بازار سیاه یک تخلف پزشکی در بوشهر


هر چند بیمه های مکمل برای بعضی از این بیماران ، پزشکان زیرمیزی بگیر را حسابی شرمنده و حتی تا مبلغ 7 میلیون تومان پرداخت می کنند اما به دلیل فرهنگ ناموزون چشم هم چشمی ، خیلی از خانم های بارداری که فاقد بیمه تکمیلی بوده و حتی عاجز از پرداخت هزینه های معمول هم می باشند خانواده هایشان را در شرایطی قرار می دهند که این پول ها را به این تعداد پزشکان محدود پرداخت کنند .

 

بر پایه گزارش سوک، در حالی که دولت یازدهم طرح تحول نظام سلامت را در راستای تکریم پزشکان و یادآوری جایگاه مقدس پزشکی برای کاهش هزینه های درمان از جیب مردم و حذف پدیده ناهنجار زیرمیزی هدف گزاری و به مرحله اجرا در آورده است

 

خبرهای دریافتی نشان از ایجاد یک بازار سیاه با قیمت ها نامتعارف در بوشهر در یک تخصص پزشکی خبر می دهد.یکی از این بخش ها که اینک سبب مشکلات گسترده برای مردم استان بوشهر شده ،دریافت های نامتعارف متخصصان زنان و زایمان از جیب مردم است .

هر چند دانشگاه علوم پزشکی بوشهری با پیگیری و تلاش های فراوان موفق به صفر کردن پدیده زیرمیزی در سطح استان برای تقریبا همه تخصص های پزشکی شده است اما وجود تعدادی محدودی از جامعه پزشکان متخصص زنان و زایمان در بوشهر که با ارقام نجومی اقدام به گرفتن زیرمیزی از بیماران می کنند همه چیز را تحت شعاع قرار داده است .

این افراد که به دلیل نظارت جدی و سخت گیری های فراوان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ، اجازه انجام سکشن ( سزارین ) برای زایمان در پروسیژرهایی با اندیکاسیون های معمولی ندارند بیماران خود را به بیمارستان های غیر دانشگاهی معرفی می کنند تا بتوانند با مبالغی از دو تا چهار میلیون تومان برای انجام سزارین آنها را سرکیسه کنند.

هر چند بیمه های مکمل برای بعضی از این بیماران ، پزشکان زیرمیزی بگیر را حسابی شرمنده و حتی تا مبلغ 7 میلیون تومان پرداخت می کنند اما به دلیل فرهنگ ناموزون چشم هم چشمی ، خیلی از خانم های بارداری که فاقد بیمه تکمیلی بوده و حتی عاجز از پرداخت هزینه های معمول هم می باشند خانواده هایشان را در شرایطی قرار می دهند که این پول ها را به این تعداد پزشکان محدود پرداخت کنند .

اینک در کنار عجایب دنیای پزشکی از فروش کلیه تا سندسازی بیمارستان ها برای سرکیسه کردن بیمه ها در ایران ، در بوشهر شاهد براه افتادن بازار مکاره ای از جنس پزشکی هستیم که گردانندگان آن تعدادی هر چند محدود از پزشکان متخصص زنان و زایمان هستند که با مبالغی نجومی برای قشر ضعیف جامعه که سه تا چهار میلیون برای آنها کل حقوق سه تا چهار ماه همسرانشان است اقدام به اخذ این مبالغ می کنند.

اگر پیش از این به دلیل پایین بودن میزان K  جراحی حق و حقوقی هم برای این پزشکان برای گرفتن زیرمیزی قایل بودیم اما از آنجا که دولت در طرح نظام سلامت بسته های ویژه ای در قالب های مختلف از افزایش چندین برابری میزان K  جراحی تا کارانه های خیلی زیاد تعریف کرده است دیگر شایسته نیست از مردم بعضا خیلی کم درآمد، این گونه وجوه اخذ شود .

در کنار اخذ این وجوه ، مطب های آنها نیز دیدنی است . در اوائل امسال با همت ریاست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر وی به همراه معاونین ، رئیس سازمان نظام پزشکی و دادستان نظام پزشکی بوشهر طرح سرکشی از مطب ها و پارکلینیک های پزشکی انجام داد که به دلیل فزونی شکایت های مردمی از پزشکان متخصص زنان و زایمان ، تمرکز بیشتری برای بازدید بر این مطب ها انجام شد .

نبود کمترین امکانات رفاهی برای زنان باردار در این مطب ها ، کم رنگ بودن استفاده از وسائل یک بار مصرف پزشکی در کنار فضای نامناسب و تبلیغ فروش انواع کرم ها و لوسیون های زیبایی !!! به همراه ویزیت های چند نفری در یک زمان خیلی کوتاه و توجه نکردن به استانداردهای وزارت بهداشت در امر سرویس دهی به بیماران ، نشان از ضایع شدن حقوق بیماران در این مراکز خبر می داد.

البته نوع برخورد تعدادی از این پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز در نوع خود با بیماران نیز استثنایی و قابل بیان است .

نگارنده سال ها پیش به دلیل شرایط شغلی در یکی از بیمارستان های بوشهر و در دوره ای که بیمارستان اختصاصی زنان و زایمان در این شهر راه اندازی نشده بود در اطاق عمل ،متخصصین زنان و زایمان را می دیدم که چگونه با عصبانیت و فریاد از بیمارانشان پذیرایی می کردند هر چند که گویا این رویه نادرست همچنان توسط عده ای محدود از این پزشکان جاری است.

آنها از این که در زمان انکالی ناچار بودند عمل سزارینی را انجام دهند که آن بیمار ، بیمار خودشان نبود و زیر نظر متخصص دیگری قرار گرفته بود بر بیماران نگون بختی که به دلایل پزشکی قادر به یک زایمان طبیعی نبودند نهیب می زدند و فردی که با هزار و یک درد زایمان دسته و پنجه نرم می کرد و فضای تقریبا نااشنا و بعضا ترس آور اطاق عمل را می دید تحت شدیدترین فشارهای روانی قرار می دادند که بین بیمارانی که پزشکشان را با پول زیرمیزی شارژ کرده بودند با آنهایی که شارژ کرده بودند اما به شکل اورژانس به بیمارستان مراجعه و در فیلد کاری پزشکی دیگر بودند یک اپارتاید ضد انسانی ایجاد می کردند.

حال اگر بیمار حتی در شیفت این پزشکان به دلایل اورژانس به بیمارستان مراجعه می کرد و نیازمند سزارین برای زایمان بود باید تا اتمام ساعات کار مطب این دست از پزشکان زیرمیزی بگیر ، از درد به خود می پیچید و در ساعات پایانی شب باید قیافه حق به جانب و فوق العاده عصبی پزشکی بر بالین خود می دید که با وجود این که حق شیفت و انکالی خود را به شکل کامل از بیمارستان می گرفت اما چون بیمار برای وی وجهی پرداخت نکرده بود مشمول بداخلاقی وی می گردید بماند این که با هزار و یک دلیل از جمله چک کردن بیمار ، کشیدن بخیه های جراحی و ... بیماران را پس از ترخیص از بیمارستان به مطب می کشاندند تا وجوه زیرمیزی دریافت کنند .

این حکایت نوستالژ زندگی خیلی از بانوان بوشهری است که به خوبی می توانند شهادت دهند که چگونه در شرایط خاص باردارای و زایمان ، این لحظات بخش تاریکی از ذهن آنها را برای همیشه به خود مشغول کرده است .

به نظر می رسد که دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با فعال کردن کمیته دانشگاهی مراقبت مرگ مادر که به عنوان یک شاخص مهم سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) و وزارت بهداشت است ( این کمیته هم اکنون وجود دارد ) با تمرکز بر اهداف این کمیته از جمله عملکرد پزشکان متخصص و جراح زنان و زایمان شرایطی ایجاد کند تا تخلفات واضح پزشکی در زمینه های مختلف مالی و کارکردی به حداقل رسد .

فراموش نکنیم که مردم بوشهر هنوز مرگ یکی از بانوان این شهر که به دلیل آن چه قصور پزشکی عنوان می شود و از همین سزارین های خارج از بیمارستان های دانشگاهی انجام شده را از یاد نمی برند .

نکته آخر این که در بین اندک پزشکان متخلف زنان و زایمان در شهر بوشهر ،  پزشکان انسان دوست ، مومن و مردمی هم وجود دارند که نه تنها بابت عمل های جراحی و سزارین ها به دلایل خاص پزشکی پول زیرمیزی دریافت نمی کنند بلکه با ایجاد تمهیدات مناسب برای رفاه حال بیمارانشان در مطب های پزشکی، خوش اخلاقی همراه با رفتاری مناسب و در خور شان یک طبیب را از خود بروز می دهند که سعادتمندی و عاقبت بخیری دعای تک تک مردم بوشهر برای آنها می باشد.

 

یادداشت : مهرداد جشنی پور ؛ خبرنگار و فعال رسانه

[ منبع این خبر سایت رجا می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات