کف و سقف حقوق بازنشستگان


محمدعلی ابراهیم‌زاده  گفت: قرار است با همکاری مجلس و دولت فاصله ایجاد شده در پرداخت حقوق بازنشستگان که حدود 5 سال شده، کم کنیم و یکسان‌سازی حقوق آنها را اجرا کنیم.

وی ادامه داد: شکاف حقوقی در بین دستگاه‌های اجرایی متفاوت است؛ برخی از دستگاه‌ها حقوق بیشتری می‌دهند اما به طور کلی کف حقوقی که به بازنشستگان داده می‌شود 900 هزار تومان و سقف آن 7 برابر این رقم که حدود 6 میلیون و 300 هزار تومان است پرداخت می‌شود، البته برخی از افراد هم از این شمول مستثنی هستند که تعدادشان بسیار کم است.

وی ادامه داد: در لایحه بودجه دولت که قرار است به تازگی تقدیم مجلس شود بحث یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان آمده است که اگر عملیاتی و تصویب شود، این شکاف حقوق برطرف می‌شود این در حالی است که یکسان‌سازی‌ها در برنامه چهارم و پنجم توسعه هم آمده است.

معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری گفت: پیشنهاد کلی ما این بوده که افزایش سالانه حقوق‌ها را که امسال 12 درصد بوده داشته باشیم و افزایش پلکانی را در کنار آن قرار دهیم تا افرادی که حقوقشان با سایر دریافتی‌ها فاصله دارد در یک مدت زمانی با سایر حقوق‌ها همسان شود.

وی ادامه داد: البته این افزایش پلکانی با توجه به تأمین اعتبارات در نظر گرفته شده تا در مدت اجرای آن در چند سال بتوانیم فاصله و شکاف دریافتی‌ها را کم کنیم.

ابراهیم‌زاده در پاسخ به اینکه چند درصد از بازنشستگان حقوق یک میلیونی و چه تعداد سقف حقوق را دریافت می‌کنند، گفت: 80 درصد بازنشستگان تا مرز 2 میلیون می‌گیرند و 20 درصد باقیمانده نیز بیش از این مقدار را می‌گیرند که اغلب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، قضات دادگستری،‌مستشاران دیوان و افرادی هستند که در زمان فعالیتشان حقوق بالایی داشته‌اند.

معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری در رابطه با اینکه حقوق 900 هزار تومانی جوابگوی زندگی فرد بازنشسته نیست،‌ گفت: این یک بحث عمومی است چرا که بحث شاغلان هم هست چون حقوق بازنشسته بر اساس حقوق شاغلان تعیین می‌شود و قاعدتاً برآورده‌کنده نیازهایشان نیست.

وی ادامه داد: مسائل مالی را باید ببینیم بحث‌های تخصصی بیمه‌ای است که این افراد باید به میزان مشارکت بهره بگیرند و دیگری بحث عمومی است که کل کشور با این مسئله درگیر هستند و نیاز به تدبیر حاکمیت دارد تا برای همه از جمله بازنشستگان در زمینه افزایش حقوقشان تصمیم‌گیری شود.

[ منبع این خبر سایت شما نیوز می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال