معرفی گل شب بو + عکس های گل شب بو


گل شب بو

شب انبوی، شب بوی یا منثور گلی که در شب بو می‌دهد و معمولا در روز بو ندارد و آن اقسامی دارد. (فرهنگ نظام).

این گیاه برگهایش سبز روشن و گلش معطر و زرد وبه الوان دیگر نیز می‌باشد. میوه‌اش خورجین و پوشیده از کرکهای کوتاه است . در این گیاه «آلکالوئیدی» به نام «کری ئین» و «گلوکزیدی» به نام «کرانتین» یافت می‌شود که به مقدار فراوان در دانه گیاه موجود است.

دانه شب بو دارای روغنی است به مقدار زیاد که شامل اسیدهای : «اروسیک» و «لینولئیک» و «لینولنیک» می‌باشد. سابقاً در پزشکی این گیاه را در مورد سقط جنین بکار می‌بردند. شقاری، شمشم، خمخم، خیرو، خیری و شب بوی نام دارد. بیخ شب بو را که به نام علف مریم نیز خوانده می‌شود، با این گیاه متفاوت است. (فرهنگ فارسی معین و نیز رجوع شود به گیاهشناسی گل گلاب ج ۱ ص ۲۰۷)

شب‌بو، چلیپا گیاهی است از تیره شب‌بویان که زینتی است و به سبب دارا بودن گل‌های معطر و زیبا غالباً در باغچه‌ها کشت می‌شود. شب بوی، شقاری، شمشم، خمخم، خیرو و خیری نیز گفته می‌شود.

شب بوی انگلیسی؛ گیاهی است از تیره صلیبیان که آن را علف سیر نیز گویند. ارتفاعش بین ۳۰ تا ۵۰ سانتیمترو قسمتهای تحتانی آن کمی کرک دارد. ریشه و برگ این گیاه اگر در بین انگشتان فشرده شود بوی سیر از آن استشمام می‌شود و در اکثر نقاط ایران می‌روید. دیگر نامهای آن: سیرک، حشیشه القثوم، سیرج و صارمساق اوتی است. (فرهنگ فارسی معین)
شب بوی زرد؛ نوعی شب بو که دارای گل زرد است و بعلت زیبایی گلهایش بیشتر از انواع دیگر مورد توجه‌است. خیری اصفر. منثور اصفر. منظور از گل خیری که در ضمن اشعار گویندگان ادوار مختلف پارسی‌زبان آمده، همین گل است زیرا گلهایش دارای رنگ طلایی و تلالو خاصی است. (فرهنگ فارسی معین)
شب بوی سلطانی؛ گونه‌ای شب بو که دارای گلهای زرد یا بنفش است و برگهایش دانه یی می‌باشد و ارتفاعش بالغ بر یک متر می‌شود و پایا است. دیگر نامهای آن: شب بوی باغی، شب بوی درختی، منثور بری، خیری، و اصفر. (فرهنگ فارسی معین)

شب بوی دریایی؛ گونه‌ای شب بو که دارای گلهای نسبتاً درشت بنفش قرمزرنگ است و تکثیرش بوسیله تخم به عمل می‌آید. (فرهنگ فارسی معین – رجوع به شب بوی سلطانی شود)
شب بوی هراتی؛ گونه‌ای شب بو که دارای برگهای دراز و گلهای خوشه یی ارغوانی است عطر گلهای این گونه شب بو از دیگر انواع بیشتر است. تکثیر این گیاه بوسیله پاجوش و گاهی بوسیله تخم است. دیگر نامهای آن: منسور، منثور، منسوب، گل عروسان، گل عروسون و شب بوی خانمی است. (فرهنگ فارسی معین).

مطالب پیشنهادی

بزرگترین و کوچکترین گل های دنیا + تصاویربزرگترین و کوچکترین گل های دنیا + تصاویرعکس نقاشی گل رز با مداد رنگی (رز قرمز, سفید, زرد)عکس نقاشی گل رز با مداد رنگی (رز قرمز, سفید, زرد)عکس های بی نظیر از انواع گل های زیباعکس های بی نظیر از انواع گل های زیباتزیین گل رز | مدل لباس عروستزیین گل رز | مدل لباس عروسجالب ترین و متنوع ترین گل های دنیا (عکس)جالب ترین و متنوع ترین گل های دنیا (عکس)23 عکس باکیفیت بالا گل ها و شکوفه های رویایی23 عکس باکیفیت بالا گل ها و شکوفه های رویاییتصاویر باکیفیت از گل های زیبا – جدیدهتصاویر باکیفیت از گل های زیبا – جدیدهگل های رز رنگارنگ و زیباگل های رز رنگارنگ و زیباگالری تصاویر باکیفیت بالا از گل های رویایی و زیباگالری تصاویر باکیفیت بالا از گل های رویایی و زیباعکس انواع گل های زیبا و عاشقانهعکس انواع گل های زیبا و عاشقانهعکس گل رز (مجموعه ای از زیباترین گلهای رز دنیا)عکس گل رز (مجموعه ای از زیباترین گلهای رز دنیا)عکس پروفایل گل های زیبا برای تلگرام و شبکه اجتماعیعکس پروفایل گل های زیبا برای تلگرام و شبکه اجتماعی

[ منبع این خبر سایت جدیده می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال