی از موضوعات روز تهران بحث پاساژ علاءالدین است. با توجه به تخلفات مالک تا به امروز شهرداری نتوانسته طبقه اضافی را تخریب کند. شما در این خصوص چه اقداماتی انجام داده اید؟ آیا تکلیفی در این مورد دارید؟

از تخلف علاءالدین می توانیم به عنوان یکی از حاد ترین تخلفات شهری نام ببریم. شهرداری تهران اینجا هم مثل خیلی از موضوعات دیگر پیشقدم شد تا با این تخلف برخورد قاطع و جدی کند. چنانکه شاهد بودید خود شهردار تهران به شخصه به موضوع تخلف پاساژ علاءالدین  ورود پیدا کردند. طبق قانون مالک می تواند به دیوان عدالت اداری شکایت کند و رای را نگه دارد. رای تجدید نظر دیوان عدالت اداری با توجه به تخلفات مالک پاساژ هم به نفع شهرداری بود. اما متاسفانه اکنون مسئله فرمانداری به میان آمده است و زمان تخریب را به تعویق انداخته است. پس این موضوع دیگر به شهرداری ارتباطی ندارد زیرا شهرداری در حال حاضر در حیطه تصمیم گیری این موضوع نیست. شهرداری کارش را با نگاه برخورد با تخلف تا جایی که امکانش بوده انجام داده است و حتی اعضای اعضای شورای شهر هم در جلسه ای گفتند ما خودمان حاضریم کلنگ برداریم و خراب کنیم. به هر حال هر زمانی که مجوز تخریب صادر شود، مطمئن باشید که شهرداری بدون تلف کردن زمان، تخریب را با رعایت ایمنی های لازم عملیاتی می کند. این در حالی است که شورای تامین نیز رای به تخریب صادر کرده و منتظر مجوز هستیم.

** سوال: سوال بعدی در مورد حریم و مسئولیت شما در مورد تخلفات حریم پایتخت است. در این خصوص متاسفانه خبرها یک مقدار کم است. در مورد حریم و تخلفات آن کمی توضیح دهید

 ما در حوزه حریم دغدغه ای داریم به نام مدیریت شهری که این دغدغه ما را به این سمت می برد که شفاف بگوئیم وضعیت حریم تهران باید تبدیل به مدیریت یکپارچه شود. ما در حریم به ویژه در حریم های جنوبی مثل منطقه 18 و 19 و 20 و 15 مشکل حاد حریم داریم برای اینکه بخشداری ها با توجه به طرح های هادی که هست مجوز هایی را می دهند که فاصله طرح هادی آن بخش با زمینی که مالک در حریم شهر تهران دارد کمتر از صدوپنجاه متر است بعد مالکی که در حریم تهران طبق قانون اجازه ندارد حتی خشکه چینی کند می بیند که در صدو پنجاه متری  چندین بنای چهار طبقه با مجوز ساخته شده است و طرف این را بر نمی تابد و هرچه قدر هم ما بگوئیم این در خط طرح هادی آن بخشی است که به تهران هم مربوط نیست طرف قبول نمی کند. بارها شهرداری به فرمانداری پیشنهاد داده است که موضوع حریم را یا از شهرداری کاملا تحویل بگیرد یا مدیریت حریم را به صورت یک پارچه با مختصات شش هزار کیلومتر مربع را  به شهرداری تحویل دهد. اینگونه می شود که یک سازمان پاسخگو باشد. در حال حاضر هر کجا که ساخت و ساز است شهرداری را اگر ببریم شهرداری می گوید این در طرح هادی است و بخش داری مجوز داده.بخش داری را بیاوریم میگوید این روی مرز است و شهرداری اغماض کرده.متاسفانه در بحث حریم ما دچار چنین مشکلاتی هستیم که انشالله در این خصوص فرمانداری و استانداری محترم یک اهتمامی داشته باشند تا موضوع مدیریت حریم یک پارچه شهر تهران محقق بشود. مدیریت وقتی محقق شود ما می توانیم یک گزارش کامل و جامع بدهیم که در خصوص حریم چه خبر است.

** سوال:  دیگر ما در مورد پارک موتور سیکلت ها در پیاده رو ها است. خیلی باعث ناراحتی مردم شده و این مشکل در منطقه مرکزی شهر و سمت بازار بزرگ بیشتر دیده می شود. چه اقداماتی در این خصوص انجام داده اید؟

ببینید این کار نیاز به همیاری و همکاری حوزه ترافیک و شهرداری با حوزه راهنمایی و رانندگی شهر تهران دارد. در این مورد شهربان تنها می تواند عامل باشد.سیاست گذار و نصمیم گیرنده باید حوزه ترافیک شهرداری تهران و راهنمایی رانندگی باشد.

** سوال: در مورد مامورین پارکبان توضیح دهید. به نظر می رسد متاسفانه هیچ قانون خاصی  ندارد و مبالغی را اضافه از رانندگان اخذ می کنند.

ببینید موضوع پارکبان یک فرآیندی است که قبلا نظارتش بر عهده شرکت شهربان بود امااز سال گذشته و طبق یک تفاهم نامه، مسئولیت آن با معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران است و عملا ما یک سال است هیچ ورودی نداریم اما بر اساس  اطلاعاتی که دارم می دانم که انشالله طرح پاکبان مکانیزه می شود و همه این مشکلات حل و فصل می شود.

** سوال: به عنوان سوال آخر، عکس هایی در شبکه های اجتماعی انتشار پیدا کرده است که نشان می دهد خودرو های انضباط شهری نظم را زیر پا گذاشته اند و در پیاده رو ها پارک کرده اند که عمدتا این ماشین ها در مقابل ساختمان های شهرداری است آیا دستوری به نیرو هایتان داده اید که خودروهایشان موجب سد معبر نشود؟

این کار حتما اشتباه است و همکاران ناظر ما اگر چنین موردی را مشاهده کنند، قطعا برخورد می کنند و زمانی که آن عکس ها انتشار پیدا کرد ما تذکر جدی به همکارانمان دادیم و اگر موردی بعد از آن دیده شد حتما شهروندان به ما اطلاع دهند. حتی می توانند پلاک ماشین خاطی را اعلام کنند تا ما با راننده برخورد کنیم. بلاخره ما برخورد انضباطی را در ابتدا باید در خودمان نهادینه کنیم تا تبدیل به رفتار شود و بعد این رفتار انضباطی را به مردم تعمیم دهیم .

پخش زنده اخبار

[ منبع این خبر سایت شما نیوز می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال