وقتی آقالو به آسمان نگاه کرد


کمتر کسی از تماشاگران این سریال به‌یادماندنی فکر می‌کرد که کاتب در ادامه با کنجکاوی و زیرکی، چند و چون و حقیقت ماجرای جابه‌جایی هدفمند سلطان و شبان را دریابد و در پایان هم نقشی کلیدی در سرنگونی سلطنت داشته باشد، اما اوست که آخرین خبرهای بد را به سلطان می‌دهد و می‌گوید که وزیر اعظم و سلطان بانو به گورستان رفته‌اند و مقامات، ملازمان، نگهبانان، درباریان و چاکران هم در سیاهچال به سر می‌برند و باز کاتب است که آخرین برگ‌های تاریخ سلطانِ ستمگرِ این سریال را روایت می‌کند، ورق می‌زند و درهای قصر را به روی حبسیان و مردم زجرکشیده باز می‌کند.

همان‌طور که «افسانه سلطان و شبان»، نخستین جلوه‌گاه شهرت فراگیر مهدی هاشمی، گلاب آدینه، داریوش فرهنگ، علیرضا مجلل و برخی دیگر از نامداران امروز تئاتر، تلویزیون و سینماست، اولین اثری هم بود که نام و چهره احمد آقالو را میان عامه مردم بر سر زبان‌ها انداخت.

چهره تکیده و استخوانی، لاغری محسوس و صدا و بیان خاص که عمدتا با ضرباهنگ تند اما واضح و گوش نوازی همراه بود، بازیگر خاص و برجسته‌ای از احمد آقالو ساخت. به اینها بیفزایید استعداد، نبوغ، دانش، درک و هوش بالا و قدرت تجزیه و تحلیل نقش‌ها توسط او را که باعث می‌شد هیچ نقشی را باری به هرجهت و برای رفع تکلیف بازی نکند.

این بازیگر همچنین شوخ طبعی و ظرافت کم نظیر و غبطه برانگیزی داشت که متاسفانه کارگردانان، کمتر در آثار نمایشی از آن بهره گرفتند و می‌توان گفت آقالو، همان‌قدر که مثل «تمام وسوسه‌های زمین»، «گاهی به آسمان نگاه کن»، «یک تکه نان»، «نکراسف»، «بازرس کل» و «پسران طلایی» نقش خوب در کارنامه دارد، همان میزان هم نقش خوب بازی نشده داشت.

سال 87 در چنین روزی، این هنرمند بی بدیل و بدون جانشین، به تمام وسوسه‌های زمین پشت پا زد، آن نگاه گاه به گاهی‌اش به آسمان را همیشگی کرد و دریغ و حسرت شنیدن صدای خوب و بازی‌های دوست داشتنی‌اش را برای ما باقی گذاشت.

علی رستگار - فرهنگ و هنر

[ منبع این خبر سایت جام جم آنلاین می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال