آیا ایرانی ها هرگز بدون پوشش و لباس بوده اند؟ +عکس


صدف پارسی/آیا ایرانی ها هرگز بدون پوشش و لباس بوده اند؟ +عکس

فرهنگ نیوز : یافته های پژوهشی نشان می دهد که در هیچ دوره ای از تاریخ، مردان و زنان پاک این سرزمین برهنه نبودند و این افتخاری بزرگ برای تاریخ، فرهنگ و تمدن این سرزمین اسلامی است.
انسان موجودی اجتماعی است و بدون اجتماع و بدون همکاری و تعاون افراد دیگر جامعه، قادر نیست نیازهای خود را تامین کند.

 

زندگی اجتماعی دارای یک سری قوانین است. برخی از این قوانین اگر جامعه، جامعه دینی باشد برگرفته از مبانی وارزش های الهی است که تعبیر قوانین شرعی بدان بکار برده می شود و برخی دیگر از قوانین، قوانین عرفی و یا اجتماعی است.

 

یکی از مسائلی که در جامعه اسلامی ایران هم قوانین شرعی و هم قوانین عرفی بر آن تاکیده می کنند، نوع پوشش است. وقتی سخن از پوشش به میان می آید صرفا منظور پوشش بانوان نیست بلکه شامل همه افراد جامعه می شود. بنابراین پوشش خوب و یا بد برای هر دو جنس به کار برده می شود.

 

پوشاک و لباس افراد هر جامعه ای با توجه به شرایط اقلیمی، فرهنگی و دینی متفاوت است. بدون تردید جهان بینی و انسان شناسی هر فرهنگ و مکتب، نقش اساسی و مهمی در انتخاب نوع و کیفیت پوشش دارد. تاریخچه پوشش در ایران نیز نشان از پیوندی عمیق با حجاب، به معنای پوشش کامل و زیبایی شناسی و زیبایی دوستی می دهد.

 

در هر جامعه‌ای بنا به شرایط، نوع پوشاک و پوشش زنان و مردان متفاوت است. تاریخچه پوشاک به طور کلی بخشی از تاریخ تمدن و فرهنگ انسان است و برای آگاهی از پوشش در ایران، باید فرهنگ مردم ایران را هم بررسی کرد.

 

پوشاک بدن انسان را از آب و هوا و دیگر مخاطرات موجود در طبیعت حفظ می‌کند. همچنین پوشاک می‌تواند برای راحتی، حجب و حیا و نیز برای ایمنی مورد استفاده قرار گیرند. می توان پوشاک را نشان دهنده باورهای مذهبی، فرهنگی و دیگر معانی اجتماعی دانست. این در حالی است که امروزه و در قرن ۲۱ استفاده از پوشاک بیشتر به خاطر پیروی از مد و شیک‌پوشی است تا به خاطر راحتی و دیگر استفاده‌های آن!

 

بررسی‌های تاریخی و اجتماعی نشان می‌دهد که پوشش تمام بدن در دوره‌های مختلف تاریخی چه نزد زنان و چه نزد مردان در ایران یک حقیقت بوده‌است و به هیچ وجه ایرانیان در برهنگی به سر نمی برده‌اند، به گونه ای آثار تاریخی به جای مانده از دوره های تاریخی بر این امر شهادت می دهد.

 

 

تجلیات پوشش در میان زنان ایران چنان چشمگیر است که برخی اندیشمندان و تاریخ نگاران، ایران را منبع اصلی ترویج حجاب در جهان معرفی کرده اند. یافته های تاریخی نشان می دهد زنان ایران زمین از زمان مادها ، حجاب کاملی شامل پیراهن بلند چین دار و شلوار تا مچ پا و چادر و شنلی بلند روی لباس ها داشته اند. این حجاب در دوران سلسله های مختلفی که بر این سرزمین حکومت کرده اند، مانند هخامنشی، اشکانیان، ساسانیان و...نیز معمول بوده است.

 

بر اساس چنین نگاهی است که در سلسله یادداشت های در پرونده پیش رو با عنوان «صدف پارسی؛ پرونده فرهنگ نیوز پیرامون پوشش در تاریخ ایران»، تلاش خواهد شد، مقوله پوشش و پوشاک بانوان این سرزمین  را در سیر تاریخی در فرهنگ و تمدن ایران در دوره قبل از اسلام و دوره ایران اسلامی مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

[ منبع این خبر سایت ایران مطلب می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

تبلیغات

دانلود سریال خارجی


دانلود فیلم ایرانی
دانلود فیلم خارجی
دانلود فیلم و سریال