شکارچهارپایان تا اطلاع ثانوی ممنوع


به گزارش جام جم آنلاین، فرهاد دبیری روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: باید وضعیت جمعیت این چهارپایان مورد بررسی قرار گیرد بعد از آن در این زمینه تصمیم اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: البته دستورالعمل صدور مجوز شکار پرنده برای 10 استان تهیه و ارسال شده است، این پروانه در استان هایی مانند آذربایجان های غربی و شرقی که جمعیت پرنده نسبتا بالایی دارند، صادر شده است.

دبیری تاکید کرد: البته پروانه هایی که در این استان ها هم صادر می شود بسیار محدود و در حد کنترل شده است.

وی ادامه داد: دستورالعمل صدور پروانه شکار صادر شده و ادارات کل محیط زیست استان ها به مرور اقدام به صدور پروانه شکار می کنند.

صدور مجوز برای شکار گراز وحشی

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گراز جزو حیوانات زیانکار است و از جمعیت بالایی هم برخوردار است که این بالا بودن جمعیت موجب حمله به مزارع و باغات و بروز آسیب به کشاورزان می شود.

وی افزود: از این رو برای کنترل جمعیت این حیوان و جلوگیری از آسیب زدن به باغات و مزارع هم مجوز شکار و هم دفن صادر می کنیم.

دبیری با بیان اینکه برای میرشکارها مجوز دفن و برای اقلیت ها مجوز شکار صادر می کنیم، گفت: مجوز شکار برای گراز از قدیم هم همینطور بوده است.

وی اظهار کرد: به رغم اینکه مجوز شکار برای گزار صادر می شود اما با این وجود میزان رشد جمعیت این حیوان همچنان از برداشت آن بیشتر است.

دبیری درباره نحوه صدور مجوز برای شکار گراز توضیح داد: موسساتی که هم امکانات و هم صلاحیت شکار دارند با ادارات کل استان های خوزستان و بخش های شمالی کشور که زیستگاه گراز است، قرار داد می بندند که بر اساس آن توافق می شود تعداد گزارهای شکار شده را اعلام کنند تا بعد از آن مجوز صادر شود.

وی اظهار کرد: در مورد شکارهای منفرد این طور است که یک نفر پروانه می گیرد و بعد شکار می کند اما غیر از آن مواردی داریم که موسسات در قالب قرارداد این کار را انجام می دهند.

دبیری گفت: در این روش برای این موسسات برای شکار زمان تعیین می شود، مثلا توافق می کنند که دو یا سه ماه فرصت دارند در یک منطقه تعیین شده گراز شکار کنند بنابراین بیشتر و خارج از زمان و مکان تعیین شده نمی توانند اقدام به شکار کنند زیرا مناطقی که جمعیت گراز زیاد شده و موجب آسیب رساندن به مزارع و باغات می شود مجوز شکار صادر می شود و افراد می توانند فقط در این مناطق شکار کنند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام مراحل شکار با نظارت مامور سازمان محیط زیست انجام می شود و بعد از پایان زمان تعیین شده گزارش آن تهیه و به محیط زیست استان ارائه می شود.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال