ترامپ به دنبال تضعیف بیشتر حماس است


ترامپ به دنبال تضعیف بیشتر حماس است

به اعتقاد کارشناس مسائل حماس، آمریکایی‌ها به‌ طور کلی جنبش حماس را به‌ عنوان یک گروه تروریستی می‌دانند. سیاست آقای دونالد ترامپ هم از سیاست خارجی آمریکا مستثنا نیست و همان سیاست سابق را دنبال خواهد کرد.

تصویر و عکس   ترامپ درپی تضعیف بیشتر حماس است

«محمد زارعی»، کارشناس مسائل فلسطین در مکالمه با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص رویکرد دولت تازه کشور آمریکا نسبت به حماس، با اشاره به نبود تغییر سیاست شهر واشنگتن در قبال حماس گفت: رویکرد آقای دونالد ترامپ نسبت به مسئله فلسطین کاملاً هویدا است. وی در بیانات مسابقه های انتخاباتی و پس از پیروزی جانب داری خود از رژیم صهیونیستی را به صورت کامل اعلام کرده است.

وی با توجه به موضع گیری دولت تازه آمریکا در قبال فلسطین گفت: معاون نخست ترامپ در دیدار اخیر خود با گاز بزن بایدن، معاون جناب باراک اوباما اعلام کرد که دولت تازه آمریکا تمام تلاش خود را مورد استفاده قرار خواهد داد تا قدس را به صورت مجلسی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی شناساند.

تحلیلگر مسائل فلسطین با بیان این که سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در قبال جنبش حماس وضوح زیاد تری دارد، اشاره داشت: آمریکایی ها به طور کلی جنبش حماس را به عنوان یک گروه تروریستی می دانند. شاخه ارتشی و سیاسی حماس جزء لیست گروه های تروریستی آمریکا به حساب مییاید. این در حالی است که انجمن قاره اروپا تا مدتی صرفاً شاخه ارتشی را به عنوان یک گروه تروریستی اعلام کرده بود؛ اما پس از مدتی شاخه ارتشی را هم به آن افزود. با این حال انجمن قاره اروپا پارسال گفتمان هایی مبنی بر مستثنا شدن شاخه سیاسی از این بحث مطرح کرده بود.

وی با تأکید بر این که ایالات متحده آمریکا با تمام تفاسیر نقل کرده شده در حال حاضر درصدد تضعیف هرچه بیشتر حماس دربرابر رژیم صهیونیستی است، افزود: سیاست آقای دونالد ترامپ هم از سیاست خارجی آمریکا مستثنا نیست و همان سیاست سابق را دنبال خواهد کرد.

زارعی با توجه به نبود تغییر سیاست شهر واشنگتن در قبال حماس اظهار کرد: حماس هم پس از پیروزی آقای دونالد ترامپ طی بیانیه ای اعلام کرده است که این جنبش انتظاری از تغییر سیاست آمریکا در قبال حماس ندارد؛ چراکه این بحث سیاستی کلی است که ریاست جمهوری قادر نیست اقدامات ویژه ای اتخاذ کند.

وی با اشاره به این که آمریکایی ها در طی سال های اخیر در دوره جناب باراک اوباما سیاست یک بام و دو هوایی داشته اند، یاد آوری کرد: این بحث هم به این شکل بوده است که دولت آمریکا به عنوان ساختار مجلسی با حماس مخالف بوده و آن را یک گروه تروریستی می شمرده است؛ اما یکسری از اشخاص که در این کشور جایگاهی دارند، با حماس مرتبط بوده اند.

کارشناس مسائل فلسطین با ذکر نمونه ای از ارتباط شهر واشنگتن با حماس خاطر نشان کرد: جیمی کارتر، ریاست جمهوری سابق آمریکا طی سال های اخیر دیدارها و جلسات گوناگونی با رهبران حماس بخصوص خالد مشعل داشته است. وی تلاش های متعددی برگزار کرده است که آتش بس بلندمدتی وسط رژیم صهیونیستی و حماس برقرار کند؛ اما کامیاب به این اقدام نشده است. جیمی کارتر حتی درپی خارج کردن حماس از لیست گروه های تروریستی بود؛ اما اقدام وی در این باره هم موفقیت آمیز نبوده است. با این حال ملاقات های جیمی کارتر هنوز با حماس ادامه دارد.

وی در پاسخ به این سوال «آیا واقعا رای گیری داخلی حماس در سال آتی تأثیری بر رویکردهای حماس نسبت به شهر واشنگتن خواهد داشت؟» اظهار کرد: بسیاری از اشخاص دفتر سیاسی حماس الآن در لیست تروریست آمریکا نمی باشند. به عنوان نمونه خالد مشعل، ابومرزوق و اسماعیل هنیه در این لیست قرار ندارند؛ اما افرادی مثل محمد ضیف، فرمانده گردان های عزالدین قسام و یحیی سنوار، به عنوان یکی از سناریوهای ریاست دفتر سیاسی حماس در لیست تروریستی آمریکا می باشند.

زارعی با تأکید بر این که هرکسی در رای گیری آتی حماس ریاست دفتر این جنبش را متقبل شود، مسلماً سیاست های حماس در قبال کشور آمریکا و بالعکس تحولی نخواهد کرد، افزود: حماس هم این بحث را دریافته است که آمریکا نظر چندان مثبتی به حماس ندارد، مگه این که این جنبش مستحکمت و سلاح خود را کنار قرار دهد.

–براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد–

گردآورنده : روشن ب.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فقيه مدرسه دی مست بود و فتوی داد
««« »»»
که می حرام ولی به ز مال اوقاف است

ترامپ به دنبال تضعیف بیشتر حماس است

TT / 156 — TP / 23%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال