قطعنامه همکاری بین سازمان ملل و اکو تصویب شد


غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه به هنگام معرفی این قطعنامه در هفتاد و یکمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: منطقه اکو با ده عضو از غرب آسیا و آسیای مرکزی و قفقاز اروپا را به چین و روسیه را به خلیج فارس وصل می کند. اکو از یک سو به عنوان یک سازوکار همکاری های منطقه ای در مسیر توسعه کشورهای عضو عمل می کند و از سوی دیگر با عملکرد خود در سطح بین المللی موجب اجرای دستورکارهای جهانی در سطح منطقه اکو شده است.

سفیر نمایندگی کشورمان با اشاره به گسترش همکاری های اکو با ملل متحد گفت که گسترش همکاری های اکو با ملل متحد طی سه دهه گذشته همواره به عنوان یک اولویت برای این سازمان مطرح بوده است.

وی این همکاری ها را دوسویه خواند و اضافه کرد که اکو با تحکیم مناسبات خود با سازمان ملل متحد می تواند از ظرفیت ه، منابع و دانش آژانس های ملل متحد بهره مند شود و همچنین با ارائه ظرفیت های خود به سیستم ملل متحد در جهت گسترش همکاری ها در دو سطح منطقه ای و جهانی عمل کند.

دهقانی از همکاری های منطقه ای به عنوان پارادیم غالب در مناسبات بین المللی کنونی نام برد و تاکید کرز که همکاری بین همسایگان و کشورهای واقع در یک منطقه می تواند در چارچوب سازوکارهای منطقه ای نظیر اکو در مسیر توسعه اقتصادی و سعادت و بهروزی مردم عمل کند.

معاون نماینده دائم کشورمان، اکو را مظهر چنین همکاری هایی خواند و اضافه کرد که این سازمان از زمان تاسیس تاکنون با جهت گیری های خود موجب گسترش همکاری ها در سطح منطقه ای و جهانی با محوریت همکاری های اقتصادی و غیر اقتصادی در میان اعضای خود شده است. 

لازم به ذکر است جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره ای شورای وزیران اکو مسئولیت مذاکره این قطعنامه را در هفتاد و یکمین مجمع عمومی  ملل متحد برعهده داشت. این قطعنامه روز سه شنبه پس از حدود دو ماه مذاکره با اجماع در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید.

فارس

[ منبع این خبر سایت ساعت 24 می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال