زنگنه: نفت ۶۰ دلاری عادلانه است


به گزارش جام جم آنلاین از مهر، بیژن زنگنه با بیان اینکه دبیرکل اوپک در این دیدار، گزارش مفصلی از فعالیت‌های انجام شده پس از نشست فوق العاده اوپک در الجزایر و مذاکراتی که با مقام‌های کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان از جمله ونزوئلا، عراق، کویت، امارات، عربستان، روسیه و... در جریان سفرها یا در حاشیه نشست‌های بین المللی داشته اند را ارائه کرد، گفت: کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در تلاشند که در نشست عادی آذر ماه این سازمان در وین به تصمیمی جامع برسند و اطلاعاتی که دبیرکل امروز به من دادند، دلگرم کننده است.

وزیر نفت که امروز در حاشیه دیدار با «محمد سانوسی بارکیندو» دبیرکل اوپک در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، تحولات پیش روی بازار نفت را مثبت پیش بینی کرد و اظهار داشت: نگاه مثبتی به تحولات آینده دارم و فکر می کنم در آینده وضع بهتری خواهیم داشت.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه احتمال این که اعضای اوپک در نشست ماه نوامبر به توافق برسند، زیاد است، تصریح کرد: کشورهایی که در سال‌های اخیر تولید بیشتری داشته اند، برای بهبود وضع بازار مسئولیت بیشتری هم دارند.

این عضو کابینه دولت با یادآوری اینکه امروز اقتصاد غرب هم برای خروج از رکود، انتظار دارد قیمت نفت به سطحی بالاتر از قیمت‌های کنونی برسد، اظهار داشت: همه نگران کاهش سرمایه گذاری در صنعت نفت در سال‌های اخیر هستند؛ روندی که آثار منفی آن بر بازار نفت در طول سال‌های آینده نمود پیدا می کند.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که آیا فکر می کنید اعضای اوپک به توافق نشست الجزایر پایبند هستند یا خیر؟، گفت: فکر می کنم اعضای اوپک به این توافق پایبند هستند و برای عملیاتی کردن آن تلاش می‌کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره احتمال همراهی نکردن عراق در مذاکرات پیش رو، این احتمال را رد کرد و افزود: دبیر کل اوپک با مقام‌های بلندپایه عراق دیدار داشته اند و نتایج آن دلگرم کننده بوده است.

زنگنه همچنین در پاسخ به سوالی درباره نتایج عملکرد کمیته تعیین سقف تولید اعضای اوپک، عنوان کرد: این کمیته ایجاد شده و تشکیل جلسه داده است؛ اما این کمیته‌ها بیشتر ماهیت کارشناسی و فنی دارند و به طور معمول چنین تصمیم‌هایی (تعیین سقف تولید) در نشست وزیران گرفته می شود.

وزیر نفت با بیان این که کمیته‌های کارشناسی می توانند سناریوهای مختلف تولید را ارائه دهند، درباره سناریوی مقدار تولید نفت خام ایران توضیح داد: ایران پیش از این دیدگاه‌های خود را در این باره اعلام کرده است و بر دیدگاه‌های پیشین خود اصرار دارد.

زنگنه در پاسخ به این پرسش که از دید شما قیمت منصفانه و عادلانه نفت چقدر باید باشد، این قیمت را نسبی دانست و گفت: قیمت مناسب، قیمتی است که منافع تولید کننده و مصرف کننده را در پی داشته باشد.

این عضو کابینه دولت در پایان خاطرنشان کرد: اعضای اوپک برای نفت قیمت ٥٥ تا ٦٠ دلار را هدف‌گذاری کرده اند.

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی


دانلود فیلم ایرانی
دانلود فیلم خارجی
دانلود فیلم و سریال