«حاج دیدار»؛ روایت نقش افغانستانی ها در رساندن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد (۳ عکس)


«حاج دیدار»؛ روایت نقش افغانستانی ها در رساندن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد

«حاج ملاقات» از آن آقا های افغانستانی است که عشق به خمینی از وطن‌اش جدایش کرده و دست سرنوشت به نجف رساندش تا در جوار دوست داشتنی خود بایستد و سهمی داشته باشد در پیروزی انقلاب اسلامی…..

تصویر و عکس شماره ۱ ⇩

تصویر و عکس   «حاج ملاقات»؛ روایت نقش افغانستانی ها در منتقل کردن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد

به اعلان سرزه و به نقل از خبرنگار دفتر ناحیه ای خبرگزاری تسنیم، زندگی مهاجرین افغانستانی در ایران در دل خود قصه های ریز و درشت زیادی دارد که شنیدن آنها گاه خنده بر لب می نشاند و گاه چشمانت را از آب دیده پر می کند.

داستان زندگی«حاج ملاقات» هم یکی از همین داستان هاست که روایت آن را در زیر میخوانید:

یادم می آید مادرم از خاطراتش که تمجید می کرد، پیوسته نقل میکرد: در زمان انقلاب اسلامی ایران، مردها و خانمهای خویشاوند از جمله پدربزرگ و مادربزرگم با همان رادیوهای کوچولو جیبی از کابل به شدت اخبار ایران را دنبال کرده و گهگاهی در منزل پدری سفره صلوات و دیگ های نذر برای پیروزی امام خمینی برپا می کردند، نقل میکرد: پدربزرگم آن وقتها پیوسته از خط حق و باطل صحبت میکرد و حتی همین مرزبندی ها و جغرافیای این کشور و آن کشور تبدیل به بحث سوزان جدال میان آقا های خویشاوند می شد.

داستان ارادت مردمان کشور افغانستان به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران(ره) تنها به پیروزی انقلاب ختم نمی شد و عزاداری می کنی و مشکی بر تن کنی مردمان افغان در کابل و دیگر شهرها در رحلت امام خمینی بحثی بود که با گذشت بیش از دو دهه هنوز زبان به زبان و نسل به نسل می چرخد تا آنجا که هنوز پای حرف برخی از کهنه ها که می نشینی کلی برایت نوستالژی دارند، از امام، از ایران و از وجود مردمان کشور افغانستان در انقلاب و هشت سال پاسداری مقدس.

تصویر و عکس شماره ۲ ⇩تصویر و عکس   «حاج ملاقات»؛ روایت نقش افغانستانی ها در منتقل کردن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد

«حاج ملاقات ورسی» هم یکی از آنهاست، فوت شدی ۷۰ ساله از بامیان که در زمان نبرد کشور افغانستان و شوروی ترک وطن کرده است.

از او که در رابطه با حالت مهاجران افغانستانی در ایران سؤال میکنم نقل میکند: امام خمینی دو شاخصه آشکار داشت که احتمالاً تمام افغان ها به همان علت به ایران در زمان نبرد پناه آوردند، یکی «عدالت» و دیگری «شهامت».

با کلماتی بریده بریده و آرام این طوری ادامه می دهد: سال ۴۴ از کشور افغانستان مهاجرت کردم، شروط خوب عدم و باید می رفتیم، هفت سال در کشور عراق و نجف اشرف زیستم و درس حوزوی می خواندم و آنجا بود که تفکرات امام، رفتار امام و نگاه او به مسائل بخصوص مردمان کشور افغانستان را به درستی درک و لمس کردم، تبسم میکند و نقل میکند یاد ایام بخیر…

«در کشور عراق روزهای خوبی را داشتیم و دشوار سرگرم یاد گرفتن بودم، یادم می آید آن زمان در حوزه های علمیه نجف فقط حضرت امام(ره) و یکی از مراجع دیگر یک شهریه معلوم برای همگی طلاب انتخاب میکردند و یک بار هم یادم نمی آید که طلاب افغانستانی را از طلاب ایرانی جدا کرده باشند در حالیکه در دیگر حوزه ها شهریه طلاب افغانستانی ۱۰ درصد از دیگران کمتر بود.»

عینکش را برمی دارد و با دستمالی پاک می کند و ادامه می دهد: از همان سال های ابتدایی مهاجرت در کشور عراق از مریدان امام شده بودم، حتی در کشور خودم هم این سطح از عدم تبعیض و عدالت گرایی را نگاه نکرده بودم… هفت سال از حیاتم در کشور عراق گذشت تا آنجا که به دستور حسن البکر از این کشور اخراج و به کشور سوریه رفتیم.

در تمامی آن سال ها، پیوسته از کشور عراق به مشهد می آمدم و مسئول این بودم که اعلامیه هایی را از کشور عراق به دست فردی بنام جناب آقای محمدیان که در خیابان «گنبد سبز» مشهد قالی به فروش رسانی داشت منتقل بکنم و او اعلامیه ها را می گرفت و با مبارزان در رأس آن زمان در مشهد جلسات گوناگون به انجام میرساند.

از پشت آن عینک کهنه خیلی جدی میبیند و نقل میکند: حرفم به نسل امروز این است که حساب امام را از حساب دیگران جدا کنید.

نقل میکند سه سال در کشور سوریه زیستم و بنا به دلایلی به ایران آمدم، فقط همین را نقل بکنم که از همان روز تا امروز هیچ دلسوزی مثل امام(ره) برای مهاجران افغانستانی یافت نشد، در دولت ها کسانی ریش و قیچی را بدست گرفتند که مرخص از هر دیدگاه سیاسی پیوسته خط تبعیضی چه کمرنگ و چه پررنگ میان ایرانی و افغانستانی قائل بودند و این راه امام خمینی عدم؛ همان راهی که نقل میکند «اسلام مرز ندارد»….

حاج ملاقات نقل میکند من اصلا در جایگاهی نمی باشم که زیاد در این نکته ها صحبت بکنم، فقط درخواستم جایگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران(ره) را دربین مردمان کشور افغانستان نقل بکنم و این که همان شعار اسلام مرز ندارد موجب شد در هشت سال پاسداری مقدس جوانان افغانستانی بیایند پای کار و از حق پاسداری کنند بدون این که مرز جغرافیایی برایشان اهمیتی داشته باشد.

تصویر و عکس شماره ۳ ⇩تصویر و عکس   «حاج ملاقات»؛ روایت نقش افغانستانی ها در منتقل کردن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد

از او سؤال میکنم در ایران حالا چه کار میکند، نقل میکند: تا چندین سال پیش کارهای تجاری می کردم اما شروط دیگر عالی عدم و حالا هم هر سال یک زمین کشاورزی را کرایه می کنم.

نقل میکند: این روزها انگار هیچ کاری نمی صرفد، همین زمین کشاورزی را کرایه کرده ام و برای ۹ ماه فصل سبزی، ۱۸ میلیون تومان کرایه می دهم و فقط بذر و زمین از صاحب آن است، دیگرش همگی خرج است که خیلی عاید من نمی شود.

روی صندلی می نشیند و از خستگی هایش در دهه هفتم حیاتش نقل میکند، از این که هزینه زندگی با هشت فرزند تحصیلکرده باید دربیاید، ازینکه دیگر قادر نیست مثل قدیم فعالیت کند و از این که شروط طوری جلو میرود که حاج ملاقات درس و طلبگی را ناگزیر شد ول کند و وارد بازار کاسبی شود.

این حرف ها بُرشی از گفتمانهای یک مهاجر افغانستانی بود…مهاجری که قرار بود از زندگی روزمره و کسب و کارش برایمان نقل بکند اما خودش اصرار کرد قرار بدهید نقل بکنم امام(ره) کیست و روزی که ایشان در گذشتند، نه تنها ایران که کشور افغانستان هم یتیم شد و پدری مهربان و دلسوز را از دست داد.

……………………………….

گزارش: ف.حمزه ای

تصویر و عکس: رضا حیدری شاه بیدک

****با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد****

نگارش از: درسا ز.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو غنچه بر سرم از کوی او گذشت نسيمی
««« »»»
که پرده بر دل خونين به بوی او بدريدم

«حاج دیدار»؛ روایت نقش افغانستانی ها در رساندن اعلامیه های امام(ره) از نجف به مشهد (۳ عکس)

TT / 285 — TP / 28%

با دیگران به اشتراک بگذارید

[ منبع این خبر سایت سرزه می باشد. ]

در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با مسئول سایت جوونی | جدیدترین اخبار روز ایران و دنیا دارید روی این قسمت کلیک کنید.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات

دانلود سریال خارجی

دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم خارجی

دانلود فیلم و سریال