برای حیات وحش آشوراده قبرستان هم تعبیه کرده اند ؛ موزه تاکسیدرمی


برای حیات وحش آشوراده قبرستان هم تعبیه کرده اند ؛ موزه تاکسیدرمی

نایب رئیس فراکسیون محیط زندگی کرد وتوسعه پایدار مجلس، با نقد از فعالیت‌هایی که محیط زندگی کرد را تهدید می‌کنند ‌از ورود جدی فراکسیون محیط زندگی کرد به مقوله جهانگردی در آشوراده طی روزهای آینده گزارش کرد.

تصویر و عکس   برای حیات وحش آشوراده قبرستان هم تعبیه کرده اند ؛ موزه تاکسیدرمی

سرزه به نقل از خبر گزاری تسنیم خبر می دهد، ماه ها بعد از ارسال شکایت مکتوب محمدباقر صدوق و دلاور نجفی، معاونان سابق سازمان حفاظت محیط زندگی کرد به رئیس سازمان بازرسی کل کشور، مبنی بر خواست پیش گیری از واگذاری بخشی از جزیره آشوراده به بخش خصوصی توسط سازمان حفاظت محیط زندگی کرد و علی رغم تلاش های پیاپی فعالان زندگی کرد محیطی و پیگیری رسانه ها به منظور حفاظت از جزیره آشوراده که بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله به حساب مییاید، سرانجام هفته گذشته، معصومه ابتکار، طی نامه ای به استاندار گلستان با رونوشت به معاون اول رئیس جمهور، طرح جهانگردی آشوراده را مطابق قوانین، مشمول ارزیابی اثرات زندگی کرد محیطی و تأیید در کمیته ماده ۲ برای صدور مجوز برای آغاز فعالیت آگاهی داشت و موافقت خود را با ساخت غذاخوری، سفره خانه باستانی، مرکز بازدیدکنندگان، موزه نمونه های تاکسیدرمی، اقامتگاه های بوم گردی، موزه و نمایشگاه پرورش ماهیان خاویار، سایت ورزشی، آپارتمان آکواریوم، اسکله تازه جهانگردی، پلاژ شنا، مرکز پرورش و اکران فوک خزری و غرفه های به فروش رسان صنایع در آشوراده اعلام کرد. موافقتی که طی روزهای گذشته، اعتراضات گسترده ای را در میان کارشناسان، متخصصان و علاقمندان محیط زندگی کرد، به دنبال داشته است.

مجید مخدوم، عضو هیئت مدیره اجلاس علمی ارزیابی محیط زندگی کرد کشورمان و عضو هیأت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران در مصاحبه با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم نقل میکنید: طرح جهانگردی آشوراده غیرقابل اجراست و به عنوان یکی از اعضای کمیته ماده ۲ ارزیابی اثرات زندگی کرد محیطی اطمینان دارم نکته تأیید این کمیته قرار نخواهد گرفت.

وی ادامه می دهد: اساساً نامگذاری مناطق چهارگانه محیط زندگی کرد به دلیل مخلوط زون هاست. پارک های ملی و مناطق حفاظت شده زون ۳ و ۴ (تفرج) را شامل می شوند. در حالی که پناهگاه حیات وحش به دلیل حساسیت منطقه قادر نیست زون ۳ و ۴ داشته باشد. بنابراین اجرای طرح جهانگردی در آشوراده که بخشی از پناهگاه حیات وحش میانکاله است غیرقانونی و غیراصولی بوده و تهیه گزارش ارزیابی زندگی کرد محیطی برای این طرح بی معناست. از آن مکان که کمیته ارزیابی اثرات زندگی کرد محیطی، فقط نقشهایی با پشتوانه قانونی را نکته بررسی میگذارد، گزارش ارزیابی طرح جهانگردی آشوراده در این کمیته تأیید نخواهد شد.

از سوی دیگر در حالی که برخی مسئولان سازمان حفاظت محیط زندگی کرد با اظهار این که آشوراده علاوه بر آنکه بخشی از پناهگاه حیات وحش است، بخشی از ذخیرگاه زندگی کرد کره میانکاله نیز به حساب مییاید به این نکته اشاره دارند که قالب مدیریتی ذخیره گاه های زندگی کرد کره با قالب مدیریتی پناهگاه حیات وحش فرق می دارد و طرح جهانگردی آشوراده بر اساس قالب مدیریتی ذخیرگاه زندگی کرد کره تدوین شده است، مخدوم تصریح می کند: میانکاله برای به تصویب رسانده شدن به عنوان ذخیره گاه زندگی کرد کره، نکته ارزیابی توان قرار نگرفته است و عنوان ذخیره گاه، توسط سازمان حفاظت محیط زندگی کرد روی آن قرار داده شده است در صورتی که این منطقه ابتدا باید نکته ارزیابی توان و تاب آوری قرار گیرد و سپس بر اساس آن تعیین شود که آیا می تواند شامل زون تفرج باشد یا خیر اما آشوراده توان اکولوژیکی و تاب آوری ضروری را در برابر حمله گردشگران ندارد و با گذشت یک فصل از ورود گردشگران، با وضعیتی مشابه پارک سیسنگان در آن مواجه خواهیم شد.

مخدوم با تأکید بر این که آشوراده همچنان اسیر "آز" است، نقل میکنید: در دولت نهم عده ای زمین ها را تحت مالکیت خود در آوردند که در همان دوره، پیگیری ها انجام و زمین ها پس گرفته شد اما در دولت دهم این آز دوباره زنده شد و طمع احداث هتل و بندر و … دوباره آشوراده را نکته تهدید قرار داد.

وی با اظهار این که پرندگان متعددی شامل گونه های در خطر انقراض در تمامی فصول در آشوراده دیده میشوند، نقل میکنید: آشوراده زیستگاه قرقاول و ماهی لغت است. در صورت کاهش جمعیت ماهی لغت به واسطه جهانگردی و حرکت قایق ها، بقای فیل ماهی که از ماهی لغت تغذیه می کند و مولد خاویار کشورمان است با خطری جدی روبه رو خواهد شد و منبعی ارزشمند از ارزآوری کشور را از دست خواهیم داد.

مخدوم در خصوص جایگاه شبهه برانگیز موزه تاکسیدرمی حیات وحش در طرح جهانگردی آشوراده نقل میکنید: برای حیات وحشی که قرار است با ورود گردشگر به آشوراده از بین رود قبرستان هم تعبیه کرده اند دیگر.

رئیس اجلاس علمی ارزیابی محیط زندگی کرد کشورمان در پایان با تاکید بر غیرقابل اجرا بودن طرح جهانگردی آشوراده که طی روزهای گذشته نکته موافقت معصومه ابتکار قرار گرفت، نقل میکنید: اجرای این طرح شامل هتل طبقاتی و بندر به معنی نابودی کامل آشوراده است. من و همکارانم در برابر این طرح ایستاده ایم و تمام توانمان را به منظور پیش گیری از اجرای آن و نابود شدن جزیره آشوراده به کار خواهیم بست.

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩تصویر و عکس   برای حیات وحش آشوراده قبرستان هم تعبیه کرده اند ؛ موزه تاکسیدرمی

این در حالی است که جبار کوچولوای نژاد، نایب رئیس فراکسیون محیط زندگی کرد وتوسعه پایدار مجلس، در مصاحبه با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با نقد از فعالیت هایی که محیط زندگی کرد را به مخاطره مییاندازند از ورود جدی فراکسیون محیط زندگی کرد به مقوله جهانگردی در آشوراده طی روزهای آینده خبر می دهد.

آشوراده، تنها جزیرهٔ ایرانی دریای خزر است که در مرکز شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندرترکمن، استان گلستان واقع شده است. این جزیره که در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره آبگیرهای اصلی جهان قرار گرفت، جزئی از پناهگاه حیات وحش میانکاله بوده و در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است.
پوشش گیاهی جزیره آشوراده، بوته های تمشک، نوعی خار ماشین و درختان انار ترش بوده، حیواناتی همچون شغال، روباه، خرگوش، گراز، اسب وحشی، قرقاول، کبک، پرندگان دریایی و ماهی ها در آن دیده میشوند و ۴۰٪ از خاویار کشورمان در نزدیکی این جزیره حاصل میشود.

– براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد –

نگارش : خشايار ت.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سرشک گوشه گيران را چو دريابند در يابند
««« »»»
رخ مهر از سحرخيزان نگردانند اگر دانند

برای حیات وحش آشوراده قبرستان هم تعبیه کرده اند ؛ موزه تاکسیدرمی

TT / 178 — TP / 18%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال