شورای نگهبان درباره ریاست جمهوری زنان: تعیین مصادیق رجل سیاسی با ماست


{hendevaneh}{سایت‌هندوانه}

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در ایران گفت بر اساس سیاست های کلی انتخابات که رهبر جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرده، تعیین معیارهای “رجل سیاسی” با شورای نگهبان است و “نیازی به مصوبه مجلس درباره این موضوع نیست”.

سخنگوی شورای نگهبان افزود در این باره از مردم و صاحبنظران درخواست شده دیدگاه های خود را برای شورا بفرستند. شورای نگهبان مسئول احراز صلاحیت داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری در ایران است.

اصل ۱۱۵ قانون اساسی ایران در توصیف شرایط رئیس جمهور این کشور گفته است که او “باید از میان‏ رجال‏ مذهبی‏ و سیاسی” انتخاب شود. در سال های گذشته تعیین مصداق “رجال مذهبی و سیاسی” و امکان نامزدی زنان برای انتخابات ریاست جمهوری، محل بحث و اظهارنظرهای مخالف و موافق بوده است.

آیت الله خامنه ای اخیرا سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کرده که در آن، از جمله بر”تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان” تاکید شده است. مطابق قانون اساسی ایران، تفسیر این قانون با شورای نگهبان است، اما این قانون، مجلس ایران را از ورود به حیطه هایی چون تعیین مصادیق “رجال سیاسی” منع نکرده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور اسبق ایران و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام، چندی پیش در این باره گفت شرط “رجل سیاسی” که برای رئیس‌جمهوری در قانون اساسی ذکر شده “می‌تواند شامل زنان هم بشود”.

آقای هاشمی رفسنجانی افزود: “وقتی که قانون اساسی را در شورای انقلاب آماده می‌کردیم، به همین دلیل این را مبهم گذاشتیم. چون شرایط ایجاب نمی‌کرد که رئیس‌جمهوری زن باشد و نمی‌خواستیم نفی کنیم”.

او از ترزا می نخست وزیر بریتانیا و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عنوان نمونه های موفق مدیریت زنان در عرصه های کلان نام برده بود.

انتخابات بعدی ریاست جمهوری ایران قرار است اردیبهشت سال آینده خورشیدی برگزار شود. طی یازده دور برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران، تاکنون هیچ یک از زنانی که برای نامزدی در این انتخابات ثبت نام کرده موفق به گرفتن تایید صلاحیت از شورای نگهبان نشده است.

با این همه حضور زنان در عرصه های مدیریت کلان دولتی در ایران، در سال های اخیر رو به افزایش بوده و این موضوع باعث خوشبینی برخی ناظران درباره احتمال موافقت مقام های تصمیم گیر درباره حضور زنان در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شده است.

قای کدخدایی اعلام کرده: “در صحن علنی شورا موضوع مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و هر آنچه تصویب شود برای انتشار عمومی هم اقدام خواهیم کرد”.

او در پاسخ به این سئوال که آیا مصادیق رجل سیاسی تا انتخابات ریاست جمهوری آتی مشخص خواهد شد یا نه گفته است: “نمی دانم و نمی توانم وعده ای بدهم که خلاف آن انجام شود اما تلاشمان این هست که این کار انجام گیرد”.

این مطلب در سایت "BBC فارسی" منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت سایر می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال